Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Freeskitalangen Oliwer Magnusson ett av åtta nya namn i den svenska OS-truppen

Artikel 0 av 77
Vinter-OS i Sydkorea 2018
Visa alla artiklar

Den svenska OS-truppen till Pyeongchang växer.
Under tisdagen blev åtta nya namn klara.
Ett av dem: freeskitalangen Oliwer Magnusson, 17, från Östersund.

Annons
Oliver Magnusson, 17, från Östersund. Bild: Felix Persson.

Av de åtta nya namnen är sex uttagna via framtidskriteriet, alltså för lovande aktiva som bedöms kunna prestera toppresultat vid nästkommande OS.

De som belönades med en OS-plats under tisdagen var längdåkarna Viktor Thorn och Anna Dyvik, freeskiåkarna Oliwer Magnusson och Emma Dahlström, freestyleåkaren Felix Elofsson, alpina talangen Lisa Hörnblad, konståkaren Anita Östlund samt snowboardåkaren Niklas Mattsson.

Hittills är 106 aktiva uttagna till den svenska OS-truppen, 51 av dem är damer och 55 är herrar. Utöver de individuellt aktiva är även tio lag uttagna.

DEN SVENSKA OS-TRUPPEN

Alpint: Frida Hansdotter (slalom), Anna Swenn-Larsson (slalom), Emelie Wikström (slalom), Estelle Alphand, Sara Hector (storslalom), Lisa Hörnblad, André Myhrer (slalom), Mattias Hargin (slalom), Matts Olsson (storslalom) samt laget i parallellslalom.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle), Emma Dahlström (slopestyle), Henrik Harlaut (slopestyle), Jesper Tjäder (slopestyle), Oscar Wester (slopestyle), Oliwer Magnusson (slopestyle).

Ishockey: Damer: Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller och Fanny Rask. Herrar: Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark.

Konståkning: Anita Östlund.

Längdskidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Anna Haag, Anna Dyvik, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Richardsson, Jens Burman, Oskar Svensson, Viktor Thorn, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström, Felix Elofsson.

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Skidskytte: Mona Brorsson, Hanna Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Elisabeth Högberg, Fredrik Lindström, Sebastian Samuelsson, Jesper Nelin, Martin Ponsilouma, Peppe Femling, stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Skridsko: Nils van der Poel.

Snowboard: Niklas Mattsson (slopestyle och big air).

Annons
Alla artiklar i
Vinter-OS i Sydkorea 2018
Annons