Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Fina länsresultat i Norrlandsmästerskapen – avslutade med stafettvinst

Två intensiva dagar med över 200 av Norrlands bästa friidrottare i Krokom är över. Nu är Norrlandsmästerskapen över för i år och när bokslutet görs har Jämtland/Härjedalen stått för en riktigt fin insats, med bland annat stafettvinst.

Annons

– Det är ganska intensivt, man behöver ett par dagar för att hämta igen sig, säger Fredrik Lindberg, tränare i ÖGIF och en av tävlingsledarna under helgen som gick.

Lördagen bjöd på ostadigt väder och bland annat två förstaplaceringar för ÖGIF:s Oliver Danielsson som vann både 300 meter och längd för pojkar 15. Söndagen var betydligt stadigare vädermässigt avslutades med stafetter och där var Jämtland/Härjedalen i sitt bästa slag.

– Jag hade inte väntat mig att J/H skulle ha så bra utgångsläge. De vann ju i 15 till 17-årsklassen. Det var kul att vi kunde slå de andra länen och framför allt i de äldre klasserna. Det är ju oftast fler som deltar i de yngre klasserna, säger Lindberg.

Och det var några som utmärkte sig. I flickor 15 80 meter var det trippelt länsdeltagare i topp med Lisa Ericsson, Trångsviken, på första plats med Nora Swartz från ÖGIF och Sandra Berglund, Trångsviken, tätt därefter. Flera länsaktiva vann dubbelt och skidtalangen Jesper Persson, Åsarna, gjorde 10.07.32 på 3000 meter för pojkar 17 och är därmed på topp 13 i Sverige. Men det är inte bara fina resultat arrangörerna i tar med sig.

Tillsammans är bättre, särskilt för att främja friidrotten i Norrland.

– Att man tillsammans med alla i länet lyckas få ihop två bra lag som kunde göra bra ifrån sig - det var jättekul. Det gör att man tycker det är värt den tid man lägger ner för då kan man också utveckla samarbetet mer mellan klubbarna, säger Lindberg.

Idag samarbetas det inte jättemycket mellan klubbarna men Fredrik Lindberg menar att det blir speciellt när det är länsmatcher eftersom insatsen då görs för laget och inte för klubben.

– Gränserna är helt utraderade och det blir ett helt annat samarbete. Jag tycker det är jätteviktigt att man har det.

Han vill också uppmärksamma arrangörerna Trångsvikens IF, IF Castor, Östersunds GIF och Marieby GoIF som också var med på ett hörn.

– De gjorde ett riktigt bra jobb, det är ju ingen lätt uppgift så jag vill gärna lyfta organisationerna, säger han.

LÄS MER:

Kvinnlig dominans i Norrlandsmästerskapen – och en ÖGIF-talang som lämnar länet

Se samtliga resultat från Norrlandsmästerskapen här (lördag)

Resultat söndag

M 200m Final

1 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 24.09

2 Ludwig Olofsson 98 Boden FI 24.19

3 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF Friidrott 25.00

4 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 28.60

5 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 28.68

- Wallberg Hugo 3 Östersunds GIF Friidrott ej start

M 800m Final

1 WilhelmOlofsson 0 IFK Umeå 2:02.81

2 Andreas Roos 96 Trångsvikens IF 2:03.12

3 Aklilu Habtom 97 Brännans FF 2:03.49

4 Tobias Olsson 98 Åsarna IK 2:12.68

5 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 2:21.33

- Tesfaldet Negash 82 IFK Umeå DQ

M 3000m hinder Final

1 MarcusCarlén 81 SportsgymsSC 12:18.76

2 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 12:22.37

M Höjd

1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 173

2 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 168

M Längd

1 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF Friidrott 6,14

2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 6,09

3 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 4,40

M Diskus 2.0kg

1 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 43,81

2 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 43,13

3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 30,81

4 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 22,98

M Spjut 800g

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 50,22

2 Hannes Forslund 0 Piteå IF 45,40

3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 45,02

P19 Häck110m 100cm

Final -2,9

1 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 17.85

2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 18.02

P19 Spjut 800g

1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 42,11

P17 200m

Final -2,6

1 Johan Stenlund 99 Östersunds GIF Friidrott 23.94

2 Nils Persson 0 Sundsvalls FI 24.50

3 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 24.68

4 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 25.99

5 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 28.00

- Lukas Lindholm 0 Sundsvalls IF, ej start

P17 800m Final

1 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 2:25.49

2 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 2:28.76

3 Gabriel Bäcke 0 Bollnäs FIK 2:36.95

P17 3000m Final

1 Jesper Persson 0 Åsarna IK 10:07.32

P17Hinder 2000m Final

1 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 10:41.25

2 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 10:51.24

P17 Häck110m 91cm Final -2,9

1 Erik Orrell 99 Östersunds GIF Friidrott 15.57

2 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 15.78

3 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 18.03

P17 Längd

1 Nils Persson 0 Sundsvalls FI 6,21

2 WilliamThor 0 Strands IF 6,00

3 ViktorThor 0 Strands IF 5,93

4 Jens Wikström 99 IFK Strömsund 5,83

5 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 1,75

P17 Kula 5.0kg

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 12,65

2 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 12,30

3 Viktor Thor 0 Strands IF 11,58

4 HannesForslund 0 Piteå IF 11,54

5 WilliamThor 0 Strands IF 10,40

6 Lukas Lindholm 0 Sundsvalls FI 9,16

P17 Diskus 1.5kg

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 46,27

2 Hannes Forslund 0 Piteå IF 34,10

3 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 31,02

4 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 28,76

5 JohanÅkerlund 99 Timrå AIF 25,99

6 WilliamThor 0 Strands IF 22,64

P15 300m

Final

1 AlfredBerglöf 1 Strands IF 46.24

P15 Häck80m 84cm

Final -0,7

1 Oliwer Danielsson 1 Östersunds GIF Friidrott 12.49

2 Alfred Berglöf 1 Strands IF 13.83

P15 Höjd

1 Aaro Ylimaula 1 Haparanda SKT 128

P15 Tresteg

1 Alfred Berglöf 1 Strands IF 10,54

P15 Diskus 1.0kg

1 Rasmus Hellberg 1 Piteå IF 34,27

2 Emil Ryrland 2 Östersunds GIF Friidrott 26,06

3 Andreas Silfver 1 Trångsvikens IF 20,89

P15 Spjut 600g

1 Oliwer Danielsson 1 Östersunds GIF Friidrott 40,58

2 Aaro Ylimaula 1 Haparanda SKT 37,59

3 Emil Arntsén 1 Östersunds GIF Friidrott 29,75

- Andreas Silfver 1 Trångsvikens IF X

P14 300m Final

1 Emil Ryrland 2 Östersunds GIF Friidrott 41.80

2 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 42.54

3 David Ardnor 2 IFK Umeå 43.06

4 OlofPersson 2 Strands IF 53.35

- DanielAndersson 2 Brännans FF ej start

P14 2000m Final

1 Gustav Pålsson 2 HammerdalsIF 6:20.12

2 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 6:50.65

3 Jacob Esak 2 IFK Umeå 7:01.10

4 Olof Persson 2 Strands IF 7:44.74

5 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 8:01.45

- Anton Perez 2 IFK Umeå ejstart

IhabAlrikabi 2 Brännans FF ejstart

P14 Häck80m 84cm Final -0,7

1 Olle Bång 2 Umedalens IF 13.88

2 Per Sjöstedt 2 Brännans FF 15.19

P14 Stav

1 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 263

P14 Längd

1 Lukas Sällström 2 IFK Umeå 4,97

2 Olle Bång 2 Umedalens IF 4,80

3 Ihab Alrikabi 2 Brännans FF 4,65

4 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 4,56

5 Per Sjöstedt 2 Brännans FF 4,46

P14 Kula 4.0kg

1 Anton Perez 2 IFK Umeå 10,39

2 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 8,53

3 Isak Olofsson 2 IFK Umeå 7,57

4 Olle Bång 2 Umedalens IF 7,56

P14Diskus 1.0kg

EmilRyrland 2 Östersunds GIF Friidrott

P13 200m

Final heat 1 -4,1

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 26.76 2

2 Linus Olofsson 3 Boden FI 29.81 5

3 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 30.43 6

4 MelwinDanielsson 3 Umedalens IF 30.73 7

5 TheoNilsson 3 Umedalens IF 32.65 9

Final heat 2 -1,8

1 MalteEdwardsson 3 Bollnäs FIK 26.66 1

2 Ville Makslahti 3 Luleå Friidrott 27.97 3

3 Wallberg Hugo 3 Östersunds GIF Friidrott 28.80 4

4 perez Orell 3 IFK Strömsund 32.41 8

Resultat

1 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 26.66

2 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 26.76

3 Ville Makslahti 3 Luleå Friidrott 27.97

4 Wallberg Hugo 3 Östersunds GIF Friidrott 28.80

5 Linus Olofsson 3 Boden FI 29.81

6 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 30.43

7 MelwinDanielsson 3 Umedalens IF 30.73

8 perezOrell 3 IFKStrömsund 32.41

9 TheoNilsson 3 Umedalens IF 32.65

P13 1500m Final

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 5:05.71

2 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 5:08.32

3 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 5:46.75

- Melker Albertsson 3 Brännans FF ejstart

P13 Häck60m 76cm Final -2,8

1 Pontus Nilsson 3 Timrå AIF 11.13

2 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 11.29

3 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 11.53

4 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 12.39

5 Theo Nilsson 3 Umedalens IF 12.71

P13 Höjd

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 151

2 Viktor Lantz 3 Bollnäs FIK 148

3 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 148

4 Theo Nilsson 3 Umedalens IF 148

5 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 145

6 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 131

7 perez Orell 3 IFK Strömsund 131

AlbinLöfgren 3 Östersunds GIF Friidrott 131

P13 Tresteg zon

1 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 11,32

2 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 10,29

3 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 9,58

4 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 9,35

P13 Diskus 0.6kg

1 Melker Albertsson 3 Brännans FF 34,58

2 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 34,04

3 Pontus Nilsson 3 Timrå AIF 25,20

4 Eric Forsberg 3 Skellefteå AIK 23,83

5 Linus Olofsson 3 Boden FI 23,16

P13 Spjut 400g

1 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 37,14

2 Melker Albertsson 3 Brännans FF 26,64

3 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 23,67

4 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 23,63

5 Eric Forsberg 3 Skellefteå AIK 22,95

6 Linus Olofsson 3 Boden FI 21,40

7 PontusNilsson 3 Timrå AIF 19,55

K 200m Final -2,8

1 Anna Engelin 98 Östersunds GIF Friidrott 26.48

2 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 27.45

3 Frida Wallström IFKUmeå 27.69

4 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 28.42

- Sara Envik Lundberg 96 IFK Umeå ejstart

K 800m Final

1 Fanny Dusabimana 93 IFK Umeå 2:18.49

2 Kesannat Tanasek 96 Brännans FF 2:55.30

K Häck100m 84cm Final -2,9

1 MadeleineDalberg 97 Piteå IF 15.27

2 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 15.92

3 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 16.73

K Stav

1 Frida Jonsson 98 Östersunds GIF Friidrott 323

2 Hanna Hirvelä 87 Trångsvikens IF 273

K Längd 4/9

1 MadeleineDalberg 97 Piteå IF 5,84

2 StinaWestin 98 ÖstersundsGIF Friidrott 4,97

3 Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK 4,96

4 Lina Näslund 98 Östersunds GIF Friidrott 4,90

K Kula 4.0kg

1 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 12,02

K Diskus 1.0kg

1 Leonora Einarsson 3 Brännans FF 26,64

F17 200m

Final heat 1 -1,0

1 EvelinaBackeström 99 Umedalens IF 27.90 3

2 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 28.58 6

3 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 28.97 7

4 Sanna Pettersson 99 Östersunds GIF Friidrott 29.71 9

Final heat 2 -2,3

1 KarolinaSvensson 99 MariebyGoIF 27.45 1

2 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF Friidrott 27.70 2

3 Saga Backeström 99 Umedalens IF 28.22 4

4 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 28.36 5

5 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 29.00 8

Resultat

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 27.45 1

2 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF Friidrott 27.70 2

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 27.90 3

4 Saga Backeström 99 Umedalens IF 28.22 4

5 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 28.36 5

6 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 28.58 6

7 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 28.97 7

8 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 29.00 8

9 Sanna Pettersson 99 Östersunds GIF Friidrott 29.71 9

F17 800m Final

1 Thea Norlund 0 Skellefteå AIK 2:23.36

2 Ebba Olsson 99 Umedalens IF 2:28.58

3 Jennifer Wikström 99 Umedalens IF 2:29.41

4 Maria Novak 0 Trångsvikens IF 2:31.30

5 Ida Esperi 0 Haparanda SKT 2:45.51

6 Sandra Wikström 99 Umedalens IF 3:38.87

F17 3000m, Omgång 1 heat: 1

- Ida Esperi 0 Haparanda SKT bröt

F17 Häck 100m 76 cm Final -2,9

1 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 16.14

2 Saga Backeström 99 Umedalens IF 17.14

3 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 17.55

4 Ida Hedkvist 0 Piteå IF 18.34

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 18.66

F17 Stav

1 Hanna Viklund 99 Umedalens IF 353

2 Cecilia Kenttälä 0 Haparanda SKT 263

3 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 218

F17 Längd

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 5,40

2 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 4,99

3 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 4,92

4 Saga Backeström 99 Umedalens IF 4,79

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 4,51

6 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 4,40

7 Ida Hedkvist 0 Piteå IF 4,20

8 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 3,82

- Mirjam Skog 0 Umedalens IF X

F17 Kula 3.0kg

1 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 11,56

2 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 10,98

3 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 10,94

4 Anna Nogolova 99 Umedalens IF 10,27

5 Therese Hedlund 0 Boden FI 9,48

6 Ida Forss 99 Marieby GoIF 9,04

7 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 8,91

8 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 7,58

F17 Diskus 1.0kg

1 EmelieGerdsdorff 99 Timrå AIF 34,72

2 MariaGranrud Aune 99 MariebyGoIF 30,06

3 Ida Forss 99 Marieby GoIF 24,26

4 Emilia Nyström 0 Skellefteå AIK 20,74

5 Sanna Stenberg 0 Skellefteå AIK 15,82

6 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 10,61

- Ida Hedkvist 0 Piteå IF X

F15 300m Final

1 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 45.88

2 Cornelia Westling 1 Bollnäs FIK 47.67

- Ellen Bojang 1 Gällivare SK ejstart

F15 2000m Final

1 Lovisa Tällberg 1 Bollnäs FIK 9:59.91

F15 Häck 80m 76 cm Final -4,2

1 FebenTewelde 1 Järvsö IF 13.22

2 CorneliaWestling 1 Bollnäs FIK 13.74

3 Nora Swartz 1 Östersunds GIF Friidrott 14.00

F15 Höjd

1 Ellen Bojang 1 Gällivare SK 143

2 Klara Grönlund 1 Östersunds GIF Friidrott 133

F15 Tresteg

1 Feben Tewelde 1 Järvsö IF 10,28

2 Cornelia Westling 1 Bollnäs FIK 9,70

3 Ellen Bojang 1 Gällivare SK 9,44

4 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 9,17

5 Klara Grönlund 1 Östersunds GIF Friidrott 8,67

- Lovisa Tällberg 1 Bollnäs FIK X

F15 Diskus 0,75kg

1 Lisa Ericsson 1 Trångsvikens IF 29,05

2 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 28,27

3 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 22,49

4 My Terhelä 1 Haparanda SKT 22,06

5 Moa Backlund 1 Marieby GoIF 19,83

6 Linnea Hammargren 1 Bollnäs FIK 19,55

7 Klara Larsson 1 Bollnäs FIK 17,95

8 Danait Lemlemu 1 Iggesunds SK 16,38

F15 Spjut 500g

1 Feben Tewelde 1 Järvsö IF 40,37

2 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 27,83

3 Nora Swartz 1 Östersunds GIF Friidrott 27,77

4 Klara Larsson 1 Bollnäs FIK 21,85

5 Linnea Hammargren 1 Bollnäs FIK 18,46

6 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 17,43

7 Danait Lemlemu 1 Iggesunds SK 17,34

F14 300m Final heat 1

1 Frida Nordström 2 Brännans FF 47.44 2

2 Anna Novak 2 Trångsvikens IF 48.69 4

3 Hanna Grahn 2 Boden FI 49.83 6

4 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 50.52 8

Final heat 2

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 45.97 1

2 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 48.64 3

3 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 49.06 5

4 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 50.45 7

- Kerstin Persson 2 Vemhåns IK ejstart -

Resultat

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 45.97

2 Frida Nordström 2 Brännans FF 47.44

3 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 48.64

4 Anna Novak 2 Trångsvikens IF 48.69

5 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 49.06

6 Hanna Grahn 2 Boden FI 49.83

7 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 50.45

8 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 50.52

F14 2000m Final

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 7:56.34

2 Alina Voukila 2 Haparanda SKT 12:16.14

3 Hanna Grahn 2 Boden FI 12:16.19

F14 Häck80m 76cm Final -0,8

1 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 12.92

2 Sunny Björkèn 2 Piteå IF 13.39

3 Erika Gustavsson 2 Boden FI 14.62

- Lina Arousell 2 Iggesunds SK bröt

F14 Stav

1 Alina Voukila 2 Haparanda SKT 253

2 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 253

3 Julia Nilsson 2 Boden FI 143

F14 Längd

1 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 4,99

2 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 4,79

3 Sunny Björkèn 2 Piteå IF 4,70

4 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 4,56

5 Frida Nordström 2 Brännans FF 4,30

6 Hanna Grahn 2 Boden FI 4,28

7 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 4,20

8 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 3,98

9 Erika Gustavsson 2 Boden FI 3,91

10 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 3,86

11 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 3,82

12 Sigrid Sundström 2 Iggesunds SK 3,73

13 Sissi Jansson 2 Brännans FF 3,67

14 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 3,47

15 Sabina Sundström 2 Iggesunds SK 3,45

16 Thea Carlgren 2 Brännans FF 3,40

17 Mira Åslin 2 Iggesunds SK 3,02

F14 Kula 3.0kg

1 Amanda Rask 2 IF Vingarna 10,87

2 Lova Stenberg 2 IFK Umeå 10,40

3 Lina Arousell 2 Iggesunds SK 10,08

4 Ellen Modin 2 Vemhåns IK 8,44

5 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 8,31

6 Vilma Makslahti 2 Luleå Friidrott 8,16

7 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 7,44

8 Erika Gustavsson 2 Boden FI 7,00

9 Dayanna Sundlöf 2 Timrå AIF 6,33

10 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 5,85

F14 Diskus 0,75kg

1 Amanda Rask 2 IF Vingarna 30,27

2 SunnyBjörkèn 2 Piteå IF 27,51

3 LinaArousell 2 Iggesunds SK 25,28

4 Felicia Wiberg Eriksson 2 IFK Strömsund 23,10

5 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 22,05

6 Elin Granlöf 2 Timrå AIF 20,99

7 Dayanna Sundlöf 2 Timrå AIF 20,14

8 Julia Nilsson 2 Boden FI 15,74

9 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 9,37

F13 200m Final heat 1 -2,8

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 28.70 1

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 29.68 3

3 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 31.38 6

4 Hilda Hammargård 3 Vemhåns IK 31.83 8

5 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 32.49 9

- Melissa Granberg 3 Gällivare SK ejstart -

Final heat 2 -2,4

1 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 29.57 2

2 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 30.08 4

3 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 30.31 5

4 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 31.61 7

5 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 37.33 10

- Vilma Karlsson 3 Gällivare SK ejstart -

Resultat

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 28.70

2 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 29.57

3 Moa Erenbrand 3 Strands IF 29.68

4 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 30.08

5 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 30.31

6 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 31.38

7 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 31.61

8 Hilda Hammargård 3 Vemhåns IK 31.83

9 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 32.49

10 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 37.33

F13 1500m Final

1 My Rundgren 3 Tväråselets AIF 5:13.83

2 Lina Hennings 3 Trångsvikens IF 5:21.91

3 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 6:07.59

4 Louise Johansson 3 IFK Umeå 7:20.47

F13 Häck60m 68cm Försök heat: 1 -3,5

1 MoaErenbrand 3 Strands IF 10.60 Q

2 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 10.83 q

3 Nellie Senbom 3 Boden FI 11.12 q

4 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 11.29 q

5 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 11.50

6 Louise Johansson 3 IFK Umeå 12.14

7 Melissa Granberg 3 Gällivare SK 13.01

Försök heat: 2 -1,4

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 10.42 Q

2 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 10.67 q

3 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 11.19 q

4 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 11.26 q

5 Olivia Bodin 3 Vemhåns IK 11.70

6 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 12.05

Final -1,2

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 9.93

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 9.98

3 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 10.35

4 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 10.59

5 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 10.62

6 Nellie Senbom 3 Boden FI 10.90

7 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 10.92

8 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 10.95

F13 Höjd

1 Emilia Werner 3 Östersunds GIF Friidrott 152

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 152

3 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 149

4 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 131

5 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 128

NellieSenbom 3 Boden FI 128

7 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 128

8 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 123

9 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 118

MejaLindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 118

11 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 108

F13 Tresteg zon

1 Emilia Werner 3 Östersunds GIF Friidrott 9,35

2 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 9,18

3 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 8,96

4 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 8,67

5 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 8,64

6 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 8,58

7 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 8,55

8 Josefin Lindström 3 Timrå AIF 8,30

9 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 8,14

10 Linnea Thor 3 Strands IF 7,87

- Melissa Granberg 3 Gällivare SK X

F13 Diskus 0.6kg

1 Leonora Einarsson 3 Brännans FF 34,38

2 Ingrid Lundkvist 3 Brännans FF 24,73

3 Emma Jansson 3 Sundsvalls FI 20,24

4 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 19,12

5 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 17,42

F13 Spjut 400g

1 Ingrid Lundkvist 3 Brännans FF 31,51

2 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 25,77

3 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 23,43

4 Nellie Senbom 3 Boden FI 20,43

5 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 20,32

6 Emma Jansson 3 Sundsvalls FI 19,79

7 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 17,86

8 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 16,29

9 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 15,70

10 Josefin Lindström 3 Timrå AIF 15,69

11 Elin Åslin 3 Timrå AIF 12,64

12 Olivia Bodin 3 Vemhåns IK 12,35

13 Linnea Thor 3 Strands IF 12,05

P/F17 8 x200m Final

1 Jämtland/Härjedalen Jämtland/Härjedalen 3:49.02

2 Hälsingland Hälsingland 3:58.88

3 Västerbotten Västerbotten 4:19.24

P/F14 8 x200m Final

1 Hälsingland Hälsingland 4:08.84

2 Jämtland/Härjedalen Jämtland/Härjedalen ej tid

3 Norrbottensfriidrott Norrbottensfriidrott ej tid

4 Västerbotten IFKUmeå ej tid

P17 800m Final

1 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 2:25.49

2 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 2:28.76

3 Gabriel Bäcke 0 Bollnäs FIK 2:36.95

P17 3000m Final

1 Jesper Persson 0 Åsarna IK 10:07.32

P17Hinder 2000m Final

1 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 10:41.25

2 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 10:51.24

P17 Häck110m 91cm Final -2,9

1 Erik Orrell 99 Östersunds GIF Friidrott 15.57

2 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 15.78

3 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 18.03

P17 Längd

1 Nils Persson 0 Sundsvalls FI 6,21

2 WilliamThor 0 Strands IF 6,00

3 ViktorThor 0 Strands IF 5,93

4 Jens Wikström 99 IFK Strömsund 5,83

5 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 1,75

P17 Kula 5.0kg

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 12,65

2 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 12,30

3 Viktor Thor 0 Strands IF 11,58

4 HannesForslund 0 Piteå IF 11,54

5 WilliamThor 0 Strands IF 10,40

6 Lukas Lindholm 0 Sundsvalls FI 9,16

P17 Diskus 1.5kg

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 46,27

2 Hannes Forslund 0 Piteå IF 34,10

3 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 31,02

4 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 28,76

5 JohanÅkerlund 99 Timrå AIF 25,99

6 WilliamThor 0 Strands IF 22,64

P15 300m Final

1 AlfredBerglöf 1 Strands IF 46.24

P15 Häck80m 84cm Final -0,7

1 Oliwer Danielsson 1 Östersunds GIF Friidrott 12.49

2 Alfred Berglöf 1 Strands IF 13.83

P15 Höjd

1 Aaro Ylimaula 1 Haparanda SKT 128

P15 Tresteg

1 Alfred Berglöf 1 Strands IF 10,54

P15 Diskus 1.0kg

1 Rasmus Hellberg 1 Piteå IF 34,27

2 Emil Ryrland 2 Östersunds GIF Friidrott 26,06

3 Andreas Silfver 1 Trångsvikens IF 20,89

P15 Spjut 600g

1 Oliwer Danielsson 1 Östersunds GIF Friidrott 40,58

2 Aaro Ylimaula 1 Haparanda SKT 37,59

3 Emil Arntsén 1 Östersunds GIF Friidrott 29,75

- Andreas Silfver 1 Trångsvikens IF X

P14 300m Final

1 Emil Ryrland 2 Östersunds GIF Friidrott 41.80

2 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 42.54

3 David Ardnor 2 IFK Umeå 43.06

4 OlofPersson 2 Strands IF 53.35

- DanielAndersson 2 Brännans FF ej start

P14 2000m Final

1 GustavPålsson 2 HammerdalsIF 6:20.12

2 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 6:50.65

3 Jacob Esak 2 IFK Umeå 7:01.10

4 Olof Persson 2 Strands IF 7:44.74

5 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 8:01.45

- Anton Perez 2 IFK Umeå ejstart

IhabAlrikabi 2 Brännans FF ejstart

P14 Häck80m 84cm Final -0,7

1 Olle Bång 2 Umedalens IF 13.88

2 Per Sjöstedt 2 Brännans FF 15.19

P14 Stav

1 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 263

P14 Längd

1 Lukas Sällström 2 IFK Umeå 4,97

2 Olle Bång 2 Umedalens IF 4,80

3 Ihab Alrikabi 2 Brännans FF 4,65

4 Mahadi Hussen 2 Bollnäs FIK 4,56

5 Per Sjöstedt 2 Brännans FF 4,46

P14 Kula 4.0kg

1 Anton Perez 2 IFK Umeå 10,39

2 Abdulla Omar 2 Haparanda SKT 8,53

3 Isak Olofsson 2 IFK Umeå 7,57

4 Olle Bång 2 Umedalens IF 7,56

P14Diskus 1.0kg

EmilRyrland 2 Östersunds GIF Friidrott

P13 200m Final heat 1 -4,1

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 26.76 2

2 Linus Olofsson 3 Boden FI 29.81 5

3 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 30.43 6

4 MelwinDanielsson 3 Umedalens IF 30.73 7

5 TheoNilsson 3 Umedalens IF 32.65 9

Final heat 2 -1,8

1 MalteEdwardsson 3 Bollnäs FIK 26.66 1

2 Ville Makslahti 3 Luleå Friidrott 27.97 3

3 Wallberg Hugo 3 Östersunds GIF Friidrott 28.80 4

4 perez Orell 3 IFK Strömsund 32.41 8

Resultat

1 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 26.66

2 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 26.76

3 Ville Makslahti 3 Luleå Friidrott 27.97

4 Wallberg Hugo 3 Östersunds GIF Friidrott 28.80

5 Linus Olofsson 3 Boden FI 29.81

6 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 30.43

7 MelwinDanielsson 3 Umedalens IF 30.73

8 perezOrell 3 IFKStrömsund 32.41

9 TheoNilsson 3 Umedalens IF 32.65

P13 1500m Final

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 5:05.71

2 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 5:08.32

3 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 5:46.75

- Melker Albertsson 3 Brännans FF ejstart

P13 Häck60m 76cm Final -2,8

1 Pontus Nilsson 3 Timrå AIF 11.13

2 Filip Svahn 3 Sundsvalls FI 11.29

3 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 11.53

4 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 12.39

5 Theo Nilsson 3 Umedalens IF 12.71

P13 Höjd

1 Alexander Nyström 3 Bollnäs FIK 151

2 Viktor Lantz 3 Bollnäs FIK 148

3 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 148

4 Theo Nilsson 3 Umedalens IF 148

5 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 145

6 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 131

7 perez Orell 3 IFK Strömsund 131

AlbinLöfgren 3 Östersunds GIF Friidrott 131

P13 Tresteg zon

1 Malte Edwardsson 3 Bollnäs FIK 11,32

2 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 10,29

3 Rasmus Ullström 3 Brännans FF 9,58

4 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 9,35

P13 Diskus 0.6kg

1 Melker Albertsson 3 Brännans FF 34,58

2 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 34,04

3 Pontus Nilsson 3 Timrå AIF 25,20

4 Eric Forsberg 3 Skellefteå AIK 23,83

5 Linus Olofsson 3 Boden FI 23,16

P13 Spjut 400g

1 Teodor Lundvall 3 Bollnäs FIK 37,14

2 Melker Albertsson 3 Brännans FF 26,64

3 Arvid Ranängen 3 Luleå Friidrott 23,67

4 Filip Gunnarsson 3 Sundsvalls FI 23,63

5 Eric Forsberg 3 Skellefteå AIK 22,95

6 Linus Olofsson 3 Boden FI 21,40

7 PontusNilsson 3 Timrå AIF 19,55

K 200m Final -2,8

1 Anna Engelin 98 Östersunds GIF Friidrott 26.48

2 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 27.45

3 Frida Wallström IFKUmeå 27.69

4 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 28.42

- Sara Envik Lundberg 96 IFK Umeå ejstart

K 800m Final

1 Fanny Dusabimana 93 IFK Umeå 2:18.49

2 Kesannat Tanasek 96 Brännans FF 2:55.30

K Häck100m 84cm Final -2,9

1 MadeleineDalberg 97 Piteå IF 15.27

2 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 15.92

3 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 16.73

K Stav

1 Frida Jonsson 98 Östersunds GIF Friidrott 323

2 Hanna Hirvelä 87 Trångsvikens IF 273

K Längd 4/9

1 MadeleineDalberg 97 Piteå IF 5,84

2 StinaWestin 98 ÖstersundsGIF Friidrott 4,97

3 Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK 4,96

4 Lina Näslund 98 Östersunds GIF Friidrott 4,90

K Kula 4.0kg

1 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 12,02

K Diskus 1.0kg

1 Leonora Einarsson 3 Brännans FF 26,64

F17 200m Final heat 1 -1,0

1 EvelinaBackeström 99 Umedalens IF 27.90 3

2 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 28.58 6

3 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 28.97 7

4 Sanna Pettersson 99 Östersunds GIF Friidrott 29.71 9

Final heat 2 -2,3

1 KarolinaSvensson 99 MariebyGoIF 27.45 1

2 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF Friidrott 27.70 2

3 Saga Backeström 99 Umedalens IF 28.22 4

4 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 28.36 5

5 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 29.00 8

Resultat

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 27.45 1

2 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF Friidrott 27.70 2

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 27.90 3

4 Saga Backeström 99 Umedalens IF 28.22 4

5 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 28.36 5

6 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 28.58 6

7 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 28.97 7

8 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 29.00 8

9 Sanna Pettersson 99 Östersunds GIF Friidrott 29.71 9

F17 800m Final

1 Thea Norlund 0 Skellefteå AIK 2:23.36

2 Ebba Olsson 99 Umedalens IF 2:28.58

3 Jennifer Wikström 99 Umedalens IF 2:29.41

4 Maria Novak 0 Trångsvikens IF 2:31.30

5 Ida Esperi 0 Haparanda SKT 2:45.51

6 Sandra Wikström 99 Umedalens IF 3:38.87

F17 3000m Omgång 1 heat: 1

- Ida Esperi 0 Haparanda SKT bröt

F17 Häck 100m 76 cm Final -2,9

1 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 16.14

2 Saga Backeström 99 Umedalens IF 17.14

3 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 17.55

4 Ida Hedkvist 0 Piteå IF 18.34

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 18.66

F17 Stav

1 Hanna Viklund 99 Umedalens IF 353

2 Cecilia Kenttälä 0 Haparanda SKT 263

3 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 218

F17 Längd

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 5,40

2 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 4,99

3 Sofie Sundqvist 0 Bollnäs FIK 4,92

4 Saga Backeström 99 Umedalens IF 4,79

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 4,51

6 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 4,40

7 Ida Hedkvist 0 Piteå IF 4,20

8 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 3,82

- Mirjam Skog 0 Umedalens IF X

F17 Kula 3.0kg

1 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 11,56

2 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 10,98

3 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 10,94

4 Anna Nogolova 99 Umedalens IF 10,27

5 Therese Hedlund 0 Boden FI 9,48

6 Ida Forss 99 Marieby GoIF 9,04

7 Linnea Ånger 0 Söderhamns IF 8,91

8 Isabell Björnfot 0 Umedalens IF 7,58

F17 Diskus 1.0kg

1 EmelieGerdsdorff 99 Timrå AIF 34,72

2 MariaGranrud Aune 99 MariebyGoIF 30,06

3 Ida Forss 99 Marieby GoIF 24,26

4 Emilia Nyström 0 Skellefteå AIK 20,74

5 Sanna Stenberg 0 Skellefteå AIK 15,82

6 Malin Nilsson 0 Skellefteå AIK 10,61

- Ida Hedkvist 0 Piteå IF X

F15 300m Final

1 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 45.88

2 Cornelia Westling 1 Bollnäs FIK 47.67

- Ellen Bojang 1 Gällivare SK ejstart

F15 2000m Final

1 Lovisa Tällberg 1 Bollnäs FIK 9:59.91

F15 Häck 80m 76 cm Final -4,2

1 FebenTewelde 1 Järvsö IF 13.22

2 CorneliaWestling 1 Bollnäs FIK 13.74

3 Nora Swartz 1 Östersunds GIF Friidrott 14.00

F15 Höjd

1 Ellen Bojang 1 Gällivare SK 143

2 Klara Grönlund 1 Östersunds GIF Friidrott 133

F15 Tresteg

1 Feben Tewelde 1 Järvsö IF 10,28

2 Cornelia Westling 1 Bollnäs FIK 9,70

3 Ellen Bojang 1 Gällivare SK 9,44

4 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 9,17

5 Klara Grönlund 1 Östersunds GIF Friidrott 8,67

- Lovisa Tällberg 1 Bollnäs FIK X

F15 Diskus 0,75kg

1 Lisa Ericsson 1 Trångsvikens IF 29,05

2 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 28,27

3 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 22,49

4 My Terhelä 1 Haparanda SKT 22,06

5 Moa Backlund 1 Marieby GoIF 19,83

6 Linnea Hammargren 1 Bollnäs FIK 19,55

7 Klara Larsson 1 Bollnäs FIK 17,95

8 Danait Lemlemu 1 Iggesunds SK 16,38

F15 Spjut 500g

1 Feben Tewelde 1 Järvsö IF 40,37

2 Sandra Berglund 1 Trångsvikens IF 27,83

3 Nora Swartz 1 Östersunds GIF Friidrott 27,77

4 Klara Larsson 1 Bollnäs FIK 21,85

5 Linnea Hammargren 1 Bollnäs FIK 18,46

6 Julia Jonsson 1 Bollnäs FIK 17,43

7 Danait Lemlemu 1 Iggesunds SK 17,34

F14 300m Final heat 1

1 Frida Nordström 2 Brännans FF 47.44 2

2 Anna Novak 2 Trångsvikens IF 48.69 4

3 Hanna Grahn 2 Boden FI 49.83 6

4 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 50.52 8

Final heat 2

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 45.97 1

2 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 48.64 3

3 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 49.06 5

4 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 50.45 7

- Kerstin Persson 2 Vemhåns IK ejstart -

Resultat

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 45.97

2 Frida Nordström 2 Brännans FF 47.44

3 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 48.64

4 Anna Novak 2 Trångsvikens IF 48.69

5 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 49.06

6 Hanna Grahn 2 Boden FI 49.83

7 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 50.45

8 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 50.52

F14 2000m

Final

1 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 7:56.34

2 Alina Voukila 2 Haparanda SKT 12:16.14

3 Hanna Grahn 2 Boden FI 12:16.19

F14 Häck80m 76cm

Final -0,8

1 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 12.92

2 Sunny Björkèn 2 Piteå IF 13.39

3 Erika Gustavsson 2 Boden FI 14.62

- Lina Arousell 2 Iggesunds SK bröt

F14 Stav

1 Alina Voukila 2 Haparanda SKT 253

2 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 253

3 Julia Nilsson 2 Boden FI 143

F14 Längd

1 Olivia Bojang 2 Haparanda SKT 4,99

2 Pernilla Norgren 2 Umedalens IF 4,79

3 Sunny Björkèn 2 Piteå IF 4,70

4 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 4,56

5 Frida Nordström 2 Brännans FF 4,30

6 Hanna Grahn 2 Boden FI 4,28

7 Vendela Öst 2 Bollnäs FIK 4,20

8 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 3,98

9 Erika Gustavsson 2 Boden FI 3,91

10 Teodora Nokolic-Djordjevic 2 Timrå AIF 3,86

11 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 3,82

12 Sigrid Sundström 2 Iggesunds SK 3,73

13 Sissi Jansson 2 Brännans FF 3,67

14 Melissa Andersson 2 IFK Umeå 3,47

15 Sabina Sundström 2 Iggesunds SK 3,45

16 Thea Carlgren 2 Brännans FF 3,40

17 Mira Åslin 2 Iggesunds SK 3,02

F14 Kula 3.0kg

1 Amanda Rask 2 IF Vingarna 10,87

2 Lova Stenberg 2 IFK Umeå 10,40

3 Lina Arousell 2 Iggesunds SK 10,08

4 Ellen Modin 2 Vemhåns IK 8,44

5 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 8,31

6 Vilma Makslahti 2 Luleå Friidrott 8,16

7 Nicolina Jaxe 2 Luleå Friidrott 7,44

8 Erika Gustavsson 2 Boden FI 7,00

9 Dayanna Sundlöf 2 Timrå AIF 6,33

10 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 5,85

F14 Diskus 0,75kg

1 Amanda Rask 2 IF Vingarna 30,27

2 SunnyBjörkèn 2 Piteå IF 27,51

3 LinaArousell 2 Iggesunds SK 25,28

4 Felicia Wiberg Eriksson 2 IFK Strömsund 23,10

5 Jennifer Nilsson 2 Luleå Friidrott 22,05

6 Elin Granlöf 2 Timrå AIF 20,99

7 Dayanna Sundlöf 2 Timrå AIF 20,14

8 Julia Nilsson 2 Boden FI 15,74

9 Tuva Bylund 2 Bollnäs FIK 9,37

F13 200m

Final heat 1 -2,8

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 28.70 1

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 29.68 3

3 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 31.38 6

4 Hilda Hammargård 3 Vemhåns IK 31.83 8

5 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 32.49 9

- Melissa Granberg 3 Gällivare SK ejstart -

Final heat 2 -2,4

1 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 29.57 2

2 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 30.08 4

3 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 30.31 5

4 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 31.61 7

5 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 37.33 10

- Vilma Karlsson 3 Gällivare SK ejstart -

Resultat

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 28.70

2 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 29.57

3 Moa Erenbrand 3 Strands IF 29.68

4 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 30.08

5 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 30.31

6 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 31.38

7 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 31.61

8 Hilda Hammargård 3 Vemhåns IK 31.83

9 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 32.49

10 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 37.33

F13 1500m Final

1 My Rundgren 3 Tväråselets AIF 5:13.83

2 Lina Hennings 3 Trångsvikens IF 5:21.91

3 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 6:07.59

4 Louise Johansson 3 IFK Umeå 7:20.47

F13 Häck60m 68cm Försök heat: 1 -3,5

1 MoaErenbrand 3 Strands IF 10.60 Q

2 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 10.83 q

3 Nellie Senbom 3 Boden FI 11.12 q

4 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 11.29 q

5 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 11.50

6 Louise Johansson 3 IFK Umeå 12.14

7 Melissa Granberg 3 Gällivare SK 13.01

Försök heat: 2 -1,4

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 10.42 Q

2 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 10.67 q

3 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 11.19 q

4 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 11.26 q

5 Olivia Bodin 3 Vemhåns IK 11.70

6 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 12.05

Final -1,2

1 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 9.93

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 9.98

3 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 10.35

4 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 10.59

5 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 10.62

6 Nellie Senbom 3 Boden FI 10.90

7 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 10.92

8 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 10.95

F13 Höjd

1 Emilia Werner 3 Östersunds GIF Friidrott 152

2 Moa Erenbrand 3 Strands IF 152

3 Engla Grafström 3 Sundsvalls FI 149

4 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 131

5 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 128

NellieSenbom 3 Boden FI 128

7 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 128

8 Janina Bramberg 3 Luleå Friidrott 123

9 Wilma Agosti-Lycke 3 Östersunds GIF Friidrott 118

MejaLindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 118

11 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 108

F13 Tresteg zon

1 Emilia Werner 3 Östersunds GIF Friidrott 9,35

2 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 9,18

3 Moa Mannberg 3 Umedalens IF 8,96

4 Meja Lindberg 3 Östersunds GIF Friidrott 8,67

5 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 8,64

6 Elvira Revelj 3 Vemhåns IK 8,58

7 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 8,55

8 Josefin Lindström 3 Timrå AIF 8,30

9 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 8,14

10 Linnea Thor 3 Strands IF 7,87

- Melissa Granberg 3 Gällivare SK X

F13 Diskus 0.6kg

1 Leonora Einarsson 3 Brännans FF 34,38

2 Ingrid Lundkvist 3 Brännans FF 24,73

3 Emma Jansson 3 Sundsvalls FI 20,24

4 Vilma Karlsson 3 Gällivare SK 19,12

5 Alice Simu 3 Skellefteå AIK 17,42

F13 Spjut 400g

1 Ingrid Lundkvist 3 Brännans FF 31,51

2 Zara Norén 3 Bollnäs FIK 25,77

3 Vendela Wermelin 3 Sundsvalls FI 23,43

4 Nellie Senbom 3 Boden FI 20,43

5 Ellinor Hannerfors 3 Haparanda SKT 20,32

6 Emma Jansson 3 Sundsvalls FI 19,79

7 Ida Westin 3 Östersunds GIF Friidrott 17,86

8 Hilda Harila 3 Haparanda SKT 16,29

9 Lina Partapuoli 3 Nedre Soppero IK 15,70

10 Josefin Lindström 3 Timrå AIF 15,69

11 Elin Åslin 3 Timrå AIF 12,64

12 Olivia Bodin 3 Vemhåns IK 12,35

13 Linnea Thor 3 Strands IF 12,05

P/F17 8 x200m Final

1 Jämtland/Härjedalen Jämtland/Härjedalen 3:49.02

2 Hälsingland Hälsingland 3:58.88

3 Västerbotten Västerbotten 4:19.24

P/F14 8 x200m

Final

1 Hälsingland Hälsingland 4:08.84

2 Jämtland/Härjedalen Jämtland/Härjedalen ej tid

3 Norrbottensfriidrott Norrbottensfriidrott ej tid

4 Västerbotten IFKUmeå ej tid

Annons
Annons