
Före detta "LO-villan" på Alnö har haft många spekulanter.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Huset lades ut på marknaden för bara åtta dagar sedan och budgivningen håller just nu på att avslutas.
– Det har varit ett grymt bra intresse. Det är en otrolig kombination av gammalt och nytt. Många tilltalas av gamla hus, men vill samtidigt ha allt som finns i ett modernt hus. Och de flesta gamla hus är inte så här moderna, säger Andreas Forsell på Länsförsäkringar fastighetsförmedling.
Läs också: Villan har stått nästan orörd sedan förra sekelskiftet – följ med in när ägarna visar runt
Annons
Annons
Huset är byggt 1870 eller kanske till och med ännu tidigare och var ett av de första husen i Gustavsberg på Alnö. Enligt Andreas Forsell finns det mycket historik kring huset.
På 1980-talet köptes fastigheten av fackföreningen LO och kallades då för "LO-villan".
– Det finns fortfarande en skylt där det står "LO-villan", både vid vägen och på huset. LO renoverade huset med hjälp av Riksantikvarieämbetet på 90-talet eftersom det finns en del krav på hur huset får renoveras, säger han.
Läs också: Nu blommar det på den gamla släktgården i Åh utanför Njurunda
Även de nuvarande ägarna har renoverat den gamla byggnaden, men nu är det alltså till salu.
Utgångspriset på huset var 2,4 miljoner men under måndagen låg budgivningen redan på 3 250 000 kronor.
– Budgivningen har varit rekordsnabb. Det har varit en trend den senaste tiden. De som vet vad de vill ha har blivit ännu snabbare i budgivningen, säger Andreas Forsell.
Läs också: Nytt prisrekord på Alnö – villa såld för 5,1 miljoner: "Påkostat hus med exceptionell utomhusmiljö"

Huset har mycket historik och var en av de första husen som byggdes i området.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Annons

Huset har ett Kvänumkök.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Annons

Gamla detaljer i köket.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling

De massiva trägolven är 40 millimeter tjocka.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling

Entré med dubbeldörrar.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling

De nuvarande ägarna har inrett och stylat villan inför försäljningen.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling

Huset har även en bakugn i källaren.
Bild: Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Anna-Maria Wiklund
060-19 70 00
anna-maria.wiklund@mittmedia.se