Annons

Annons

Annons

Golf

Henrik Stenson jagar OS-guld efter stark avslutning på tredje rundan

Henrik Stenson, som låg trea i OS-golfen efter två rundor, inledde den tredje dagens spel halvknackigt men spelade upp sig betydligt. När han klev av den 18:e greenen hade han noterat tre slag under banans par.

Det ger en andraplats inför avslutningen, på sammanlagt elva under par. Stenson är ett slag bakom britten Justin Rose som gick tredje ronden på sex under par.

Den svenske världsfemman gjorde bogey på det fjärde hålet men revanscherade sig direkt med en eagle på femman. Det blev ytterligare en bogey på vägen ut, men efter vändningen gjorde Stenson tre birdies.

Annons

– Jag spelade bra på sista nio och spelade upp mig. Jag var tvungen att jobba hårt mentalt hela varvet för att hålla ihop det, sade Stenson till Viasat.

Annons

David Lingmerth, fältets andre svensk, gick tredje rundan på tre under par och är minus sex totalt. Det ger en delad fjärdeplats, tre slag från australiern Marcus Fraser på bronsplats. (TT)

Henrik Stenson har guldläge i Rio de Janeiro.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan