Sex kameror skulle få sättas upp i bolagets lokaler på Rådhugatan och användas under den tid verksamheten är öppen enligt Länsstyrelsen beslut från den 15 december.
Beslutet överklagades av Datainspektionen som yrkade att förvaltningsrätten lägger till ett villkor för kameraövervakningen. Att kameraövervakning sant bildinspelning endast får ske efter att ett överfallsalarm aktiverats och pågå under den tid som uppkommen hotsituation fortgår.
Annons
Datainspektionen anser att tillståndet som Östersundshem beviljades i december med rätt att behandla och bevara bilder ökar risken för intrång i den peronliga integriteten. Kameraövervakningen avsåg enligt det tidigare beslutet mötesrum och receptionen i bolagets lokaler.
Östersundshem har enligt förvaltningsrättens dom angett att syftet med övervakningen är att öka tryggheten och säkerheten för personalen, eftersom bolaget och personalen utsatts för allvarliga hot vid flera tillfällen under det senaste året.
Annons
Förvaltningsrätten anser att bolaget ska ges tillstånd för kameraövervakning men begränsar övervakningen och bildinspelningen till att den endast får pågå efter att ett överfallsalarm aktiverats.
---
Läs också:
Här reser sig Östersunds nya bro – ska bli länken till Storsjö strand
Läser du ofta nyheter i din mobiltelefon?
Ladda ner ÖP:s eller LTZ:s nya app här, till Iphone eller till Android!
Länk till ÖP:s iPhone-app: https://goo.gl/QSzSm8
Annons
Länk till ÖP:s Android-app: https://goo.gl/usRKZl
Länk till LTZ:s iPhone-app: https://goo.gl/czcVdI
Länk till LTZ:s Android-app: https://goo.gl/ZT9S1N
Evelina Pålsson
063-16 17 11
evelina.palsson@mittmedia.se