”Vi är glada att kunna föreslå en ny ordförande för Ericssons styrelse. Det är valberedningens uppfattning att vi i Ronnie Leten hittat rätt person som ordförande i Ericsson med den erfarenhet och kompetens företaget behöver”, skriver valberedningens ordförande Johan Forsell, i en kommentar, uppger Aftonbladet.
Annons
Annons

Ronnie Leten.
Bild: Henrik Montgomery/TT
Ronnie Leten var vd och koncernchef för Atlas Copco mellan 2009-2017. För sparekonomen Jokim Bornold, Nordnet, är valet dock en besvikelse. ”Ett väldigt väntat namn, tyvärr”, säger han till Aftonbladet.
Samtidigt uppger han för tidningen att Leten är en bra person med stark bakgrund och någon som Ericssons ägare säkert känner förtroende för. Han hade dock velat se en styrelseordförande med en annan profil.
Beskedet möttes dock av positiva siffror när Stockholmsbörsen öppnade på måndagsmorgonen – Ericssons aktiekurs steg nämligen med två procent, skriver DN.
Nuvarande styrelseordföranden Leif Johansson lämnar sitt uppdrag i samband med bolagsstämman i vår. Samtidigt som valberedningen presenterar Ronnie Leten som kandidat till styrelseordförande föreslår den också att Kurt Jofs, Tietos ordförande, ska väljas in i styrelsen.
Annons
Evelina Åström
019-15 50 16
evelina.astrom@mittmedia.se