Precis som i övriga landet har hyreshöjningarna i södra Norrland hittills hamnat på låga nivåer, max en procent. Den genomsnittliga hyreshöjningen ligger på 0,76 procent i landet för allmännyttorna och 0,95 procent för dem med privat hyresvärd som förhandlar med Hyresgästföreningen.

Foto: Fredrik Sandberg / TT
– De avtal vi träffats hittills anser vi vara på en rimlig nivå. Vi ska komma ihåg att många familjer och ensamstående har små marginaler och för dem kan en liten hyreshöjning få stora konsekvenser, skriver Erik Elmgren, förhandlingschef på Hyresgästföreningen, i ett pressmeddelande.
Annons
Annons
Hem & Hyra rapporterar om att allt fler allmännyttor väljer att förskjuta sina förhandlingsperioder längre fram på året. Ett exempel är Härnösandshus som i år avtalade ett 15 månaders avtal med start från 1 januari och en höjning på 0,97 procent. Nästa eventuella höjning kommer att ske tidigast den 1 april.
– Årets förhandlingar med Hyresgästföreningen har genomförts i en konstruktiv anda. Härnösandshus har under de senaste åren lyckats öka det planerade underhållet. Överenskommelsen för 2018 innebär att vi kan behålla vårt underhåll på samma nivå, säger Göran Albertsson, vd för Härnösandshus, till Hem & Hyra.
Lista: Allmännyttor, höjning 2018
Krokomsbostäder: 0,90 procent från januari (0,65 procent snitt 2017)
Bergs Hyreshus: 0,95 procent från januari (0,75 procent 2017)
Östersundshem: 1 procent från januari (0,70 procent 2017)
Årehus: 0,9 procent snitt från januari (0,60 procent 2017)
Härjegårdar: Ingen höjning (0,90 procent 2017)
* Höjningen för Bräcke kommun, Ragunda hyreshus, Strömsunds Hyresbostäder och Landstingsbostäder Östersund är inte klara än.
Lista: Privata hyresvärdar, höjning 2018
Rikshem: 0,89 procent från januari (ingen förhandling 2017)
Fastighetsägarna: 0,89 procent från januari (0,60 procent 2017)
.
.
Läsning för dig som är inloggad:
Annons
Annons