Annons

Annons

Annons

Åre

Sista skriet från Vargsymposiet: ”Behovet finns kvar, men dynamiken i diskussionen har saknats de sista åren”

Det sista Vargsymposiet i Vålådalen avslutades på onsdagen efter 25 år. Det var Gillhovsvargarna som från början skapade behovet av en mötesarena i Jämtland. Ett 20-tal föreläsare fanns på plats vid det sista symposiet, bland dem vargforskare från Alaska och Tyskland och den kända medieprofilen Elisabet Höglund.

Arrangörerna av Vargsymposiet Mats och Karin Ericson är nöjda, men lite vemodiga, efter att har arrangerat det sista Vargsymposiet.

Bild: Armas Jäppinen

Annons

Elisabet Höglund presenterade sig som en vargspårande 08:a, och illustrerade det med att härma ett vargyl från vildmarken i Bergslagen. Elisabets stora intresse för vargar startade nämligen en mörk novemberkväll på förstubron till fritidshuset mitt i Kilsbergsreviret, där hon hörde en varg yla första gången.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan