Annons

Annons

Annons

Frostviken

Här är alla företag som ligger ute till försäljning i länet: ”Vi märker att det blir fler och fler”

Under semestertiderna stannar mycket av i landet, men företagsmäklarna har lika mycket att göra som vanligt. Ett trettiotal företag i Jämtland och Härjedalen ligger just nu ute till försäljning. Bland dem finns en del företag som funnits i länet i mer än sextio år.

Fotomontage. I bakgrunden syns Blåsjön och till höger på bild Mats Falk, ordförande i Blåsjöns Framtid ekonomisk förening. BILD: TT/Privat

Annons

I Jämtland finns det en stor andel företagare. Faktum är att Jämtlands län är det tredje mest företagsamma länet i Sverige, om man räknar andelen personer som driver företag. Dessutom har Jämtland Sveriges näst mest företag som överlever efter fem år. Det visar statistik från Svenskt Näringsliv för 2018.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan