Annons

Annons

Annons

Fotboll

Snart stänger fönstret – Burchnall om spelarna som kan bli ÖFK:s sista värvningar: "Båda har intressanta attribut"

Sommarens transferfönster stänger nästa tisdag, den 13 augusti. Ända in i det sista söker ÖFK efter sätt att förstärka truppen på och under veckan kommer två provspelare träna med laget. Det handlar om de två 19–åringarna Maxwell Effiom och Attah Kadiri, båda från Nigeria.

– Båda har intressanta attribut och verkar vara riktigt bra killar, menar ÖFK–tränaren Ian Burchnall.

De båda 19–åringa nigerianerna Attah Kadiri, central forward och Maxwell Effiom, ytter, provspelar under veckan med ÖFK.

Bild: Victor Håård

Annons

Tisdagens träning bestod av mycket skratt, högt bolltempo och fokus på speluppbyggnad. När Sporten pratar med ÖFK-tränaren Ian Burchnall efter densamma är det en nöjd tränare som, trots de tunga resultaten den senaste tiden, ser ljust på framtiden.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan