Annons

Annons

Annons

Östersund

Besöken minskar men utlåningen ökar – nu köper biblioteket in böcker för 180 000 kronor

Sedan coronapandemin slog till i början av året och tvingade Östersunds bibliotek att ställa in sin programverksamhet har antalet besökare minskat i själva bibliotekslokalen.

Text

Statens kulturråd har beviljat ett bidrag på 180 000 kronor för inköp av ungdomslitteratur till Östersunds kommun.

Bild: Lars Ljungmark

Annons

Däremot har utlåningen ökat och med anledning av det så bad biblioteket statens kulturråd om ekonomisk hjälp för att kunna förstärka det litterära utbudet på ungdomshyllorna.

Det var en ansökan som hörsammades, vilket innebär att biblioteken nu får 180 000 kronor i bidrag för inköp av ungdomslitteratur, som kommer att fördelas ut både till folkbiblioteken och till de kommunala grundskolornas bibliotek.

Annons

Annons

Östersunds kommuns bibliotekschef, Maj Eriksson.

Bild: Helena Lindh

– Det är fantastiskt roligt, säger bibliotekschefen Maj Eriksson i ett pressmeddelande på kommunens hemsida.

– Vi får möjlighet att kunna ge kommunens barn och unga fler böcker, och arbeta mer med läslust och inspiration, fortsätter hon.

Böckerna som köps in kommer att vara skrivna på en rad olika språk, riktade till alla åldrar och ska även kunna anpassas för barn och ungdomar med särskilda behov.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan