Om förskolan inte åtgärdar bristerna, tvingas de betala 100 000 kronor i vite. Arbetsmiljöverket har utrett situationen på förskolan, efter att ett skyddsombud larmat om att det är dålig luft i lokalerna, och att ”luften tar slut”.
Annons
En ventilation som tidigare satts in i lokalen, orsakar buller, som enligt personalen får barnen att tala högre. Ljudnivån måste därför också justeras, enligt Arbetsmiljöverket.
Annons
De saker som måste åtgärdas är att ordna ventilationen så att tillräcklig frisk luft kommer in i lokalen utan att det blir drag och kallt, och att ventilationen inte orsakar buller.
Förskolan måste genomföra åtgärderna innan 30 oktober, för att inte tvingas betala vitet, enligt Arbetsmiljöverkets beslut från den 8 september.
Läs också: