Annons

Annons

Annons

Curling

Lag Norberg invalda i curlingens Hall of Fame

I mitten av 2000-talet var de stora stjärnor på curlingscenen, och tog hem två OS-guld.
Nu får Lag Anette Norberg ta emot en fin utmärkelse, när de blir invalda i curlingens Hall of Fame.

Eva Lundh, Anna Le Moine, Cathrine Lindahl och Anette Norberg efter OS i Vancouver år 2010. Bild: Björn Tilly/Bildbyrån.

Annons

Lag Norberg hade stora framgångar i mitten av 2000-talet, där ett VM-guld år 2005 markerade startpunkten på en framgångsrik tid för Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl och Anna Le Moine. Totalt har de tagit sex EM-guld, två VM-guld, ett VM-silver, ett VM-brons och två OS-guld vid spelen 2006 och 2010.

OS i Vancouver blev det sista stora mästerskapet för Lag Norberg, och då blev de först i historien med att försvara ett OS-guld. I maj 2010 meddelade laget att de skulle upplösas i sin dåvarande form, och senare bildades ett nytt Lag Norberg som år 2011 tog VM-guld.

Annons

Annons

"Deras bidrag till sporten både på och utanför isen och bakom kulisserna för att utveckla och få sporten curling att växa världen över kan inte underskattas. De är värdiga mottagare av den högsta utmärkelse vi kan dela ut", säger World Curling Federations president Kate Caithness i ett pressmeddelande.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan