Samling Näringsliv skriver: ”Sanningen är den att Östersund och Jämtlands län också är en del av den nya tillväxten i Norra Sverige, medan politiken nationellt verkar tro att tillväxten endast sker vid kusten. Med besöksnäring, nyindustrialisering och livsstilsflyttare som motor lyfter också Norrlands inland i en positiv spiral.”
De glömmer dock att den logiska slutsatsen av detta är en upprustning av Inlandsbanan. Den öppnar vägen till Mälardalen, Väst- och Sydsverige samt till Danmark och kontinenten. Göteborgs hamn är porten till världen.
Annons
Annons
Samling Näringsliv: Nu måste det satsas på Norra Stambanan (20 december)
Norra Stambanan i all ära, men den leder bara till en liten och överskattad del av Sverige. I internationell betydelse spelar den en undanskymd roll vilken kommer att bli mindre och mindre även i nationella sammanhang.
Hela Norrlands framtid kommer att vara beroende av snabba direkta förbindelser via Inlandsbanan för gods- och persontrafiken till och från kontinenten, och sjöfarten till och från världsmarknaden.
Kick Leijnse
(Har du något att säga? Här kan du enkelt skriva och skicka in en insändare eller debattartikel.)

Bild: Lars Ljungmark