Annons

Annons

Annons

Jämtlands län

Skyddsjakten på järv stoppad efter överklagande – Länsstyrelsen: ”Olyckligt såklart”

Med start idag, onsdag, skulle totalt 9 järvar få fällas av två samebyar i länet. Men i sista stund har en av jakterna stoppats efter ett överklagande från Svenska Rovdjursföreningen.

Text

Nicklas Rumm, vilthandläggare på länsstyrelsen, säger att förvaltningsrättens beslut om att tillfälligt stoppa en av skyddsjakterna i Jämtlands län är olyckligt. ”Vi anser att beslutet om skyddsjakt är rätt och riktigt” säger han.

Bild: Lars Ljungmark

Annons

För ett tag sedan beviljade Länsstyrelsen i Jämtland skyddsjakt på järv för Mittådalens och Tåssåsens sameby. Jakten beviljades mellan 12 oktober och som längst till och med den sista november.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på op.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan