Små kärnkraftverk har en effekt under 300 megawatt medans dagens kärnkraftverk ligger 1000-1 500 megawatt.
(Har du något att säga? Här kan du enkelt skriva och skicka in en insändare eller debattartikel.)
Kom ihåg att dessa nya kärnkraftverk som politikerna pratar om bara finns i teorin inte i verkligheten. Att satsa på denna nya teknik innebär stora risker. Kostnaderna kan öka något enormt. Se på hur det har gått i Frankrike och Finland. Dessutom kommer klimatförändringarna göra så att det blir problem att hitta tillräckligt med kallt vatten för att kyla ner dem.
Annons
Annons
Det varma vädret (omkring 40 grader plus) har tvingat Frankrike att dra ner på (källa: tidningen Ny teknik) produktionen i sina kärnkraftverk. Politikerna borde istället satsa på att stötta privatpersoner, företag och lantbrukare att sätta upp solceller eller anlägga solcellsparker.
Sedan ska vi alla fortsätta att spara energi. Det bästa är att följa IPCC:s råd i denna akuta klimatkris. FN-rapporten visar på att den globala uppvärmningen är katastrofal. Vi måste tillsammans minska våra utsläpp.
Politikerna borde be oss alla att följa IPCC:s råd