Annons

Annons

Annons

ÖFK:s träningsläger i Antalya

Sporten på plats i Turkiet – sänder torsdagens match med ÖFK

ÖFK är på plats i Turkiet för träningsläger – och under måndagen ansluter även tidningens sportreporter.

På torsdag sänds träningsmatchen mot danska HB Köge direkt på sajten och i appen för dig som är, eller blir, prenumerant.

– Jag tror att ni kommer få se ett helt annat ÖFK då jämfört med det ni fick se för ett år sedan, säger Cornelia Wikström, sportens reporter på plats i Turkiet.

Text

Avslutningen på säsongen 2022 blev en dramatisk sådan för Östersunds FK. Efter ett vunnet superettankval var klubbens existens hotad innan man i slutet av november fick in det kapital man saknade för att undvika konkurs.

Nu laddar såväl klubben som Sporten för en ny säsong – och det gör man med ett träningsläger i Turkiet. ÖFK har varit på plats sedan förra veckan och under måndagen reser Sportens reporter Cornelia Wikström ner och ansluter till lägret.

Annons

– Jag ser verkligen fram emot att bevaka träningslägret på plats, men är samtidigt lite nervös. Det här är första gången som jag får chansen att göra något sånt här och självklart vill jag göra det så bra som möjligt, inte minst för er läsare.

Annons

Sportens Cornelia Wikström finns på plats i Turkiet för att bevaka ÖFK:s träningsläger.

Bild: JOHAN AXELSSON

Innan hemresan på lördag väntar en intensiv vecka för ÖFK och för Wikström.

– Jag hoppas kunna bidra med nyheter, längre intervjuer samt lite lättsammare grejer från det som händer i Turkiet. Allt för att ni läsare ska få en samlad och tydlig bild av det som händer på plats. Sen har vi en match att se fram emot, säger Cornelia Wikström.

På torsdag med start klockan 13.00 (15.00 lokal tid) spelar ÖFK träningsmatch mot danska HB Köge. Sporten sänder matchen i sin helhet för dig som är, eller blir, prenumerant direkt från träningsarenan Limak Arcadia Football Center.

– Jag tror att ni kommer få se ett helt annat ÖFK då jämfört med det ni fick se för ett år sedan. Nu är spelarna sammansvetsade och man kan ställa helt andra krav jämfört med i fjol då de flesta var nya, säger Cornelia Wikström.

TV: Irriterat under fjolårets träningmatch i Turkiet, mot FC Kaysar Kazakstan

Inbäddat innehåll

Fakta

Så ser du sändningen

För att se sändningarna på op.se måste du vara prenumerant på Östersunds-Posten. Är du inte kund ännu blir du det enkelt genom att följa den här länken. Har du redan en aktiv prenumeration kan du logga in här och att få tillgång till allt material på op.se.

Alla sändningar kommer att finnas kvar på op.se/livesport och finnas tillgängliga som repriser i efterhand.

För bäst användarupplevelse rekommenderas Apple tv, chromecast eller en hdmi-anslutning från dator till tv. För dig som tittar via en Appleprodukt rekommenderas Apple tv. Genom att ladda ner vår nyhetsapp till mobilen kan du se matcherna via chromecast eller Apple Airplay. Det går även att se matcherna direkt på mobilen, läsplattan eller via din dator.

Annons

Annons

Fakta

Så ser du sändningen

För att se sändningarna på ltz.se måste du vara prenumerant på Länstidningen Östersund. Är du inte kund ännu blir du det enkelt genom att följa den här länken. Har du redan en aktiv prenumeration kan du logga in här och att få tillgång till allt material på ltz.se.

Alla sändningar kommer att finnas kvar på ltz.se/livesport och finnas tillgängliga som repriser i efterhand.

För bäst användarupplevelse rekommenderas Apple tv, chromecast eller en hdmi-anslutning från dator till tv. För dig som tittar via en Appleprodukt rekommenderas Apple tv. Genom att ladda ner vår nyhetsapp till mobilen kan du se matcherna via chromecast eller Apple Airplay. Det går även att se matcherna direkt på mobilen, läsplattan eller via din dator.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan