Annons

Annons

Annons

Kälarne

Anton klarade det – 51 timmar på en isstolpe: ”Jobbigast var att inte få sova”

Det gick vägen för Anton Engström, Kälarne. Klockan 15 på lördagen fick han kliva ner från isstolpen som han suttit på sedan torsdagen. Kanske något yr i huvudet efter två dygn utan sömn.

Text

Utmaningen i Wilhelmina winter weekend var att sitta 51 timmar på en pelare av is. Tävlingen startade klockan 12 på torsdagen och klockan 15 på lördagen klev deltagarna av. 17-årige Anton Engström klarade att sitta tiden ut.

Bild: Privat

Annons

Den klassiska isstolpssittningen på Wilhelmina winter weekend gick av stapeln i helgen. En av de totalt sex tävlande är 17-årige Anton Engström från Svedjelandet utanför Kälarne, som till vardags pluggar på gymnasium i Östersund.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på op.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan