Annons

Annons

Annons

ÖP lyfter: Drömmen om fjällen

Gränspolisen om migranterna som bygger i fjällen: ”Modernt slaveri”

De inspekterar byggen av fritidshus i fjällen och ser hur migranter utnyttjas. Nu vill de få köparna av tjänsterna att vakna.

– Det pågår en enorm exploatering av människor från fattiga länder. Vår rikedom bygger på det, säger gränspolisen Rickard Essen.

Text

Deras tålamod tryter. Det är dags att allmänheten får upp ögonen för hur fattiga migranter utnyttjas på arbetsplatser i länet, säger gränspolis Rickard Essen och regionala koordinatorn mot människohandel, Jonna Ålander. Vanligaste landsmännen de möter på byggen är ukrainare, vitryssar, uzbeker men också EU-medborgare med tillstånd som rumäner och litauer.

Bild: Maria Lindholm

Annons

■■ Drömmen om de jämtländska fjällen lockar. Men det finns också en skuggsida. ÖP riktar ljuset mot Storhogna där byggena fyrfaldigades på två år.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan