Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Alla resultat från DM

Östersunds GIF och Ås dominerade årets DM i Ås. Här redovisar vi resultat från tävlingarna i Jämtkrafthallen.

BORDTENNIS

ÅS, DM

Herrar Elit: 1) Fredrik Uddeholt, ÖGIF, 2) Magnus Olofsson, do, 3) Hans Strindberg och Lars-Ove Sjajn, do.

Final: Uddeholt–Olofsson 5-11, 5-11, 9-11, 11-7, 11-9, 16-14, 12-10.

Herrdubbel: 1 Hans Strindberg/Fredrik Uddeholt, ÖGIF, 2) Anton Hemlin/Magnus Olofsson, Ås/ÖGIF, 3) Robin Nordström/Niklas Tengblad, Ås och Andreas Andersson/Peter Lindvåg, ÖGIF.

Final: Strindberg/Uddeholt-Hemlin/Olofsson 11-7, 8-11, 10-12, 11-3, 14-12.

Herrar lag: Östersunds GIF-Ås 5-2

Mixeddubbel: 1) Tinna Nilsson/Hans Strindberg, ÖGIF, 2) Sofie Helander/Magnus Olofsson, Ås/ÖGIF, 3) Robin Nordström/Moa Pettersson och Anna-Carin Larsson/Dennis Liljeberg, Ås.

Final: Nilsson/Strindberg-Helander/Olofsson 7-11, 11-6, 5-11, 11-9, 11-9.

Damer Elit: 1) Sofie Helander, Ås, 2) Moa Pettersson, do, 3) Tinna Nilsson, ÖGIF och Ros Hoshiar, Ås.

Final: Helander-Pettersson 11-6, 11-13, 12-14, 11-6, 6-11, 11-9, 11-8.

Damdubbel: 1) Ida Fitzgerald/Moa Pettersson, Ås, 2) Sandra Helander/Sofie Helander, do, 3) Alexandra Bergquist/Julia Eriksson, ÖGIF och Alvia Nordquist/Tova Ålander, ÖGIF/Ås.

Final: Fitzgerald/Pettersson-Helander/Helander 11-4, 11-9, 14-16, 9-11, 11-9.

Damer juniorer 20: 1) Sofie Helander, Ås, 2) Alexandra Bergquist, ÖGIF, 3) Ida Fitzgerald, Ås och Julia Eriksson, ÖGIF.

Final: Helander-Bergquist 12-10, 13-11, 11-8.

Damer juniordubbel 20: 1) Ida Fitzgerald/Sofie Helander, Ås, 2) Julia Eriksson/Tinna Nilsson, ÖGIF, 3) Alexandra Bergquist/Tova Wikström, do och Strömsund samt Ros Hoshiar/Irma Johansson, Ås.

Final: Fitzgerald/Helander-Eriksson/Nilsson 11-9, 9-11, 7-11, 11-4, 14-12.

Herrar juniorer 20: A1) Anton Hemlin, Ås, 2) Niklas Tengblad, do, 3) Elias Westin och Alvin Westin, do.

Final: Hemlin–Niklas Tengblad 11-7, 11-9, 7-11, 11-8.

Herrjuniorer dubbel 20: 1) Anton Hemlin/Elias Westin, Ås, 2) Filip Sandström/Casper Strindberg, ÖGIF, 3) Elov Ekman/Ante Luksepp Lundahl, och

Hannes Höglund/Linus Strängby, do.

Final: Hemlin/Westin-Sandström/Strindberg 11-2, 13-11, 11-7.

Damjuniorer 17: 1) Sofie Helander, Ås, 2) Ida Fitzgerald, do, 3) Ros Hoshiar, do, 4) Emma Henriksson, Mattmar.

Final: Helander-Fitzgerald 14-12, 14-16, 11-9, 11-8.

Herrjuniorer 17: 1) Niklas Tengblad, Ås , 2) Liam Folde, do, 3) Nicklas Modin, Strömsund, 4) Måns Milde, Mattmar.

Final: Tengblad-Folde 11-1, 11-4, 11-5.

Flickor 15: 1) Aexandra Bergquist, ÖGI, 2) Julia Eriksson, do, 3) Tova Wikström och Amanda Hägglund, Strömsund.

Final: Bergquist-Eriksson 11-8, 11-7, 11-7.

Flickor 15 lag: ÖGIF–Ås 5-3.

Pojkar 15: 1) Elias Westin, Ås , 2) Casper Strindberg, ÖGIF, 3) Linus Strängby och Filip Sandström, do, 5) Hannes Höglund och Olov Ekman, do, Dion Pretorius, Mattmar och Liam Folde, Ås.

Final: Westin-Strindberg 6-11, 12-10, 11-7, 11-7.

Pojkar 15 lag: Östersunds GIF–Ås 5-2.

Flickor 14: J1) Julia Eriksson, ÖGIF, 2) Ros Hoshiar, Ås, 3) Tinna Nilsson och Alexandra Bergquist, ÖGIF, 5) Tova Wikström, Strömsund och Tova Ålander, Ås.

Final Julia Eriksson - Ros Hoshiar 7-11, 11-3, 11-9, 11-4

Pojkar 14: 1) Casper Strindberg, ÖGIF, 2) Elias Westin, Ås, 3) Alvin Westin, do och Filip Sandström, ÖGIF, 5) Linus Strängby, Hannes Höglund och Jonatan Söderberg, ÖGIF samt Nils Holmlund, Ås.

Final: Strindberg-Westin 11-8, 11-8, 11-5.

Flickor 12: 1) Tova Ålander, Ås, 2) Klara Roos, do, 3) Alvia Nordquist, ÖGIF och Josefine Mikaelsson, Strömsund.

Final: Ålander-Roos 11-9, 6-11, 8-11, 11-6, 11-6.

Pojkar 12: 1) Alvin Westin, Ås, 2) Ante Luksepp Lundahl, ÖGIF, 3) Nils Holmlund, Ås och Pontus Strindberg, ÖGIF, 5) Martin Holmstrand, Ås, Jonatan Söderberg och Nils Terneblad, ÖGIF, Gustav Vikstrand, Ås.

Final: Westin-Luksepp Lundahl 11-8, 13-11, 11-9.

Herrar 40: 1) Magnus Olofsson, ÖGIF, 2) Hans Strindberg, do, 3) Joakim Nilsson och Andreas Andersson, do.

Final: Olofsson-Strindberg 10-12, 15-13, 11-9, 8-11, 11-7.

Herrdubbel 40: 1) Joakim Nilsson/Hans Strindberg, ÖGIF, 2) Andreas Andersson/Magnus Olofsson, do, 3) Tomas Nilsson/Lars-Ove Sjajn, do.

Final: Nilsson/Strindberg-Andersson/Olofsson 11-9, 11-8, 11-7.

Herrar 40 lag: ÖGIF-Strömsund 5–0

Herrar 50: 1) Tomas Nilsson, ÖGIF, 2) Gunnar Abrahamsson, Strömsund, 3) Magnus Nybom, Ås och Sören Rhodin, Strömsund.

Final: Nilsson-Abrahamsson 11-4, 11-5, 12-10.

Herrdubbel 50: 1) Tomas Nilsson/Lars-Ove Sjajn, ÖGIF, 2) Gunnar Abrahamsson/Sören Rhodin, Strömsund, 3) Robert Ingvarsson/Magnus Nybom, Ås och Tomas Holmstrand/Björn Tengblad, do.

Final: Nilsson/Sjajn-Abrahamsson/Rhodin 11-3, 11-1, 11-3

Herrar 60: 1) Lars Göran Norman, ÖGIF, 2) Sören Rhodin, Strömsund, 3) Robert Ingvarsson, Ås, 4) Curt Karlsson, Häggenås.

Final: Norman-Rhodin 11-7, 8-11, 11-6, 11-5.

Herrar 3: 1) Andreas Andersson, ÖGIF, 2) Niklas Tengblad, Ås, 3) Casper Strindberg, ÖGIF och Sören Rhodin, Strömsund.

Final: Andersson-Tengblad 11-7, 11-7, 6-11, 11-7.

Damer 3: 1) Tova Wikström, Strömsund, 2) Tova Ålander, Ås, 3) Klara Roos, do och Amanda Hägglund, Strömsund.

Final: Wikström-Ålander 8-11, 11-8, 11-8, 11-5.

Damer 5: 1) Ros Hoshiar, Ås, 2) Tova Ålander, do, 3) Tova Wikström, Strömsund och Emma Henriksson, Mattmar.

Final: Hoshiar-Ålander 9-11, 11-4, 11-6, 11-2.

Herrar 5: 1) Casper Strindberg, ÖGIF, 2) Filip Sandström, do, 3) Alvin Westin och Elias Westin, Ås, 5) Dennis Liljeberg och Magnus Nybom, do, Linus Strängby och Hannes Höglund, ÖGIF.

Final: Strindberg-Sandström 11-9, 11-9, 11-5.

Herrar 7: 1) Hannes Höglund, ÖGIF, 2) Gustav Wikstrand, Ås, 3) Ante Luksepp Lundahl och Olov Ekman, ÖGIF, 5) Nils Terneblad och Jonatan Söderberg, ÖGIF, Nils Holmlund, Ås, Oliver Leijon, ÖGIF.

Final: Höglund-Wikstrand 11-4, 11-6, 11-4.