Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

BK Forward har gjort klart med tidigare ÖFK-spelare: "Bra huvudspelare"

Under lördagen meddelade BK Forward att de gjort klart med en ny spelare.
Forwarden Grace Tanda ansluter till klubben.
– Grace är en bra huvudspelare, säger tränaren Rickard Nilsson till klubbens hemsida.

Grace Tanda har de senaste veckorna provspelat med klubben, och efter att ha gjort två mål på tre träningsmatcher tycks klubben vara nöjda med hans insats, och nu belönas Tanda med ett kontrakt med BK Forward.

– Grace är en forward som både kan springa i djupled och ta emot bollen på ett bra sätt. Grace är en bra huvudspelare som är villig att jobba hårt för laget, säger tränaren Rickard Nilsson till klubbens hemsida.

Grace Tanda kommer senast från spel med Motala AIF. Tidigare har Tanda spelat med ÖFK i superettan, där han i november 2014 också gjorde mål för klubben.