Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Blågula glädjebeskedet – Lisa Andersson och Erik Mobärg uttagna till OS

20-åriga duon Lisa Andersson från Gävle Alpina och Erik Mobärg från Edsåsdalens SLK är uttagna till OS i Sydkorea. Där gör de sällskap med sedan tidigare uttagna Sandra Näslund och Victor Öhling Norberg.

Efter en rad fina placeringar i världscupen kom under onsdagen Lisa Anderssons blågula glädjebesked. 20-åringen, som tävlar för Gävle Alpina, är uttagen till OS i PyeongChang i Sydkorea i början av nästa år. Det skriver Sveriges Olympiska kommitté på sin webbplats.

I Skicrosstruppen får hon sällskap av 20-åriga Erik Mobärg från Undersåker i Jämtland som tävlar för Edsåsdalens SLK, utöver sedan tidigare uttagna Sandra Näslund och Victor Öhling Norberg.

LÄS MER: Skicrossen inställd igen – då vann Näslund och Andersson utan att ta sig till final

Nästa planerade uttagningar görs 12 och 16 januari. OS i PyeongChang invigs den 9 februari.

Fakta: OS-truppen i sin helhet (så här långt)

Skidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Richardsson, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Skidskytte: Stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Alpint: Frida Hansdotter (slalom), Anna Swenn-Larsson (slalom), Emelie Wikström (slalom), Sara Hector (storslalom), André Myhrer (slalom), Mattias Hargin (slalom), Matts Olsson (storslalom) samt laget i parallellslalom.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle), Henrik Harlaut (slopestyle), Jesper Tjäder (slopestyle), Oscar Wester (slopestyle).

Snowboard: Sven Thorgren (slopestyle).

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg.

Puckelpist: Walter Wallberg.

Ishockey: Damlandslaget och herrlandslaget.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Skridsko: Nils van der Poel.