Lokalt:
Reidun Runsten som tidigare bodde i Östersund blev i natt vittne till en skottlossning i Mali. Fem personer dödades.
Polisen rapporterar om en lugn natt i Jämtland.
Väder:
Varierande molnighet och i den norra delen tidvis något lätt regn och 4-9 grader. Sydvästlig vind med friska vindbyar. I fjällen frisk eller på kalfjället lokalt hård västlig vind. Halvklart till mulet och tidvis blötsnö eller regn och 2-6 plusgrader.
Karta: Så är läget på vägarna
Sverige:
Flygstrejken har utvidgats och enligt flygbolaget Norwegian kommer omkring 20 000 passagerare beröras i dag av den segdragna konflikten mellan bolaget och pilotfacket Parat.
Södermanlands Nyheters redaktion i centrala Nyköping fick evakueras efter att ett anonymt bombhot inkommit via mejl.
Andra chansen-duellerna i Melodifestivalen är avgjorda. Här är de fyra sista finalisterna.
Internationellt:
En patient med misstänkt ebolasymptom behandlas på Haukeland universitetssjjukhus i Bergen i Norge. Sjukhuset har beredskap om misstanken skulle visa sig stämma.
Elva personer har skjutits till döds på fyra olika platser i Sao Paolo, sydöstra Brasilien.
Sport:
Klockan 08.00 går starten i årets upplaga av Vasaloppet. Men redan från 06.00 sänder vi live-TV från Sälen, med uppdatering av senaste nytt inför loppet, reportage, väder och aktuella gäster som bland andra Vasaloppets vd Anders Selling.
Skid-VM är slut, men i dag kör VM-hjälten Johan Olsson Vasaloppet. Fortfarande finns chans att se vår unika dokumentär om Johan Olsson.
TV: Alexander Steen hade en lyckad natt och gjorde tre assist när hans St Louis körde över Toronto.
Tipsa oss:
Har du ett nyhetstips, eller vill komma i kontakt med oss på redaktionen? Tipsa oss här, skicka sms/mms till 72023 eller mejla på 72063@op.se.
Följ oss:
Facebook: OstersundsPosten
Twitter: @opse
Jan-Arne Bäckström
Sofia Forell