Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Efter "högsta budet i ÖFK:s historia" – nu uppges de få konkurrens från storsatsande norsk klubb

Daniel Kindberg sa att ÖFK lagt det högsta budet i klubbens historia för Kevin Kabran i Brommapojkarna.
Men hårdsatsande Start från Norge ger sig nu också in i kampen om signaturen, uppger Expressen.

Med elva mål den gångna säsongen var Kevin Kabran starkt bidragande till Brommapojkarnas uppflyttning.

Ända sedan i somras har han länkats ihop med ÖFK och förra veckan sa Daniel Kindberg till Fotbolldirekt att de lagt det högsta budet i klubbens historia på honom. Det ska ligga på 2,5 miljoner, enligt Fotbolltransfers.

Men de får konkurrens. Det skriver nu Sport-Expressen. Norska Start har en intressant sportchef i Tor-Kristian Karlsen, som efter jobb i Maccabi Haifa och Monaco de senaste fem åren, nu tagit ansvaret i klubben. Start tränas av förre djurgårdaren Mark Dempsey och ska nu ha lagt ett bud på tre miljoner kronor för Kabran.

LÄS OCKSÅ

Saman Ghoddos mål – att avsluta karriären i Malmö FF: "Är drömmen"

►(+) ÖFK släppte biljettinformationen för tidigt: "Det första som vi kommunicerade ut var felaktigt"

►(+) Somi om nya klubben – och att lämna när det går som bäst: "ÖFK har satt sig i mitt hjärta"