Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Gamla Östersund

Annons

har genomfört sitt årsmöte i länsbibliotekets samlingssal där 70 medlemmar hade infunnit sig. Efter ordförande Peter Bergs välkomsthälsning övertog Pär Jönsson klubban och ledde mötets förhandlingar.

Ur verksamhetsberättelsen kan läsas bland annat att föreningen hade cirka 650 medlemmar vid senaste årsskiftet. Föreningens fotogrupp arbetar vidare med bilder som finns bland annat i Jamtlis och föreningens arkiv. Under 2008 arrangerades en uppskattad fotoutställning om Strandgatans hus. Dessutom har man anordnat en fotoutställning när länsbiblioteket firade 50 år. Traditionsenligt genomfördes föreningens högtidsmöte 23 oktober i stadens rådhus i närvaro av 120 medlemmar. Föreningen har genom remissvar medverkat i att stadens historia bevaras i bland annat gatunamn. Föreningens årsskrift 2008 har rönt uppskattning och tillfört fakta om stadens historia. Det viktigaste ärendet gäller föreningens framtida verksamhet. Det planerade nya stadsmuseet på Jamtli kan tyvärr inte förverkligas. Denna fråga kom att bli ett viktigt diskussionsämne efter de ordinarie årsmötesförhandlingarna. Sammanfattningsvis var de närvarande överens om att föreningen skall anordna föreläsningar, historiska utflykter, ge ut informationsbroschyr och förbättra tillgängligheten av föreningens samlingar. Man var även överens om att Stadsmuseet bör bli kvar på nuvarande plats men i moderniserad form. De närvarande fick också veta att Stadsmuseets 50-åriga tillvaro kommer att högtidlighållas 18 juni.

Valen resulterade i att Peter Berg omvaldes som föreningen ordförande. I styrelsen (med suppleanter) ingår dessutom: Sven-Erik Tornving, Gunilla Nilsson Edler, Göran Falkerby, Sten Wadensjö, Ulla Hasselberg, Tomas Frank, Kjell Hoffman, Carl Henrik Rastner, Mikaela Gustafsson, Jan Johansson, Ingvar Gustafsson, Charina Ödlund (adjungerad från Jamtli) och Gunnel Österberg (adjungerad från Kvinnliga föreningen Gamla Östersund).

I anslutning till mötet utdelades till Frälsningsarmén i Östersund ett stipendium ur Anna och Gottfrid Romans understödsfond. Ingvar Gustafsson erhöll ett stipendium ur Margareta och Robert Berghagens stipendiefond som en uppskattning av arbetet med de fyra böckerna i historieverket Jämtlands fältjägarregemente – regementet, bygden och staden.