Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

GIF Sundsvall har bestämt Kevins öde

GIF Sundsvall kommer inte att stoppa Kevin Walkers framfart i Idol.

Det framgår av ett öppet brev från klubben på sin hemsida.

Annons

"Vi har sett Kevin växa som person genom sitt deltagande i Idol vilket är positivt både för honom och för GIF Sundsvall. Utvecklingen av våra spelare innebär även en utveckling av vår förening och det ligger helt i linje med vår mission om att arbeta fram talangerna, underhålla publiken, skapa engagemang och stolthet för GIF Sundsvall, i hela Norrland", skriver GIF Sundsvall på hemsidan.

Ställningstagandet innebär att GIF inte kommer att stoppa Kevin Walkers eventuella deltagande i nästa veckas fredagsfinal (1 november). Tidigare har man aviserat att Walker inte kommer att kunna vara med eftersom GIF spelar säsongens sista match, borta mot Landskrona lördag den 2 november.

Men först måste han gå vidare från kvällens final där han ställer upp med Måns Zelmerlöfs slagdänga "Hope and glory".

Mer om Kevin Walker på ST.nu


Andreas Lidén

060–197173

andreas.liden@st.nu