Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

GIF Sundsvall har bestämt Kevins öde

GIF Sundsvall kommer inte att stoppa Kevin Walkers framfart i Idol.

Det framgår av ett öppet brev från klubben på sin hemsida.

"Vi har sett Kevin växa som person genom sitt deltagande i Idol vilket är positivt både för honom och för GIF Sundsvall. Utvecklingen av våra spelare innebär även en utveckling av vår förening och det ligger helt i linje med vår mission om att arbeta fram talangerna, underhålla publiken, skapa engagemang och stolthet för GIF Sundsvall, i hela Norrland", skriver GIF Sundsvall på hemsidan.

Ställningstagandet innebär att GIF inte kommer att stoppa Kevin Walkers eventuella deltagande i nästa veckas fredagsfinal (1 november). Tidigare har man aviserat att Walker inte kommer att kunna vara med eftersom GIF spelar säsongens sista match, borta mot Landskrona lördag den 2 november.

Men först måste han gå vidare från kvällens final där han ställer upp med Måns Zelmerlöfs slagdänga "Hope and glory".

Mer om Kevin Walker på ST.nu


Andreas Lidén

060–197173

andreas.liden@st.nu