Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är de nominerade till Guldgalan 2014

På torsdag är det dags för Guldgalan i Östersund.
En stor fest för näringslivet i Jämtlands län där företagsamhet och handlingskraft hyllas på olika sätt.

Annons

På dagen hålls ett antal föreläsningar på Storsjöteatern i Östersund, och under kvällen blir det stor galakväll på Frösö Park.

Under hela dagen och kvällen delas ett antal företagarpriser ut. Här är listan på årets finalister:

Årets entreprenör

Fia Gulliksson, Jazzköket

Jonas Nord, GarageCenter Sverige AB

Tobias Sjölander, Loxysoft AB

Årets innovatör

Eva Rosén, arifiQ Development AB

Catharina Sundqvist, Child Food Factory AB

Stefan Cederberg, Carl Geijer, Patrik Söderlund, Johan Hjelte och Anders Selvehed Åre Skidfabrik

Årets IT-Entreprenör

Loxysoft, Tobias Sjölander

Fundsurf, Thomas Hallberg

Destination Fjällen, Magnus Ekelund

Årets turismföretagare

VM-regionen, VM-organisationerna i Åre och Östersund

Storsjöcupen, Föreningen Storsjöcupen

AXA Fjällmaraton, Vertex / Desporter

Årets tillväxtföretag

Jämtställningar, Håkan Andersson

Toréns Entreprenad i Östersund, Håkan Torén

Goda Smaker i Jämtland, Per Åke Wahlund

Årets marknadsförare

By Leonnie

Oktan Sverige

Årefjällsloppet

Årets gröna guld

Fjöset Utveckling AB, Patrik Agerberg och Mikael Eriksson

Överby Stuteri, Anita och Karl-Gunnar Löjdahl

Larserud Terra AB , Magnus , Christer och Monica Larserud

Swedavias exportpris

Mårten Wikner, Gastronomy Jämtland Härjedalen

Skistar

Årefjällsloppet

Peak Innovation Award

Jon Olsson Invitational

Woolpower

Skidförbundet & Skidskytteförbundet

Årets hälsoföretag

Woolpower

Arla Foods i Östersund

Strålfors Tryckeri i Tandsbyn

Årets unga företagare

Petter Theland, Theland Entertainment AB

Erik Svensson, Eriksgården

Pontus Nilsson, Bygg Entreprenad i Jämtland AB

Årets företagare

Martin Borin, Stefan Hallgren, Göran Eldebro, Innosund AB. Årets företagare i Berg.

Ove Kjellberg, Kjellbergs Motor. Årets företagare i Bräcke.

Jon och Maria Wagenius, Strapatser i Funäsdalen AB. Årets Företagare i Härjedalen.

Hans Holmgren, Sven Olofsson, Håkan Persson, Byggnadssnickerier i Krokom AB. Årets Företagare i Krokom.

Mats, Annika och Johan Löwgren, Hammarstrands Elektronikproduktion AB. Årets Företagare i Ragunda.

Eva och Jan-Olov Nässén, Norrlands Trähus AB. Årets företagare i Strömsund.

Sissi Kewenter, SKHOOP i Åre. Årets Företagare i Åre.

Åke Eriksson, Moxter AB. Årets Företagare i Östersund.