Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är Jämtlands poängplockare i Scania Cup

Jämtland Basket Ungdom spelade totalt 24 matcher i påskhelgens Scania Cup, inofficiella Nordiska Mästerskap, i Södertälje.
Bäst gick det för pojkar 99 som gick till semifinal och slutade fyra. Forwarden Olle Lundqvist vann skytteligan och valdes inte oväntat in i All Star Team.
Här kommer alla resultat och poängplockare.

Annons

SÖDERTÄLJE, SCANIA CUP

Flickor 98:

Gruppspel:

Täby-Jämtland 36–26

Poäng Jämtland: Stina Dahlin 9, Sanna Edström 5, Alexandra Andreou 4, Emilia Axelsson 3, Linnea Mörtberg 2, Vera Blomgren 1.

HNMKY-Jämtland 25–47

Alexandra Andreou 8, Emilia Axelsson 6, Vera Blomgren 3, Klara Ejenstam 2, Sanna Edström 2, Linnea Mörtberg 2, Julia Elvbo 2.

Jämtland-Amager 43–32

Stina Dahlin 23, Alexandra Andreou 6, Emilia Axelsson 5, Sanna Edström 4, Julia Elvbo 2, Wilma Randklef 2, Vera Blomgren 1.

Kvartsfinal: Södertälje-Jämtland 53–43

Stina Dahlin 10, Alexandra Andreou 8, Julia Elvbo 7, Sanna Edström 6, Emilia Axelsson 4, Klara Ejenstam 4, Vera Blomgren 4, Wilma Randklef 3, Tuva Sandal 2.

Match om 5:e plats: Djursholm-Jämtland 42–39

Emilia Axelsson 14, Stina Dahlin 5, Sanna Edström 4, Julia Elvbo 4, Alexandra Andreou 4, Vera Blomgren 3, Wilma Randklef 3, Tuva Sandal 2.

Match om 7:e plats: Uppsala-Jämtland 45–34

Emilia Axelsson 9, Klara Ejenstam 7, Julia Elvbo 6, Alexandra Andreou 6, Stina Dahlin 5, Sanna Edström 1.

Pojkar 98

Gruppspel

Jämtland-Södertälje 45–49

Jämtland: Daniel Johansson 22, Alexander Sjödin 7, Jonathan Nyberg 5, Jacob Ward 5, Simon Jonsson 2, Edvin Wikberg 2, Petter Salmonsson 2.

Jämtland-Hörsholm 57–52

Alexander Sjödin 23, Simon Jonsson 13, Daniel Johansson 8, Petter Salmonsson 5, Jonathan Nyberg 4, Jacob Ward 4.

Jämtland-Värlöse 30–49

Simon Jonsson 9, Daniel Johansson 7, Jonathan Nyberg 4, Petter Salmonsson 4, Jacob Ward 3, Alexander Sjödin 3.

Åttondelsfinal: Jämtland-KTP 35–71

Daniel Johansson 19, Jacob Ward 6, Jonathan Nyberg 5, Simon Jonsson 3, Petter Salmonsson 2,.

Jämtland-Malbas 41–44

Alexander Sjödin 15, Daniel Johansson 10, Jacob Ward 8, Jonathan Nyberg 6, Simon Jonsson 2.

Jämtland-Södertälje 43–56

Simon Jonsson 22, Daniel Johansson 8, Jonathan Nyberg 5, Jacob Ward 4, Alexander Sjödin 4.

Pojkar 99

Gruppspel

Jämtland-Fryshuset 38–54

Jämtland: Olle Lundqvist 17, Adam Johansson 10, Tommy Nordin 6, John Pålsson 4.

Jämtland-BMS 47–26

Olle Lundqvist 22, Tommy Nordin 8, John Pålsson 7, Adam Johansson 4, Edward Johansson 4, Oskar Alm 2.

Åttondelsfinal: Jämtland-Haugesund 62–36

Olle Lundqvist 20, John Pålsson 6, Eddie Eriksson 6, Tommy Nordin 6, Anton Kolak 5, Adam Johansson 5, Edward Johansson 5, Johan Petersén 3, Linus Nilsson 2, Hugo Danielsson 2, Oskar Alm 2.

Kvartsfinal: Jämtland-Uppsala 56–53

Edward Johansson 16, John Pålsson 15, Olle Lundqvist 11, Tommy Nordin 10, Linus Nilsson 2, Oskar Alm 2.

Semifinal: Jämtland-Värlöse 55–63

26, Hugo Danielsson 10, John Pålsson 10, Adam Johansson 4, Edward Johansson 3, Tommy Nordin 2.

Match om tredje pris: Jämtland-Fryshuset 41–53

Olle Lundqvist 12, John Pålsson 8, Tommy Nordin 8, Edward Johansson 7, Adam Johansson 3, Hugo Danielsson 2.

Flickor 00

Gruppspel:

Jämtland-Talopolan Honka 33–48

Jämtland: Mika Wågström 9, Wilma Lilliesköld 9, Isabelle Aronsson 8, Agnes Hall 4, Moa Göransdotter 2, Elise Mattsson 1.

Jämtland-Eos 48–50

Mika Wågström 16, Wilma Lilliesköld 9, Agnes Hall 7, Tula Robinsdotter 4, Isabelle Aronsson 4, Moa Göransdotter 4, Elise Mattsson 2, Elin Furborg 2.

Kvartsfinal: Jämtland-Wartti 41–48

Wilma Lilliesköld 12, Agnes Hall 10, Elise Mattsson 7, Mika Wågström 6, Moa Edström 3, Tula Robinsdotter 2, Julia Olsson 1.

Jämtland-PeKa 32–38

Agnes Hall 8, Mika Wågström 6, Elise Mattsson 4, Wilma Lilliesköld 4, Tula Robinsdotter 4, Moa Göransdotter 3, Emma Jonsson 2, Moa Edström 2.

Jämtland-Jämtland-Hop 59–46

Mika Wågström 22, Wilma Lilliesköld 14, Agnes Hall 8, Tula Robinsdotter 4, Julia Olsson 4, Elise Mattsson 4, Hilda Mattsson 2, Moa Edström 1.

Jämtland-Eos 44–26

Mika Wågström 17, Emma Jonsson 8, Tula Robinsdotter 5, Elin Furborg 4, Agnes Hall 4, Julia Olsson 4, Moa Göransdotter 1.