Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är länsresultaten i Lidingöloppet


Toppen/segrare samt länslöpare (enligt postnummer i anmälan):

Annons

Herrar 30 km: 1) Lewis Korir, Kenya, 1.37.13, 2) Abere Chane, Etiopien, 1.38.04, 3) Ezekiel Cherop, Kenya, 1.40.27, 4) Japhet Kipkorir, Hälle, 1.41.49, 5) Tesama Dadafo Dhaqabi, Norge, 1.41.49.

18) Simon Jörgensen, Sportsgym 1.48.51, 59) Martin Kristiansson, Trångsvikens IF, 1.56.17, 78) Johan Johansson, Trångsviken IF, 1.58.23, 79) Bengt Eveby, fjallmarathon.se, 1.58.24, 159) Erik Ragnarsson, Trångsvikens IF, 2.04.17, 180) Alexander Jakobsson, Hotings IF, 2.05.22, 213) Robin Bryntesson, Team Sockertoppen, 2.06.37, 246) Håkan Blidberg, adidas, 2.07.35, 328) David Berg, Brunflo IF, 2.10.48, 342) Peder Andréason, Åre längd / yuppie Ski, 2.11.23, 348) Anders Strid, Lucksta IF, 2.11.31, 363) Billy Lindman, Trångsvikens IF, 2.11.50, 411) Emil Wallin, PwC, 2.12.40, 439) Petter Jakobsson, Gräftåvallens SK, 2.13.02, 504) Sverker Högbom, AXA Sports Club, 2.14.06, 546) Petter Kindmalm, Trångsvikens if, 2.14.43, 559) Andreas Lindström, Trångsvikens IF, 2.14.56, 713) Mattias Brunström, Östersund, 2.18.25, 748) Jonas Silfver, Jämtkraft IF, 2.18.56, 756) Jakob Boethius, Östersund, 2.19.04, 839) Henrik Sekander, Gäddede SK, 2.20.24, 857) Martin Jonsson, Räddningstjänsten Jämtland, 2.20.37, 880) Claes Lundin, Trångsvikens IF, 2.20.59, 1098) Niclas Larsson, Hulåns IF, 2.24.00, 1167) Mattias Peterson, AXA Sports Club, 2.24.49, 1202) Mattias Johansson, Trångsvikens IF, 2.25.11, 1228) Mattias Lagerkvist, Team Nordic Trail Östersund, 2.25.32, 1266) Andreas Jacobsson, Hotings IF, 2.25.51, 1325) Per Busk, Lillhärdals IF, 2.26.31, 1515) Markus Åsberg, Trevål IF, 2.27.56, 1661) Johan Grinde, Odensala Västra IF, 2.29.03, 1871) Fredrik Bernsten, Spikbodarnas Idrottsklubb, 2.30.46, 1944) Jens Fuchs, Dvärsätt, 2.31.27, 1999) Markus Hansson, Åsarna IK, 2.31.55, 2053) Björn Lindqvist, Åsarna IK, 2.32.19, 2056) Karl-Johan Andersson, Frösön, 2.32.21, 2081) Stefan Roos, Östersund, 2.32.31, 2123) Fredrik Olausson, Seat, 2.32.50, 2145) Oskar Bylund, Brunflo, 2.32.57, 2274) Martin Andersson, Frösö IF, 2.34.02, 2522) Andreas Öberg, Östersund, 2.35.57, 2578) Emil Kristiansson, Frösö IF, 2.36.22, 2735) Maurits Book, Motus, 2.37.28, 2764) Olle Hallquist, Valsjöbyn, 2.37.40, 2906) Janne Kolehmainen, Föllinge, 2.38.30, 3052) Jörgen Svedin, Rörösjöns IK, 2.39.25, 3275) Karl-Einar Jonsson, Trafikverkets Fritidsförening, 2.40.42, 3527) Erik Dahlberg, Vattudalens LDK, 2.42.13, 3788) Martin Hallgren, Skatteverket Solna IF/Östersund, 2.43.49, 4217) Magnus Biörklund, Frösön, 2.46.06, 4307) Martin Johansson, Östersund, 2.46.38, 4392) Joel Stenvall, Team Nordic Trail Östersund, 2.47.08, 4606) Håkan Svedberg, Brunflo IF/Östersund, 2.48.21, 4607) Henrik Jonsson, Östersund, 2.48.22, 4670) Daniel Rydén, FC Dryden, 2.48.44, 4768) Jens Cederborg, Frösön, 2.49.14, 4970) Leif Andersson, Postens IF Östersund, 2.50.18, 5040) Magnus Rönnerfjäll, Frösön, 2.50.46, 5172) Olof Arvidsson, Östersund, 2.51.37, 5204) Jonas Kojan, Funäsdalen, 2.51.47, 5295) Dan Danielsson, Östersund, 2.52.17, 5332) Mikael Nilsson, östersund, 2.52.26, 5386) Ulf Bengtsson, Östersund, 2.52.43, 5450) Mikael Frestadius, IFK Strömsund, 2.53.05, 5668) Bengt Hemmingsson, Östersund, 2.54.19, 5814) Niklas Pettersson, Myssjö/Oviken IF, 2.55.07, 6049) Anders Lundgren, Rossön, 2.56.28, 6072) Bertil Malander, Postens if Östersund, 2.56.34, 6244) Kalle Liljekvist, Camp Södergren Sports Club, 2.57.24, 6305) Johan Lindborg, Östersund, 2.57.47, 6387) Anders Eriksson, PwC, 2.58.11, 6404) Nils Engström, FM/LedR/LedSS/UtbA/OP12-15, 2.58.17, 6413) Marcus Ryd, FM/Berga, 2.58.21, 6423) Robin Andersson, Källaren Åre, 2.58.23, 6432) Ante Gahlin, IFK Strömsund, 2.58.27, 6542) Mikael Salomonsson, Jämtkraft IF, 2.58.58, 6593) Mats-Erik Wiktorsson, Rödöns SK, 2.59.14, 6731) Andre Norberg, Östersund, 3.00.11, 6782) Markus Flinkberg, Östersunds SK, 3.00.31, 6817) Mikael Eriksson, Östersund, 3.00.45, 6939) Niclas Olander, Frösön, 3.01.41, 7096) Ante Wernersson, Östersunds Orienteringsklubb, 3.02.47, 7357) Mathias Holmlund, Ås, 3.04.27, 7417) Erik Bixo, Aspås IF, 3.04.57, 7538) Kåre Persson, Bymon LK, 3.05.45, 7615) Staffan Stålnacke, Östersund, 3.06.19, 7690) Christoffer Larsson, Hägersta GF, 3.06.50, 7694) Lars Nenzén, Frösön, 3.06.51, 7984) Johan Gustavsson, AXA Sports Club, 3.09.01, 8091) Patrik Jemteborn, adidas, 3.09.51, 8145) Fredrik Sjödin, Östersunds budo Kai, 3.10.11, 8237) Martin Lund, Ås IF, 3.10.50, 8241) Roger Nordlund, Östersund, 3.10.54, 8510) Erik Willen, Östersunds OK, 3.13.26, 8548) Per Lindborg, Östersund, 3.13.45, 8564) Pontus Åkerling, Östersund, 3.13.54, 8604) Mats Johansson, Frösön, 3.14.20, 8638) Stefan Lindberg, Brunflo IF, 3.14.34, 8811) Magnus Ahlstrand, Tåsjö IF, 3.15.59, 8884) Lars Matsson, Östersund, 3.16.36, 8966) Bengt Stuguby, Östersund, 3.17.16, 9057) Stefan Jansson, Trevål IF, 3.18.08, 9249) Per Hörnell, Östersund SK, 3.19.56, 9315) Johan Eurenius, Lit, 3.20.35, 9491) Mikael Elf, Frösön, 3.22.24, 9499) Fredrik Bäckman, Biathlon Östersund, 3.22.31, 9573) Daniel Lundström, Fåker, 3.23.25, 10235) Joakim Svensberg, Östersund, 3.30.14, 10315) Kurt Johnsson, Åsarna IK, 3.31.18, 10438) Joakim Andersson, Funäsdalens IF, 3.33.11, 10485) Anders V Aloandersson, Ope IF, 3.33.53, 10518) Jan-Olov Berglin, IK Brånan Boys & Girls, 3.34.23, 10548) Robert Wallin, Svegs IK, 3.34.46, 10699) Jonny Berg, Bräcke, 3.37.11, 10751) Lasse Lindberg, Åsarna IK, 3.38.04, 10798) Anders Blomberg, Trevål, 3.38.35, 10813) Daniel Hallén, Torpshammar, 3.38.51, 10850) Joakim Leijman, FM/P7, 3.39.26, 10957) Stefan Jamtebo, Trevål IF, 3.41.42, 11032) Fredrik Lindström, Torpshammar, 3.43.03, 11061) Erik Brouneus, Östersund, 3.43.33, 11106) Leif Silversund, Ottsjö, 3.44.31, 11114) Joakim Danielsson, Löfbergs Lila Runners, 3.44.44, 11304) Daniel Svensson, Aspås IF, 3.48.52, 11446) Sören Eriksson, Brånan Boys, 3.52.06, 11506) Leif Danielsson, Löfbergs Lila Runners, 3.53.41, 11509) Hans Persson, Hede, 3.53.51, 11570) Gustav Grimbe, Ås IF, 3.55.10, 11572) Anders Hård, Östersunds Skidlöpareklubb, 3.55.13, 11704) Lars Berggren, Krokom, 3.58.20, 11887) Hasse Eckerdal, Myssjö Oviken, 4.04.48, 11987) Lars Andersson, Östersund, 4.09.21, 12416) Magnus Rydhult, Fjällturen/Funäsdalens IF, 4.48.08, 12475) Daniel Richarsson, Östersund, 5.28.38.

Damer 30 km: 1) Annelie Johansson, Ymer, 1.57.28, 2) Isabellah Andersson, Hässelby, 1.58.29, 3) Emma Nordling, Stockholm, 1.58.46, 4) Frida Lundén, Studenterna, 2.02.32, 5) Johanna Bäcklund, Rånäs, 2.04.49.

11) Kajsa Eriksson, Team Ormsalva, 2.11.24, 57) Maja Melin, IVP, 2.24.29, 59) Frida Lidén, Ramsele IK, 2.24.46, 70) Marie Claréus, Östersund, 2.26.21, 138) Therese Svensson, Östersund, 2.31.20, 171) Lenita Bryntesson, Rossöns IF, 2.33.40, 326) Gerd Lejdstrand, Fortum Östersund, 2.39.58, 341) Mari Månthen, Brunflo IF, 2.40.35, 383) Malin Bragner, Östersund, 2.41.54, 386) Lisa Engman, adidas, 2.42.02, 409) Susanne Carlsson, Östersund, 2.42.45, 451) Sophia Svärd Lagerkvist, Frösön, 2.44.01, 478) Lotta Bergström, Sportsgym.sc, 2.44.34, 520) Siv Parnedahl, Offerdals SK, 2.45.47, 612) Therese Nygren, Gällö, 2.48.34, 691) Elina Andersson, Bonzi RC, 2.50.06, 722) Anneli Wivlén, Brunflo If, 2.50.48, 822) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 2.52.51, 857) Hanna Högbom, Stöde IF, 2.53.30, 920) Birgitta Wärdell, Frösön, 2.54.26, 946) Mia Fahlgren, Frösö IF, 2.54.50, 1034) Ida Cederborg, Frösön, 2.56.27, 1138) Emma Hansson, Östersund, 2.58.23, 1209) Charlotta Mahrs, FK Göingarna, 2.59.19, 1264) Marit Åberg, Aspås IF, 3.00.21, 1294) Agnes Jörgensen, Alsen, 3.00.52, 1296) Chatarina Boethius, Östersund, 3.00.53, 1334) My Lissmors, Östersund, 3.01.34, 1458) Anneli Johansson, Brunflo IF, 3.03.37, 1476) Paula Lundqvist eiremo, Trevål IF, 3.03.53, 1641) Maja Enoksson, Åre, 3.06.56, 1666) Anna-Mia Brulin, Östersund SK Motion, 3.07.21, 1672) Helena Hansson, Brunflo, 3.07.28, 1708) Karin Estensson, Vallbo SK, 3.08.01, 1847) Gisela Johansson, Östersund, 3.10.23, 1881) Åsa Grönvik, Östersund, 3.10.53, 1917) Annica Boije, Järpen, 3.11.31, 1987) Monica Gärdin, Myssjö-Oviken IF, 3.12.33, 2130) Maria Hellblom, Vallbo SK, 3.15.08, 2206) Sofia Elmroth, Östersund, 3.16.31, 2232) Pia Richardsson, Axa Sportsclub, 3.16.54, 2289) Desiree Göransson, Åsarna IK, 3.17.46, 2295) Birgitta Haraldsson, Brunflo IF, 3.17.53, 2298) Lotta Tell, Frösö IF, 3.17.55, 2336) Linnéa Sandberg, Lättja IF, 3.18.32, 2409) Nina Sööder, TNT, 3.20.05, 2438) Astrid Åslin, Östersunds SK, 3.20.26, 2475) Emma Bäckström, Östersund, 3.21.16, 2509) Märta Westlin, Frösön, 3.21.56, 2612) Emma Stenman, Hammarstrand, 3.23.36, 2647) Maria Ivarsson, Trevål IF, 3.24.25, 2700) Sabina Johansson, Östersund, 3.25.15, 2721) Eva Sandberg, Ås, 3.25.39, 2770) Marie Nordlander, Östersund, 3.26.40, 2805) Malin Persson, Handelsbanken IF, 3.27.26, 2816) Anja Wernersson, HundKUL, 3.27.35, 2865) Emma Svensson, Östersund, 3.28.32, 2870) Christina Eliasson, Rörösjöns IK, 3.28.36, 3093) Carin Stenlund, Svanaby IF, 3.33.31, 3115) Agneta Wallin, Svegs IK, 3.33.58, 3129) Anna-Karin Petersen, Högforsens IF, 3.34.15, 3254) Maria Rydhult, Fjällturen/Funäsdalens IF, 3.37.10, 3255) Ingrid Strandberg, Bräcke, 3.37.11, 3261) Maria Carlund, Funäsdalens IF, 3.37.18, 3278) Camilla Westlinder, Rörösjöns IK, 3.37.41, 3320) Nina Seger, Myssjö-Oviken IF, 3.38.37, 3459) Christine Häggström, Nälden, 3.42.44, 3500) Marie Persson, Trevål IF, 3.43.44, 3564) Monica Håkansson, ÖGIF, 3.45.32, 3608) Lisa Berggren, Krokom, 3.47.10, 3800) Helen Jönsson, Trevål IF, 3.52.40, 3881) Malin Blomström, Myssjö-Oviken IF, 3.56.04, 3893) Ida Jönsson, Trevål IF, 3.56.28, 3899) Annette Zeitz, Åre, 3.56.38, 3972) Anna-Karin Ivarsson, Trevål IF, 3.59.46, 4039) Veronika Bäckman, Brunflo IF, 4.03.21, 4072) Sara Sjödin, Frösön, 4.04.59, 4149) Petra Nyborg, Östersund, 4.10.35, 4434) Annette A Wallgren, Trevål IF, 4.40.44, 4460) Anna Holmer, Alsen, 4.46.23, 4519) Åsa Andersson, Östersund, 5.09.09.

Herrar 22, 15 km: 1) Alexander Palm, Spårvägen 47.04, 7) Marcus Ruus, IK Springväst, 53.34, 10) Emil Svensson, Åsarna IK, 54.25.

Herrar 50, 15 km: 1) BG Nilensjö, Göra 56.46, 25) Tommy Grip, Brunflo IF, 1.04.35, 85) Stefan Andersson, Brunflo if, 1.10.55, 276) Thomas Lindström, Östersund, 1.28.55, 308) Urban Nilsson, FM/Hkpflj, 1.31.46, 324) Christer Jacobsson, Östersund, 1.33.12.

Herrar 60, 10 km: Bo-Christer Bertilsson, Lördagsklubben 40.00, 9) John Skyttmark, Offerdals SK, 43.37, 23) Sune Salomonsson, Myssjö-Oviken if, 47.06.

Pojkar 19, 10 km: 1) Andreas Jansson, Hässelby 32.25, 18) Gabriel Hallquist, Åsarna IK, 39.56.

Pojkar 17, 10 km: 1) Emil Danielsson, Dala-Järna 33.44, 9) Daniel Alemu, Trångsvikens IF, 37.09, 57) Karel Novak, Trångsvikens IF, 48.49.

Motionsklass M/K, 15 km: 1) Mikael Ekvall, Strömstad 46.57, 9) Rasmus Grelsson, Trångsvikens IF, 51.10, 44) David Siebers, IK Hakarpspojkarna, 1.01.34, 71) Conny Anjevall, Frösö IF, 1.03.52, 96) Olle Näslund, Trångsvikens IF, 1.05.33, 145) Lars-Erik Lindborg, Östersunds SK, 1.08.05, 369) Jana Novak, Trångsvikens IF, 1.13.50, 372) Daniel Grahnlöf, Sundsjö IF, 1.13.53, 524) Martha Semrén, Ås IF, 1.16.08, 539) Dennis Wikström, SK Ägir/Östersund, 1.16.21, 732) Karin Grahnlöf, Sundsjö IF, 1.18.48, 758) Anna Persson, Orion Pharma Animal Health, 2.51.39, 849) Mattias Ahlberg, Klövsjö, 1.20.14, 922) Birgitta Edfalk, Järpen, 1.21.01, 929) Katarina Kjellin, Östersund, 1.21.05, 942) Anna-Karin Enghult, Frösö IF, 1.21.16, 1025) Linnea Bångman, Offerdals SK, 1.21.53, 1232) Robert Lindberg, Rossön IF, 1.23.43, 1450) Sanna-Aakhi Kassling, Team Nordic Trail Östersund, 1.25.23, 1559) Anna Jansson, SK ÄGIR, 1.26.21, 1585) Lisa Sjelin, Klövsjö, 1.26.39, 1812) Katarina Lindblom, Frösön, 1.28.07, 1950) Daniel Krafft, Östersund, 1.29.00, 1953) Helena Pettersson, Östersund, 1.29.00, 2173) Erika Dahlqvist, Östersund, 1.30.43, 2385) Olof Pettersson, Östersund, 1.32.14, 2529) Fredrik Olsson, Stugun, 1.33.08, 2676) Nina Zachrisson, Svegs IK Skidor, 1.34.11, 3022) Sandra Droguett Biörklund, Frösön, 1.36.33, 3081) Anders Nordberg, Fåker IK, 1.36.57, 3082) Anna-Karin Grenholm, Östersund, 1.36.57, 3225) Dennis Lindberg, Åre, 1.37.56, 3247) Jonna Roos, Östersund, 1.38.11, 3481) Anna-Lena Persson, Tandsbyn IF, 1.40.10, 3558) Lena Lööv, Brunflo, 1.40.48, 3686) Susanne Paulsson, Östersund, 1.42.03, 3696) Gunilla Ackerot, Östersund, 1.42.08, 3759) Cathrine Engström, Östersund, 1.42.42, 3891) Martin Sivertsson, Östersund, 1.44.13, 3954) Gunnar Sundström, Aspås, 1.44.46, 4022) Gabrielle Hemmingsson, Klövsjö, 1.45.30, 4032) Johan Norehag, Klövsjö, 1.45.34, 4115) Caroline Norbeck, Bringåsen, 1.46.35, 4128) Erik Holmer, Alsen, 1.46.46, 4129) Malin Connysson, Trångsviken IF, 1.46.47, 4205) Tony Englund, Ås, 1.47.23, 4209) Maria Melkersson, Orrviken, 1.47.26, 4217) Anders Söder, Ragunda IF, 1.47.36, 4278) Elisabeth Englund, Tullus SG, 1.48.33, 4279) Jesper Englund, Tullus SG, 1.48.33, 4434) Marie Åsberg, Östersund, 1.51.00, 4460) Katarina Nordberg, Fåker IK, 1.51.27, 4506) Madelene Sivertsson, Östersund, 1.52.06, 4596) Elinor Nilsson, Strömsund, 1.53.36, 4673) Marianne Waplan, Lit, 1.55.15, 4834) Sven Zachrisson, Svegs IK skidor, 1.59.40, 4897) Agnetha Hall, Trevål IF, 2.01.59, 4927) Susanna Eriksson, Åre, 2.02.58, 4943) Anna-Karin Hansson, Duveds IF, 2.03.46, 5060) Mats Johansson, Trevål IF, 2.11.00, 5111) Fredrika Lundin, Strömsund, 2.16.35, 5116) Lena Nyberg, Trevål IF, 2.17.16, 5176) Maria Sandberg, Strömsund, 2.25.16, 5177) Johan Lundin, Strömsund, 2.25.16, 5200) Charlotte Dahlin, Hede, 2.32.47.

Damer 50, 10 km: 1) Anne Jääskäläinen, Finland 42.12, 36) Gun-Marie Stuguby, Östersund, 55.27, 71) Carina Lindqvist Jansson, Frösön, 1.02.01.

Damer 70, 10 km: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 56.12, 2) Eivor Lindgren, Fåker IK, 58.07, 10) Gun Eriksson, Trångsvikens IF, 1.07.01, 11) Gerd Eriksson, Trångsvikens IF, 1.07.03.

Flickor 17, 10 km: 1) Ebba Andersson, Sollefteå 36.58, 16) Ingrid Hallquist, Åsarna IK, 48.27.

Tjejer, 10 km: 1) Ayantu Abera, Etiopien 35.19, 24) Agneta Ledin Näslund, Trångsvikens IF, 44.10, 307) Leila Sandvik, Östersund, 54.09, 316) Gunilla Eriksson, Åsarna IK, 54.14, 610) Jonna Svanholm, Östersund, 57.13, 785) Lisa Hållmarker, Frifotingarnas IF, 58.31, 795) Ingela Rönnestrand, Ås IF, 58.34, 815) Annika Grindborg, Frifotingarnas IF, 58.43, 818) Anne-Lie Åslund, Aspås, 58.45, 946) Anna Tegay, Strömsund, 59.37, 959) Tanya Ni, Strömsund, 59.41, 1118) Marie Svensson, Östersund, 1.00.44, 1172) Helena Olsson, Dvärsätt, 1.01.07, 1195) Erika Holmqvist, Brunflo, 1.01.15, 1202) Ellen Beijner, Östersund, 1.01.17, 1226) Erica Rasteby, Frösön, 1.01.24, 1246) Ellinor Carlman, Frifotingarnas IF, 1.01.36, 1254) Maria Orrell, Rossöns IF, 1.01.39, 1287) Linnea Edlund, Ås, 1.01.51, 1313) Linda Jonsson, Brunflo, 1.02.01, 1385) Lizette Flemström, Brunflo, 1.02.24, 1550) Linnea Näslund, Åre, 1.03.25, 1616) Anna Göransson, Hammarstrand, 1.03.54, 1744) Josefina Bengtsson, Frösön, 1.04.37, 1757) Jenny Ekberg, Vemdalen, 1.04.41, 1824) Lina Lindqvist, Östersund, 1.05.07, 1831) Therese Nyberg, Östersund, 1.05.08, 1865) Anna-Lena Alfreds, Östersund, 1.05.21, 1941) Charlott Grip, Sveg, 1.05.44, 1999) Gunnel Karlsson, Järpen, 1.06.02, 2022) Frida Horcic, Strömsund, 1.06.10, 2093) Lise-Lott Eriksson, Frösön, 1.06.36, 2205) Helena Engvall Zackrisson, Östersund, 1.07.11, 2310) Ulrika Sundström, Dvärsätt, 1.07.56, 2402) Katarina Bjelke, Tåsjö IF, 1.08.35, 2438) Katrin Wiking, Sveg, 1.08.48, 2439) Helene Lindqvist, Oviken, 1.08.48, 2475) Josefine Lind, Åre, 1.09.01, 2599) Embla Björnsdotter, Åsarna IK, 1.09.48, 2714) Linda Dyvinger, Vattudalens LDK, 1.10.31, 2816) Maria Lindberg, Östersund, 1.11.14, 2817) Linda Staf, Östersund, 1.11.14, 2969) Pernilla Boman, Semså Fritid, 1.12.18, 3078) Lina Andersson, Sveg, 1.13.07, 3111) Berit Kind, Östersund, 1.13.24, 3168) Hanna Wadman, Ytterån, 1.13.45, 3188) Wictoria Wadman, Ytterån, 1.13.55, 3200) Anna Ekblad, Axa SC, 1.14.01, 3283) Heléna Nilsson, Tåsjö IF, 1.14.55, 3325) Lena Larsson, Östersund, 1.15.18, 3329) Annica Thullnérs, Sveg, 1.15.20, 3375) Malin Ivarsson, Frösön, 1.15.41, 3418) Annica Breil, Gräftåvall SK, 1.16.02, 3533) Regina Schmocker, Brunflo, 1.17.19, 3589) Pernilla Kumpulainen, Krokom, 1.18.04, 3642) Chatarina Eriksson, Järpen, 1.18.46, 3650) Karin Bertilsson, Mörsil, 1.18.51, 3716) Ingrid Sundin, Hallen sk, 1.19.36, 3761) Monika Erlandsson, Sveg, 1.20.25, 3782) Liselott Prestjan, Hede, 1.20.44, 3826) Ingela Danielsson, Undersåker, 1.21.27, 3926) Sophia Fernaeus, Åre, 1.23.17, 4030) Monica Karlsson, Rossöns IF, 1.25.30, 4128) Amanda Bernhardsson, Järpen, 1.28.21, 4169) Carina Rönnerfjäll, Frösön, 1.30.09, 4189) Helen Wiklund, Mörsil, 1.31.03, 4240) Linn Kind, Östersund, 1.34.02, 4301) Eva Grip, Älvros IK, 1.38.15, 4324) Ellen Norrhäll, Åre, 1.39.58, 4325) Emelie Erixon, Östersund, 1.39.58, 4327) Sandra Gullberg, Östersund, 1.39.59, 4378) Sara Bernhardsson, Stigtomta, 1.48.43.

Löpare från länsklubbar i ungdomsklasserna (från 12 år och äldre):

Pojkar 15, 6 km: 1) Vasco Vilaca, Västerås 19.45, 45) Jon Zachrisson, Sveg 28.04.

Pojkar 14, 6 km: 1) Simon Åstot, Umeå 21.32, 9) William Selander, Trångsviken 23.01, 11) Ossian Rosenberg, Duved 23.18,

Flickor 14, 6 km: 1) Marie Roböle Lien, Norge 22.40, 6) Hanna Näslund, Trångsviken 24.13, 14) Maria Novak, do 25.45,

Flickor 13, 3 km: 1) Lovisa Bivstedt, Hässelby 10.54, 41) Elin Andersson, Östersunds SK 13.33, 65) Malva Zachrisson, Sveg 15.46, 82) Märta Holmer, Alsen 16.59.

Pojkar 12, 3 km: 1) Mikko Vesma, Finland 10.19, 26) Erik Näslund, Trångsviken 11.46, 138) Tor Rönnestrand, do 15.39

Flickor 12, 3 km: 1) Emma Kirkeberg Mörk, Norge 10.56, 4) Märta Rosenberg, Duved 11.24, 20) Anna Novak, Trångsviken 12.48.