Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är resultaten från Waplansspelen

Här presenterar vi en stor del av helgens resultat från Waplansspelen i Krokom.

Annons

KROKOM, WAPLANSSPELEN

Herrar

100 m: 1) Kenneth Westfält, Vemhån 13.85, 2) Håkan Svedberg, Brunflo 14.41.

200 m: 1) Håkan Svedberg, 29.22.

400 m: 1) Håkan Svedberg, 65.65.

800 m: 1) Joel Håkansson, ÖGIF 2.08,24, 2) Johan Borgström, Sundsvall 2.10,24.

1500 m: 1) Samuel Lindgren, Trångsviken 4.47,15, 2) Håkan Svedberg, Brunflo 5.02,90.

5000 m (10): 1) Rasmus Grelsson, Trångsviken 14.52,35, 2) Martin Kristiansson, do 16.08,72, 3) David Nordqvist, do 16.10,56, 4) Daniel Alemu, do 16.34,56.

P17

1500 m: 1) Daniel Alemu, Trångsviken 4.30,72.

3000 m: 1) Daniel Alemu, 9.48,32.

P15

80 m: 1) Oliwer Danielsson, ÖGIF 9.72, 2) Jens Wikström, Strömsund 10.58.

Höjd: 1) Erik Orrell, Ströömsund 1.68, 2) Oliwer Danielsson, 1.53.

Längd: 1) Oliwer Danielsson, 5.41, 2) Jens Wikström, 5.28.

Tresteg: 1) Erik Orrell, 10.85.

Kula: Johan Jonsson, Strömsund 7.64.

Slägga: 1) Eri Orrell, 43.29.

P13

60 m: 1) Jonas Hemmingsson, ÖGIF 8.78, 2) Emil Arntsén, do 9.36.

200 m: 1) Oliwer Danielsson, ÖGIF 24.96, 2) Jonas Hemmingsson, do 28.82, 3) Erik Hennings, Trångsviken 29.95.

60 m häck: 1) Erik Hennings, 11.75, 2) Erik Nordin, Timrå 13.06.

Höjd: 1) Erik Hennings, 1.30, 2) Jonas Hemmingsson, 1.30.

Längd: 1) Jonas Hemmingsson, 4.66, 2) Erik Hennings, 4.26.

Kula: 1) Olle Forss, Marieby 8.76, 2) Noah Arnlund, Vingarna 8.35.

Diskus: 1) Erik Nordin, 25.18, 2) Emil Arntsén, 24.61, 3) Erik Hennings, 19.88.

Slägga: 1) Jonathan Nästlund, ÖGIF 18.44, 2) Erik Hennings, 10.98.

Spjut: 1) Oliwver Daielsson, 33.29, 2) Jonathan Näslund, 27.42, 3) Erik Hennings, 25.45.

Damer

100 m: 1) Ida Westfält, Vemhån 13.45.

Höjd: 1) Ida Westfält, 1.45.

Stav: 1) Ida Westfält, 2.40.

Längd: 1) Ida Westfält, 4.92.

Spjut: 1) Emelie Nyman Wänseth, ÖGIF 34.38, 2) Anna Engelin, do 24.62, 3) Angelica Anderzon, do 23.95.

F17

100 m: 1) Anna Engelin, ÖGIF 12.93, 2) Stina Westin, do 14.10.

200 m: 1) Stina Westin, 29.64, 2) Lina Näslund, ÖGIF 30.52.

800 m: 1) Anna Engelin, 2.21,88, 2) Lydia Håkansson, ÖGIF 2.31,60.

100 m häck: 1) Emelie Nyman Wänseth, ÖGIF 15.06, 2) Anna Engelin, 15.38.

300 m: 1) Anna Engelin, 45.12.

Höjd: 1) Emelie Nyman Wänseth, 1.62, 2) Lina Näslund, 1.40.

Stav: 1) Frida Jonsson, ÖGIF 2.40.

Längd: 1) Emelie Nyman Wänseth, 5.53, 2) Stina Westin, 4.51.

Tresteg: 1) Stina Westin, 10.00.

Kula: 1) Emelie Nyman Wänseth, 12.41, 2) Angelica Anderzon, ÖGIF 8.53.

f15

80 m: 1) Elin Backlund, Marieby 10.70, 2) Karolina Svensson, do 10.84, 3) Anna Backman, Vemhån 11.01.

300 m: 1) Ellin Backlund, 43.07, 2) Wilma Marcusson, Trångsviken 44.53.

800 m: 1) Fanny Engström, ÖGIF 2.34,33, 2) Maria Novak, Trångsviken 2.36,03.

300 m häck: 1) Fanny Engström, 49.75, 2) Elsa Hedström, ÖGIF 54.26.

Höjd: 1) Fanny Engström, 1.50, 2) Anna Backman, 1.45.

Stav: 1) Fanny Engström, 2.45.

Längd: 1) Karolina Svensson, 4.95, 2) Anna Backman, 4.72, 3) Elin Backlund, 4.54.

Tresteg: 1) Karolina Svensson, 10.23, 2) Elin Backlund, 9.93.

Kula: 1) Elin Backlund, 10.11, 2) Maria Granrud Aune, Marieby 9.68, 3) Viola Nordin, Timrå 9.33.

Diskus: 1) Maria Granrud Aune, 31.06, 2) Viola Nordin, 29.55.

Slägga: 1) Maria Granrud Aune, 34.06, 2) Ida Forss, Marieby 26.45.

Spjut: 1) Maria Granrud Aune, 28.36, 2) Fanny Jonsson, ÖGIF 25.01.

F13

60 m: 1) Lisa Ericsson, Trångsviken 8.60, 2) Johanna Grelsson, ÖGIF 8.78, 3) Sandra Berglund, Trångsviken 8.79.

200 m: 1) Lisa Ericsson, 29.02, 2) Julia Owén, ÖGIF 29.90.

600 m: 1) Anna Novak, Trångsviken 2.01,27, 2) Lisa Ericsson, 2.01,82.

60 m häck: 1) Julia Owén, 12.05, 2) Johanna Grelsson, 14.78.

Höjd: 1) Engla Grafström Andersson, Sundsvall 1.40, 2) Nora Swartz, ÖGIF 1.35, 3) Lisa Ericsson, 1.35.

Längd: 1) Johanna Grelsson, 4.63, 2) Amanda Rask, Vingarna 4.54, 3) Julia Owén, 4.32, 4) Lisa Ericsson, 4.30.

Kula: 1) Amanda Rask, 11.05, 2) Sandra Berglund, 10.64, 3) Nora Swartz, 8.11.

Diskus: 1) Bianca Jangemalm, Strömsund 23.01, 2) Nora Swartz, 21.55, 3) Johanna Grelsson, 21.33.

Slägga: 1) Bianca Jangenmalm, 23.68, 2) Sandra Berglund, 22.78, 3), Moa Backlund, Marieby 21.75.

Spjut: 1) Sandra Berglund, 24.95, 2) Nora Swartz, 23.18, 3) Johanna Grelsson, 21.03.