Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Kassör åtalad för att ha tagit tusentals kronor ur föreningskassa

En förening i Jämtlands län har blivit av 11 634 kronor ur sin föreningskassa någon gång mellan 2 januari 2015 och 19 november 2015. En kvinna i 25-årsåldern står nu åtalad för trolöshet mot huvudman.

Kvinnan var föreningens kassör under den aktuella perioden och hon åtalas nu för att vid upprepade tillfällen ha fört över pengar från föreningens konto till sitt eget konto samt betalat privata fakturor för föreningens pengar.

Föreningen kräver nu kvinnan på 16 433 kronor i skadestånd. I summan ingår dessutom pengar för saker kvinnan ska ha hämtat ut från föreningen men inte betalat för samt ersättning för anlitande av redovisningsbyrå.