Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Klart: ÖFK värvar succéman från superettan: "Riktigt bra forward – gör spektakulära mål"

Det har ryktats ett tag, men nu är övergången helt klar.
Anfallaren Dino Islamovic lämnar Trelleborg och har skrivit på ett fyraårskontrakt med ÖFK.
– Jag känner mig väldigt nöjd att få in Dino i vårt lag, säger Graham Potter i ett pressmeddelande.

Den 190 centimeter långe forwarden Dino Islamovic gjorde åtta mål under den gångna säsongen och var en högst bidragande orsak till att Trelleborg tog klivet tillbaka upp i allsvenskan.

Östersund var tidigt ute och visade intresse för 23-åringen – och nu är affären helt klar.

Islamovic har skrivit ett fyraårskontrakt med ÖFK, skriver osdsport.se.

– Det är en riktigt bra forward som är väldigt teknisk och kan göra spektakulära mål. Han hjälpte verkligen Trelleborg till allsvenskan. Han har en enorm potential och det känns som han kommer att utvecklas hos oss i ÖFK. Jag tycker att han passar in i vårt lagbygge, säger tränaren Graham Potter i ett pressmeddelande.

Islamovic är född i Hudiksvall men flyttade tidigt till Skåne och har fått sin fostran i Malmö FF. Vid 20 års ålder flyttade han till nederländska Groningen där han noterades för elva matcher på två säsonger.

Till Sporten säger Daniel Kindberg att ÖFK haft ögonen på Islamovic länge.

– Vi har haft ögonen på honom jättelänge, ungefär två och ett halvt år. Det är en spelare som vi tror kommer kunna ta det där steget som vissa spelare gör hos oss. Han är stor, stark och vill bli bra, säger Kindberg.

Med det långa kontraktet menar Kindberg att han kommer att ha tid att ta stegen framåt.

– Man behöver det för att komma till oss och omformas. Då kan man få en möjlighet att i lugn och ro få sin möjlighet att utvecklas. Det tar två år innan han peakar, då har han två år kvar att storproducera.

MER OM ÖFK

► (+) Följ ÖFK:s presskonferens inför avgörandet mot Hertha Berlin – vi sänder live

► (+) "Sotte" om landslaget och kontakten med Grekland: "Det är klart att det finns en möjlighet"

► (+) Felix är Falken från Berlin – här är osannolika berättelsen bakom ÖFK-tröjan

ÖFK:s bolltrollare om att möta Ronaldo – och framtiden: "Tror inte att det är sista matchen"

Uppgifter: ÖFK lånar in Norrköpings guldhjälte

► (+) Följ ÖFK och deras supportrar i Berlin inför avgörandet i Europa League

Giganterna åkte ur – här är nya storklubbarna som kan ställas mot ÖFK i Europa

Så mycket dyrare blir det att se ÖFK nästa år

Två landslag rycker i ÖFK-stjärnan – som uppges ha bestämt sig: "Han vill vara med"