Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Länsvinnare i cupstart

Det blev en hel del länsframgångar när de två första deltävlingarna i Sverigecupen i skidskytte avgjordes i Idre i helgen. Här är resultaten:

Annons

SKIDSKYTTE

IDRE, SVERIGECUP

Distans

Damer (8): 1) Caroline Olsson, Östersund 47.04 (2), 2) Anna Wikström, Mora 49.00 (4), 3) Anna Thunström, Sundsvall 49.15 (3)... 5) Olga Alifiravets, Östersund 52.40 (6).

Herrar (7): 1) Torstein Stenersen, Ramundberg 53.40 (3), 2) Simon Hallström, Lima 54.22 (4), 3) Christian Bache, Ramundberget 54.43 (3).

D20–21 (15): 1) Johanna Skottheim, Lima 38.41 (0), 2) Linn Persson, Bore 39.18 (2), 3) Felicia Lindqvist, Hede 40.59 (2)... 5) Sofia Myhr, Hede 42.00 (4), 10) Johanna Ågran, Tullus 48.12 (4), 12) Johanna Bergman, Sveg 50.11 (8).

H20–21 (10): 1) Adam Nelin, Bore 40.39 (3), 2) Martin Ponsiluoma, Tullus 40.42 (1), 3) Olle Bad, do 42.59 (4)... 9) Markus Stenberg, Sveg 45.29 (6).

D18–19 (12): 1) Regina Oja, I21 36.23 (4), 2) Annie Lind, Hallby 37.07 (3), 3) Viktoria Karlsson, I21 37.34 (4), 4) Linn Larsson, Hede 37.35 (5), 5) Annaclara Fors, Tullus 38.24 (6), 6) Nicolina Lindqvist, Hede 39.02 (4), Karianne Forsberg, Östersund 39.09 (5).

H18–19 (9): 1) Sebastian Olsson, Bore 38.56 (4), 2) Nicklas Olausson, Tullus40.42 (5), 3) Lucas Schön, Bore 41.03 (2), 4) Oliver Gabrielsson, Östersund 41.42 (7)... 6) Emil Sellsve, Tullus 44.25 (7).

D16–17 (16): 1) Sanna Sjödén, Älvdalen 34.56 (3), 2) Maja Hagström, Anundsjö 37.28 (4), 3) Gry Gjersvold, Östersund 37.46 (4)... 9) Elin Gustafsson, Tullus 43.56 (6).

H16–17 (14): 1) Matous Slonek, 41.08 (8), 2) Sebastian Jansson, Lima 42.00 (6), 3) Martin Klouda, 42.25 (6)... 5) Emil Lundmark, Östersund 45.36 (5), 7) Simon Salomonsson, Tullus 46.12 (9), 8) Emil Rudh, do 46.30 (7).

Sprint

Damer (7): 1) Olga Alifiravets, Östersund 23.37 (3), 2) Anna Wikström, Mora 23.41 (2), 3) Kim Adolfsson, Finnskoga 23.42 (3)... 5) Cajsa Grape, Östersund 24.31 (1).

Herrar (6): 1) Simon Hallström, Lima 24.44 (1), 2) Christian Bache, Ramundberget 24.58 (1), 3) Victor Olsson, Östersund 26.11 (2).

D20–21 (13): 1) Lotten Sjödén, Älvdalen 23.02 (1), 2) Anna Magnusson, Piteå 23.18 (2), 3) Felicia Lindqvist, Hede 23.24 (1), 4) Sofia Myhr, do 23.32 (2)... 9) Johanna Bergman, Sveg 26.19 (4).

H20–21 (10): 1) Martin Ponsiluoma, Tullus 25.45 (2), 2) Adam Nelin, Bore 26.11 (4), 3) Olle Bad, Tullus 26.34 (4)... 6) Markus Stenberg, Sveg 27.36 (6).

D18–19 (13): 1) Emma Lindberg, Älvdalen 17.14 (1), 2) Regina Oja, I21 17.20 (1), 3) Nicolina Lindqvist, Hede 17.31 (0), 4) Annaclara Fors, Tullus 17.32 (2), 5) Linn Larsson, Hede 17.45 (2), 7) Karianne Forsberg, Östersund 19.10 (4).

H18–19 (9): 1) Oliver Gabrielsson, Östersund 21.13 (2), 2) Emil Nykvist, Bore 21.34 (0), 3) Sebastian Olsson, do 21.35 (2), 4) Nicklas Olausson, Tullus 21.42 (1).

D16–17 (13): 1) Sanna Sjödén, Älvdalen 17.12 (2), 2) Moa Olsson, Bore 17.38 (2), 3) Maja Hagström, Anundsjö 18.03 (1)... 8) Gry Gjersvold, Östersund 21.43 (9), 10) Elin Gustafsson, Tullus 21.46 (4).

H16–17 (12): 1) Henning Sjökvist, Ornäs 22.23 (3), 2) Simon Salomonsson, Tullus 23.42 (5), 3) Sebastian Saadio, Lima 23.44 (3), 4) Emil Rudh, Tullus 23.53 (3), 5) Felis Hill, Sveg 24.15 (4).