Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Lokala namn i truppen

Nu är det klart vilka som startar i världscupstävlingarna i Åre. I listorna finns flera länsåkare att hålla koll på. Här ser du vilka som startar och när det är värt att slå på TV:n i helgen (om du inte är på plats så klart).

Annons

Startlistor och tider

Fredag 12 december

Damer

Kajsa Kling, Åre SLK, enbart storslalom

Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK, enbart storslalom

Frida Hansdotter, Norbergs SK

Sara Hector, Kungsbergets Alpina

Maria Pietilä Holmner, UHSK Umeå SK

Ylva Stålnacke, Kiruna BK,

Anna Swenn Larsson, Rättviks SLK

09.45 Eurosport storslalom damer, Åre åk 1

09.50 Svt1 storslalom damer, Åre åk 1

12.50 Svt1 storslalom damer, Åre åk 2

13.00 Eurosport storslalom damer, Åre åk 2

Herrar

Matts Olsson, Valfjällets SK, enbart storslalom

Mattias Rönngren, Åre SLK, enbart storslalom

Max-Gordon Sundquist, Östersund Frösö SLK, enbart storslalom

Axel Bäck, Saltsjöbadens SLK

Calle Lindh, Bergsjö-Hassela Alpina

André Myhrer. Bergsjö-Hassela Alpina

16.00 Svt1 storslalom herrar, Åre åk 1

18.15 Eurosport storslalom herrar, sammandrag Åre åk 1

18.45 Eurosport storslalom herrar, Åre åk 2

18.50 Svt Play storslalom herrar, Åre åk 2

21.45 Svt2 storslalom herrar, sammandrag Åre åk 2

Lördag 13 december

Damer

Frida Hansdotter, Norbergs SK

Sara Hector, Kungsbergets Alpina

Maria Pietilä Holmner, UHSK Umeå SK

Ylva Stålnacke, Kiruna BK,

Anna Swenn Larsson, Rättviks SLK

Nathalie Eklund, Leksands SLK, enbart slalom

Charlotta Säfvenberg, UHSK Umeå SK, enbart slalom

Emelie Wikström, IFK Sävsjö, enbart slalom

09.15 Eurosport slalom damer, Åre åk 1

09.30 Svt1 slalom damer, Åre åk 1

12.30 Eurosport slalom damer, Åre åk 2

12.30 Svt1 slalom damer, Åre åk 2

Söndag 14 december

Herrar

Axel Bäck, Saltsjöbadens SLK

Calle Lindh, Bergsjö-Hassela Alpina

André Myhrer. Bergsjö-Hassela Alpina

Jens Byggmark, Tärna IK Fjällvinden, enbart slalom

Mattias Hargin, Huddinge SK, enbart slalom

Anton Lahdenperä, Gällivare SK, enbart slalom

Markus Larsson, Karlstads SLK, enbart slalom

10.15 Eurosport slalom herrar, Åre åk 1

10.30 Svt1 slalom herrar, Åre åk 1

13.15 Eurosport slalom herrar, Åre åk 2

13.30 Svt1 slalom herrar, Åre åk 2