Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Misstänkt vapenstöld från skytteförening i Östersund

En skytteförening i Östersunds kommun har anmält till polisen att sex vapen saknas. Det finns ingen åverkan på föreningens lokaler och ett av vapnen är återfunnet.

I mars förra året åkte polisen hem till en äldre man som efter en läkarundersökning inte uppnått hälsokraven för att inneha vapenlicens. Syftet med besöket var att omhänderta de vapen han haft licens för. Då fann de ett vapen som han inte hade licens för, som istället var registrerat på den skytteförening som mannen var medlem i.

När föreningen senare inventerar sitt vapenbestånd finner de att det saknas ytterligare fem vapen som ännu inte återfunnits.

Vapnen i fråga, en pistol och fyra gevär, är avsedda för prickskytte. Polisens teori är att de försvunna vapnen finns hemma hos medlemmar till föreningen.

Mannen hos vilken ett av föreningens vapen återfanns misstänks för olaga vapeninnehav.