Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 5 av 28
Folkrace 2019
Visa alla artiklar

(Poängställning hittar du längre ner)
Vi livesänder 18 tävlingar som ingår i MittMedia folkrace cup 2019. Kolla in tävlingskalendern, hitta all information du behöver, och håll koll på poängställningen i denna artikel.

Annons

Nästa tävling: Vi sänder hela finaldagen på Hedparksfestivalen - se den här!

MittMedias satsning på folkrace innebär framför allt att du som tittare får se massor av direktsända tävlingar och reportage. Men det innebär även en cup för de förare som är med och tävlar.

På varje tävling vi sänder får de förare som tar sig till A- B- eller C-final poäng i cupen. Som förare får man räkna sina tre bästa tävlingsresultat, och den 6 oktober blir det cupfinal där de med mest poäng har förtur. Vi kommer plocka in 30 seniorer, 18 dam/veteran och 18 juniorer till finalen (som vi meddelar senare var den blir).

I finalen nollställs poängen och man kör om segern. Därför är det inte superviktigt att ha mest poäng in i finalen, så länge man har nog många för att kvala in till finalen (totalpoängen har dock betydelse i val av startspår i finalerna vid identiska poäng i finaltävlingen).

Hur mycket poäng som behövs för att få vara med i finalen hänger så klart på hur mycket poäng övriga förare har, och hur många som anmäler sig till finalen.

Så samlar man poäng i cupen:

Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng. Efter det är det fallande skala med en poäng i taget på placering ner till sjätte plats i C-final. (ex; en fjärde plats i A-final ger 17 poäng, en tredje plats i B-final vid runner up ger 13 poäng osv).

Som mest kan man alltså få ihop 60 poäng i cupen, om man vinner tre A-finaler.

Priser i finalen - av vår sponsor Mitt Sverige transport & logistik:

A-Finals priser i alla tre klasser:

1a Pris - Portabel svets, migatronic rallymig

2-3e Pris - Hylsnyckelsats från Bahco 106 delar

4-6e Pris - spärrnyckelsatser från Bahco

(Det blir priser även till finalister i läger finaler)

Poängställning just nu:

(Uppdaterat efter Krokom den 7 juli)

SENIORER

Tobias Svärd, MK Orion: 20, 20, 20 = 60

Daniel Samuelsson, MK Team Westom: 6, 15, 20 = 41

Andreas Rönnlöf, Skepptuna MK: 19, 20 = 39

Stefan Olsson, Mora MK: 17, 20 = 37

Magnus Björck, Films MK: 8, 13, 12 = 33

Andreas Turner, Borlänge MK: 7, 15, 10 = 32

Johnny Gustavsson, Sunnansjö MK: 16, 14 = 30

Marcus Lund, SMK Söderhamn: 11, 18 = 29

Albin Olsson, AMF Årsunda: 11, 15 = 26

Joakim Stattin, Gestrike RT: 8, 18 = 26

Christian Hansson, Skepptuna MK: 11, 12 = 23

Jonas Johansson, Svärdsjö MK: 17, 5 = 22

Viktor Resare, MK Kopparberg: 20

Erik Berg, Jämtlands MK: 20

Jesper Granfors, Eskilstuna MK: 20

Patrik Åsberg, AMF Årsunda: 20

Junior Holmin, Ljusdals MS: 19

Johan Eriksson, Borlänge dragracing klubb: 19

Robert Hermansson, SHRA Avesta: 19

Andreas Israelsson, Finnskoga MK: 19

Victor Johansson, MK Falcon: 19

Henrik Olsson, AMF Årsunda: 19

Patrik Hansson, Skepptuna MK: 19

Tommy Östlund, Hallsbergs MK: 19

Emil Fridell, Jämtlands MK: 19

Dennis Kallin, Sunnansjö MK: 18

Fredrik Olsson, Krokoms MK: 18

Oskar Gustafsson, Vadstena RRC: 18

Casper Falk, SMK Gävle: 18

Morgan Lindroth, MK Orion: 18

Per Karlsson, Fjugesta MS: 18

Jimmy Svedberg, Skepptuna MK: 18

Jonas Norgren, Hofors MK: 18

Torbjörn Hällström, SMK Hälsinge: 9, 8 = 17

Robin Starö, Västerås MS: 17

Patrik Albinsson, Fredriksbergs MK: 17

Lilleman Andersson, Bollnäs MK: 17

Per Persson, Södra Lappmarkens MK: 17

Jimmy Hellström, Strängnäs AMS: 17

Jimmy Larsson, SMK Köping: 17

Johan Ingemarsson, Varbergs MK: 17

Robin Eskilsson, Likenäs MK: 17

Andreas Stålehammar, Gästrike RT: 9, 7 = 16

Mauritz Palm, Ljusdals MS: 16

Niclas Blomkvist, SMK Gävle: 16

Fredrik Borg, SMK Hälsinge: 16

Tobias Lövgren, MK Kopparberg: 16

Hampus Sundberg, Krokoms MK: 16

Ture Boström, Järbo MK: 16

Jens Selander, SMK Arboga: 16

Marcus Svärd, MK Orion: 16

Jonas Klahr, Mora MK: 16

Emil Totte Gustafsson, Ludvika MS: 15

Christian Tjernell, SHRA Sundsvall: 15

Patrik Svärd, Ljusdals MS: 15

Jimmy Helmersson, SMK Uppsala: 15

Zackarias Granat, Degerfors RC: 15

Johnny Berggren, Örnsköldsvik MK: 15

Andreas Svensson, Skepptuna MK: 15

Stefan Lundqvist, Västerås MS: 14

Tobias Orovamäki, Gästrike RT: 14

Emil Wass, MK Kopparberg: 14

Niclas Bergström, Umeå AK: 14

Micke Lernerud, Stockholms BK: 14

Lasse Fältman, Ludvika MS: 14

Dan Olsson, MF Årsunda: 14

Tim Bjärud, MK Ramunder: 14

Linus Andersson, AMF Årsunda: 14

Victor Algeblad, Malungs motorklubb: 13

Tommy Sandberg, Sunnansjö MK: 13

Bert-Ola Näslund, Vännäs MK: 13

Marcus Jonsson, SMK Hedemora: 13

Emil Gilberg, Gestrike RT: 13

Markus Walther, SMK Hälsinge: 13

Jimmie Sahlberg, Hallsbergs MK: 13

Adam Bergsman, AMF Årsunda: 13

Niklas Nydén, Kolsva MS: 13

Tommy Lind, Enköpings MK: 12

Kalle Agerberg, Krokoms MK: 12

Jesper Åkervall, Ånge MK: 12

Andreas Olsson, Likenäs MK: 12

Jesper Cardell, Ludvika MS: 12

Johan Sundvik, AMF Årsunda: 12

Fredrik Nyberg, MK Orion: 12

Kim Göransson, SMK Motala: 12

Dan Olsson, SMK Gävle: 11

Alexander Jernberg, SMK Hälsinge: 11

Andreas Karlsson, Fjugesta MS: 11

Thomas Rolfson, Hallsbergs MK: 11

Fabian Stjernberg, Krokoms MK: 11

Niclas Gustavsson, Hamre MK: 11

Tony Lindstens, Borlänge MK: 11

Pelle Wilén, Strängnäs AMS: 10

Daniel Rosén, Järbo MK: 10

Niklas Eriksson, Rasbo MK: 10

Henke Palm, Milsbo MK: 10

Kristoffer Eriksson, Åsele MS: 10

Johan Hallgren, Hagfors MK: 10

Rasmus Flerén, V:A Östergötlands MK: 10

Mikael Öberg, Fagersta MK: 10

Andreas Solhag, Borlänge MK: 9

Peter Rylander, Gnesta MK: 9

Henrik Quarfordt, Storfors MK: 9

Patrik Engelin, Krokoms MK: 9

Erik Sätherberg, Likenäs MK: 9

Inge Samuelsson, SMK Hedemora: 9

Jimmy Kullander, Finspångs MS: 9

Daniel Gustafsson, Skepptuna MK: 9

Per Isaksson, SMK Sala: 8

Niclas Wolfenstein, Krokoms MK: 8

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 8

Christoffer Ylander, MK Nordjämten: 8

Kristian Vainikainen, Eskilstuna MK: 8

Simon Carlsson, Fjugesta MS: 8

Lars-Göran Strandberg, MK Orion: 8

Oscar Gustafsson, SMK Motala bil: 8

Markus Nilsson, Borlänge MK: 7

Andreas Jonsson, SMK Sundsvall: 7

Robin Björk, Fredriksbergs MK: 7

Malte Eriksson, AMF Årsunda: 7

Oscar Jansson, Kromoms MK: 7

Magnus Johansson, Hallbergs MK: 7

Tomas Broxe, Rasbo MK: 7

Hampus Enner, Likenäs MK: 7

Simon Arvidsson, Borlänge MK: 6

Robert Karlsson, Jämtlands MK: 6

Jonas Olsson, Bollnäs MK: 6

Stefan Ekblom, Teknis MC: 6

Fredrik Osmen, Gnesta MK: 6

Jakob Röstberg, Bollnäs MK: 6

Dennis Olsson, Woxnadalens MK: 6

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 6

Nicklas Färnström, Skövde MK: 6

Andreas Öberg, Gestrike RT: 5

Mikael Andersson, Hallsbergs MK: 5

Patrik Engberg, Krokoms MK: 5

Joni Rahkonen, Films MK: 5

Micke Westerlund, AMF Årsunda: 5

Fredrik Tinnsten, Krokoms MK: 5

Jesper Lehikoinen, SMK Hedemora: 5

Görgen Söderström, Bollnäs MK: 5

Albin Hysing, SMK Dala: 5

DAM/VETERAN

Ricky Turner, Borlänge MK: 19, 20, 19 = 58 (Resultat utöver de räknade: 14)

Erika Lindh, Gestrike RT: 18, 16, 20 = 54

Ida Törnhult, Gestrike RT: 15, 19, 16 = 50

Annika Forsberg, Sandvikens MK: 17, 14, 15 = 46 (Resultat utöver de räknade: 13)

Annika Isaksson, Hofors MK: 16, 18, 12 = 46

Gunnar Helghe, Säters MK: 17, 17, 10 = 44

Sofia Jensén, Ånge MK: 8, 16, 17 = 41

Camilla Wernersson, MK Kinda: 20, 20 = 40

Janne Lund, Gestrike RT: 18, 20 = 38

Jenneli Hellström, Hede MK: 9, 18, 10 = 37

Amanda Hedälv, Ånge MK: 15, 20 = 35

Sarah Samuelsson, SMK Hedemora: 18, 15 = 33

Micke Hagberg, Haninge MK: 16, 16 = 32

Emma Welin, Rasbo MK: 13, 14 = 27

Johnny Treseng, Fredriksbergs MK: 15, 11 = 26

Sara Bieth, Siljan BRK: 13, 13 = 26

Matilda Karlsson, Sunnansjö MK: 5, 20 = 25

Johanna Lindh, SMK Hedemora: 6, 19 = 25

Jenny Annerstedt, Films MK: 5, 18 = 23

Elinore Selldén, Nyhyttan Avesta RT MK: 14, 9 = 23

Roland Johannisson, Djursholms MK: 13, 10 = 23

Maja Gradin, Ånge MK: 14, 7 = 21

Christer Larsson, Munkfors MC: 20

Jennika Jennerfors, Robertsfors MS: 20

Petra Nordquist, Hällefors MK: 20

Malin Widström, Östenärke RMC: 20

Karolina Olsson, AMF Årsunda: 20

Jan Ingesson, Borlänge MK: 19

Sanne Ollila, BKD Gällivare: 19

Rebecka Hallgren, Sunnansjö MK: 19

Matilda Gruhs, Vansbro MK: 19

Kjell Svedberg, Skepptuna MK: 19

Jennie Kjäll, MSK Hammaren: 19

Lina Falk, Grangärde RRC: 19

My Granath, Degerfors RC: 19

Veronica Åkervall, Ånge MK: 13, 5 = 18

Erik Jensén, Ånge MK: 18

Hanna Zander, Hällefors MK: 18

Magnus Lövgren, Sandvikens MK: 18

Karin Källström, Järbo MK: 18

Kenth Palm, Ilsbo MK: 18

Melina Toven, Kolsva MS: 18

Björn Nordström, Fredriksbergs MK: 17

Per-Göran Eising, JMK: 17

Ove Törnkvist, Munkfors MC: 17

Lisa Sedin, Härnösands MK: 17

Ida Andersson, Rasbo MK: 17

Sara Westlund, Gestrike RT: 17

Michaela Arvidsson, MK Kinda: 17

Ida Holmberg, Östernärkes RMC: 17

Thomas Åsberg, Gestrike RT: 16

Lina Hägg, SHRA Sundsvall: 16

Sten Holmberg, Timrå MK: 16

Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund: 16

Pernilla Ledin, MK Kopparberg: 16

Jeanette Heed, Sunnansjö MK: 16

Emelie Strömberg, Laxå MK: 15

Anders Westlund, Gestrike RT: 15

Kenneth Andersson, Skepptuna MK: 15

Henning Baeckström, Team Mikro BSK: 15

Bengt Karlsson, Jämtlands MK: 15

Anna-Karin Olmats, Mora MK: 15

Mimmi Öhrn, SMK Söderhamn: 15

Åke Jernberg, Idkerbergets MK: 14

Amanda Nyström, Grangärde RRC: 14

Stefan Öberg, Ånge MK: 14

Maja Fritz, Östenärkes rmc: 14

Tove Fridell, Jämtlands MK: 14

Gunilla Ellénius, Skepptuna MK: 14

Ari Seger, Krokoms MK: 13

Jonas Melin, SMK Hedemora: 13

Helena Karlsson, Sunnansjö MK: 13

Leif Hedman, Ljusdals MS: 13

Nadia Berntsson, Linköpings MS: 13

Peder Olsson, Krokoms MK: 12

Valter Persson, Malungs MK: 12

Leif Björn, Fredriksbergs MK: 12

Sandra Kuhmunen, Jokkmokks MS: 12

Tony Lindstens, Borlänge MK: 12

Evelina Ekström Larsen, Östernärkes rmc: 12

Eva Carlsson, AMF Årsunda: 12

Sandra Larsson, MK Orion: 12

Lisa Abramsson, Södra Lappmarkens MK: 12

Maria Karlsson, Skepptuna MK: 12

Anders Jensen, Malungs MK: 11

Therese Ledin, MK Kopparberg: 11

Sverker Lundgren, Krokoms MK: 11

Johanna Svedberg, Ljusdals MS: 11

Jenny Söderholm, Robertsfors MS: 11

Lars Björk, Skepptuna MK: 11

Felicia Nygren, Ljusdals MS: 11

Sofie Söder, Östernärkes rmc: 11

Olle Lundberg, Gestrike RT: 11

Elin Nilsson, SMK Hälsinge: 11

Jan Daniels, Siljans bilracing klubb: 10

Julia Ekmark, SMK Örebro: 10

Victoria Björklund, Fjugesta MS: 10

Helena Andersson, Sandvikens MK: 10

Lennart Falk, SMK Gävle: 10

Göran Larsson, MK Orion: 10

Pyret Öhrn, SMK Söderhamn: 10

Therese Berggren, Örnsköldsviks MK: 10

Kjell Gilberg, Gestrike RT: 9

Britt-Marie Arvidsson, Åsele MS: 9

Micael Larsson, Jämtlands MK: 9

Sabina Ramqvist, MSK Kvarnvingarna: 9

Anneli Lepistö, MK Speed: 9

Roger Sandell, Stockholms BK: 9

Michael Johansson, MK Speed: 8

Lisa Rönngren, Gnesta MK: 8

Sandra Hedberg, Skepptuna MK: 8

Moa Göransdotter, Jämtlands MK: 8

Natalie Granfors, Eskilstuna EMK: 8

Jörgen Karlsson, Rasbo MK: 8

Sandra Andersson, AMF Årsunda: 7

Anders Andersson, Krokoms MK: 7

Rebecca Hagström, Järbo MK: 7

Mike Sterner, SMK Gävle: 7

Wilma Kjellqvist, Karlsborgs MK: 7

Hanna Larsson, MK Orion: 7

Janne Larsson, Gestrike RT: 7

Micke Lund, Norbergs MC: 6

Julia Mejermo, SMK Nyköping: 6

Therese Löfgren, Gestrike RT: 6

Natalie Ylander, MK Nordjämten: 6

Emelié Johansson, Rasbo MK: 6

Urban Bergström, Tväråns IF: 6

Erik Agerberg, Krokoms MK: 6

Lars-Åke Grahn, Södra lappmarkens MK: 5

Johanna Hedberg, SMK Söderhamn: 5

Claes Sandin, Sandvikens MK: 5

Madelene Björck, Films MK: 5

Lars Olof Sole Klahr, Malungs MK: 5

JUNIORER

Markus Karlsson, Sunnansjö MK: 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 15)

Oscar Hagström, AMF Årsunda: 17, 18, 16 = 51 (Resultat utöver de räknade: 16, 9)

Anton Tholander, Borlänge MK: 16, 17, 18 = 51 (Resultat utöver de räknade: 14)

Isak Frönestedt, AMF Årsunda: 20, 14, 13 = 47

Aaron Blomkvist, Hofors MK: 13, 11, 19 = 43 (Resultat utöver de räknade: 8)

Pontus Eriksson, AMF Årsunda: 19, 12, 10 = 41

Robin Norrlander, Krokoms MK: 19, 20 = 39

Gustaf Westerlund, AMF Årsunda: 20, 18 = 38

Linnea Holmdahl, Films MK: 11, 10, 17 = 38

Emil Lagergren, Borlänge MK: 17, 20 = 37

Simon Gustavsson, Sunnansjö MK: 20, 16 = 36

Olle Lundgren, Krokoms MK: 13, 18: 31

Hanna Söderqvist, AMF Årsunda: 16, 15 = 31

Elias Bergström, Ljusdals MS: 15, 16 = 31

Joel Lindberg, Hofors MK: 9, 15, 7 = 31

Edwin Eriksson, Jämtlands MK: 10, 20 = 30

Adam Hagström, Järbo MK: 12, 18 = 30

Linnea Bleckur, Team Mikro BSK: 14, 16 = 30

William Thorén, Krokoms MK: 12, 17 = 29

Lukas Mattsson, Skepptuna MK: 19, 9 = 28

Obelix Åkerlund, Krokoms MK: 18, 10 = 28

Thea Göransdotter, Jämtlands MK: 14, 14 = 28

Viggo Forsberg, Hofors MK: 5, 11, 12 = 28

Adam Fahlen, Haninge MK: 13, 14 = 27

Elias Lindberg, Krokoms MK: 11, 15 = 26

Louise Malmström, Eskilstuna MK: 7, 18 = 25

Isac Åkervall, Ånge MK: 16, 6 = 22

Gustav Dynefalk Lindau, Vaxholms MK: 20

Douglas Eriksson, AMF Årsunda: 14, 6 = 20

Olle Agerberg, Krokoms MK: 7, 12 = 19

Leo Rosenqvist, Fredriksbergs MK: 19

Oliver Sundström, Vara MK: 19

Casper Granfors, Eskilstuna MK: 19

Felix Karlsson, Jämtlands motorklubb: 19

Arvid Eriksson, AMF Årsunda: 10, 8 = 18

Adrian Sylvander, Östmarks MFF: 17

Zanna Stjernberg, Krokoms MK: 5, 13 = 18

Albin Karlsson, SMK Hedemora: 18

Wilmer Westerling, MK Kinda: 18

Emelie Höök, Hällefors MK: 17

William Berg, MK Kopparberg: 17

Nora Lindqvist, SMK Hälsinge: 17

Tilde Haglund, Rönne MK: 16

Elias Hermansson, SHRA Avesta: 9, 6 = 15

Macus Osmén, Gnesta MK: 15

Joel Uhr, AMF Årsunda: 15

Dennis Nydén, Kolsva MS: 15

Helmer Halvarsson, Krokoms MK: 15

Felix Berggren, Örnsköldsviks MK: 14

Robin Svelander, Skepptuna MK: 6, 7 = 13

Oscar Erikson, Sunnansjö MK: 13

Jonathan Glad, Ljungsbro MK: 13

Dag Gilberg, Gestrike RT: 13

Ellen Liebenholtz, Bergets MS: 12

Lucas Ullervik, Eskilstuna MK: 12

Lukas Danielsson, Stockholms BK: 12

Jonna Hellberg, Grangärde RRC: 11

Victor Nyströmer, Fjugesta MS: 11

Lucas Vahlberg, Eskilstuna MK: 11

Robin Billström, Kramfors MSK: 11

Jennifer Sundström, AMF Årsunda: 10

Joel Strömberg, MK Nordjämten: 10

Jesper Granfors Kuhlin, Eskilstuna MK: 10

Anne Ryden, Krokoms MK: 9

Sebastian Roth, Stockholms BK: 9

Max Lemnert, Jämtlands MK: 9

William Sandqvist, Skepptuna MK: 8

Mattias Johansson, Krokoms MK: 8

Linnea Englund, Ljusdals MS: 8

Jesper Öberg, Gestrike RT: 8

Elina Sigvardsson, AMF Årsunda: 8

Helmer Svedberg, Härnösands MK: 7

Anton Nilsson, MK Speed: 7

Anton Wallberg, MK Kopparberg: 7

Rasmus Eriksson, Borlänge MK: 7

Evelina Åkerlund, Krokoms MK: 6

Markus Frönestedt, AMF Årsunda: 6

Ahlina Nordqvist, Gestrike RT: 6

Evelina Andersson, Sunnansjö MK: 5

Lee Annerstedt, Films MK: 5

Isak Öberg, Mälaröarnas MK: 5

Theo Andersson, MK Speed: 5

Elin Lundberg, Gestrike RT: 5

ALLA TÄVLINGAR VI SÄNDER 2019: 16/3: Västerås - Se höjdpunkterna och hela reprisen här!

27/4: Askersund - SE REPRIS OCH HÖJDPUNKTER HÄR

4/5: Årsunda - SE HÖJDPUNKTER, INTERVJUER OCH REPRIS HÄR

12/5: Skepptunafestivalen - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH HELA REPRISEN

26/5: Gestrikefestivalen - SE FINALERNA, HÖJDPUNKTER & REPRISEN

30/5: Kvällstävlingen, Borlänge - SE HIGHLIGHTS & HELA REPRISEN HÄR

1-2/6: Östersund - SE HÖJDPUNKTER OCH REPRIS FRÅN BÅDA DAGARNA HÄR

6/6: Hällefors - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

8/6: Hedemora - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

6-7/7: Krokom - SE HÖJDPUNKTER OCH REPRISER FRÅN BÅDA DAGARNA HÄR

27/7: Fredriksberg - SE HELA FINALDAGEN LIVE HÄR

4/8: Bollnäs

11/8: Laxå

11/8: Örnsköldsvik

18/8: Årsunda

25/8: Ljusdal

8/9: Borlänge

14/9: Söderhamn

28/9: Storvik

6/10: MittMedia cup final

PS: Håll även koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.

Annons