Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Mycket på spel i Svegsskidan

Hampus Millestu, Utrikes SK, var dagens lyckligaste segrare i Svegsskidan. Inte nog med att han blev distriktsmästare, han tog även plats Jämtland/Härjedalens lag till nästa helgs Folksamfinaler.

Annons

Årets upplaga av Svegsskidan gällde även som ungdoms DM samt distriktsfinal till Folksam cup. De som inte samlat tillräckligt med poäng under tidigare tävlingar kan under distriktsfinalen direktkvalificera sig och det gjorde Hampus Millestu.

– Det var riktigt roligt och jag ser fram emot nästa riksfinalen nästa helg. Sen var det lite överraskande att jag vann för det kändes inte riktigt bra, jag hoppas att formen är bättre nästa helg, kommenterar Hampus Millestu.

Eftersom så mycket stod på spel så var det starka startfält i Svegsskidan som avgjordes efter en prolog och en jaktstart. Många duktiga åkare från granndistrikten hade också anmält sig och exempelvis i D14 fanns nästan hela Sverigetoppen med. Vinnare där blev Gabriella Pålsson, Utrikes SK.

Snabbast av alla DM-åkare var Åsarnas Jesper Persson i H14-klassen. Trots att han åkte samma sträcka som de äldre ungdomsklasserna hade han överlägset snabbaste tiderna i såväl prolog som jaktstart.

RESULTAT:

H 10, 1 + 2 km:1) Erik Franzén, Idre SK, 09:34.0, 2) Hilmer Grenedal, Delsbo IF, 09:34.7, 3) Linus Sjödén, Älvdalens IF SK, 09:53.1, 4) Olle Nordin, Delsbo IF, 09:59.6, 5) Ludvig Millestu, Utrikes Skidklubb, 10:19.5, 6) Victor Eriksson, Östersunds SK, 10:58.6, 7) Åke Karlgren Grindborg, Svegs IK, 11:16.4, 8) Lukas Herje Hoflin, Funäsdalens IF, 11:31.4, 9) Filip Ragnvaldsson, Östersunds SK, 12:21.7, 10) Markel Fundin, Svegs IK, 12:32.5, 11) Johan Hammar, Funäsdalens IF, 12:36.2, 12) Arvid Lindqvist, Funäsdalens IF, 12:39.1, 13) Jacob Torgrimsson, Östersunds SK, 13:07.5, 14) Albin Eriksson, Njutångers IF SK, 13:09.2,

D 10, 1 + 2 km:1) Ellen Björk, Orsa SK, 09:54.0, 2) Ida Garfvé, IFK Mora SK, 10:43.5, 3) Maja Aronsson, Östersunds SK, 10:45.8, 4) Hanna Mårtensson, Utrikes Skidklubb, 10:48.9, 5) Linn Schedin, Njutångers IF SK, 10:55.1, 6) Alicia Sellsve, Järpens SK, 11:34.9, 7) Alva Eriksson, Spikbodarnas IK, 11:38.9, 8) Wilma Karlsson, Utrikes Skidklubb, 11:39.6, 9) Tomina Ripa, Idre SK, 12:12.5, 10) Elina Göransson, Åsarna IK, 12:19.6, 11) Meja Engrund, Åsarna IK, 12:46.2, 12) Anna Johansson, Åsarna IK, 12:52.2, 13) Tilda Hansson, Svegs IK, 12:53.5, 14) Matilda Bandefur, Idre SK, 12:59.4, 15) Märta Vesterström, Svegs IK, 13:07.8, 16) Elin Carlsson, Åsarna IK, 13:10.9, 17) Tilda Andersson, Åsarna IK, 13:19.3, 18) Frida Eriksson, Åsarna IK, 13:28.6,

H 9, 1 + 2 km:1) Jonatan Lindberg, Funäsdalens IF, 10:31.1, 2) Gustav Lovén, Ånge SK, 12:43.5, 3) Elias Redman, Östersunds SK, 12:48.8,

D 9, 1 + 2 km:1) Maja Pålsson, Utrikes Skidklubb, 10:55.5, 2) Ida Backén, Svegs IK, 12:47.0, 3) Elin Gezelius, IFK Mora SK, 13:32.4, 4) Iris Zachrisson, Svegs IK, 16:07.5, 5) Wilma Lindé, Jättendals IF, 16:37.2, 6) Miranda Andersson, Svegs IK, 21:01.2,

H 13, 1,8 + 2,5 km:1) Robin Ivansson, Offerdals SK, 11:33.7, 2) Marius Koxvig Mathisen, Mörsils IF, 13:44.5, 3) Axel Karell, Hybo AIK, 13:48.1, 4) Oskar Åslund, Östersunds SK, 14:09.5, 5) Oscar Nordin, Delsbo IF, 14:17.3, 6) Birger Eriksson, Vemdalens IF, 14:29.5, 7) Amadeus Lejonclou, Idre SK, 14:30.7, 8) Milton Horcic, Älvdalens IF SK, 14:34.5, 9) Truls Gisselman, Rehns BK, 14:50.8, 10) Olof Eriksson, Åsarna IK, 14:51.1, 11) Oskar Bütikofer, Hybo AIK, 15:15.5, 12) Hampus Bandefur, Idre SK, 20:25.8,

D 13, 1,8 + 2,5 km:1) Tilde Bångman, Offerdals SK, 11:37.1, 2) Tilda Östberg, Stora Tuna IK SK, 11:37.3, 3) Ida Andersson, Östersunds SK, 12:18.4, 4) Elin Andersson, Östersunds SK, 12:28.5, 5) Bente Skåle, Östersunds SK, 12:58.7, 6) Elin Lindberg, Älvdalens IF SK, 13:21.7, 7) Wilma Björkman, IFK Mora SK, 13:22.0, 8) Julia Hansson, Svegs IK, 13:26.5, 9) Julia Jonsson, Jättendals IF, 13:29.0, 10) Jenny Edin, Stöde IF, 14:07.2, 11) Ida Olaspers, Orsa SK, 14:20.2, 12) Matilda Bäck, Svegs IK, 14:25.8, 13) Lowisa Engholm, Stöde IF, 15:07.5, 14) Maja Stefansson, Oxbergs IF, 15:35.9,

H 12, 1,8 + 2,5 km:1) Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb, 11:36.7, 2) Isak Garfvé, IFK Mora SK, 11:57.7, 3) Oscar Andersson, Älvdalens IF SK, 12:41.0, 4) Anton Andersson, Åsarna IK, 14:12.3, 5) Oskar Algotsson, Åsarna IK, 14:12.8, 6) Gabinus Ripa, Idre SK, 14:23.8, 7) Axel Mattsson, Ås IF, 14:58.1, 8) Gustav Karell, Hybo AIK, 14:58.8, 9) Vidar Lindqvist, Funäsdalens IF, 15:23.5, 10) Christoffer Alm, Strömnäs GIF, 15:28.5, 11) Emil Lund Laine, Oxbergs IF, 17:49.9, 12) Thobias Eriksson-Brodin, IFK Mora SK, 18:55.2, 13) Anton Olsson, Åsarna IK, 19:06.3,

D 12, 1,8 + 2,5 km:1) Emma Eriksson, Filipstads SF, 13:04.2, 2) Elina Franzén, Idre SK, 13:17.8, 3) Ylva Olsson, Mörsils IF, 13:27.9, 4) Alva Björk, Orsa SK, 13:36.8, 5) Enja Jonsson, Ytterhogdals IK, 14:10.1, 6) Elin Schönborg, Delsbo IF, 14:14.2, 7) Elsa Carlsson, Åsarna IK, 15:00.7, 8) Agnes Hammargård, Svegs IK, 15:19.2, 9) Lovisa Brink, Delsbo IF, 15:29.6, 10) Wilma Johansson, Åsarna IK, 15:37.0, 11) Johanna Forsberg, Hybo AIK, 16:28.1, 12) Thula Olskims, Delsbo IF, 16:57.5,

H 11, 1,8 + 2,5 km:1) Mattias Östberg, Stora Tuna IK SK, 12:10.9, 2) Albin Gezelius, IFK Mora SK, 13:19.0, 3) Viktor Bütikofer, Hybo AIK, 14:06.0, 4) Axel Mannelqvist, Vårby IK, 14:46.5, 5) Edvin Nordgren, Åsarna IK, 15:05.7, 6) Hannes Olsson, Mörsils IF, 15:08.5, 7) Wilhelm Daabach, Åsarna IK, 15:28.0, 8) Vincent Grein, Sundsjö IF, 15:42.7, 9) Tim Wikén, Åsarna IK, 15:57.9, 10) Victor Berglund, Järpens SK, 16:21.0, 11) Arvid Jönsson, Svegs IK, 17:49.6,

D 11, 1,8 + 2,5 km:1) Irja Brandfjell, Funäsdalens IF, 15:50.6, 2) Linn Gradin, Stöde IF, 15:56.0, 3) Sofia Redman, Östersunds SK, 16:02.0, 4) Emma Olaspers, Orsa SK, 16:55.9, 5) Sanna Bäck, Svegs IK, 17:29.4,

D 14, 1,8 + 3 km:1) Gabriella Pålsson, Utrikes Skidklubb, 13:47.7, 2) Chanell Kranning-Hillgren, Dala-Järna IK, 14:14.2, 3) Olivia Alm, Strömnäs GIF, 14:15.1, 4) Maja Eriksson, Filipstads SF, 14:16.1, 5) Hanna Näslund, Spikbodarnas IK, 14:25.9, 6) Emma Jönsson, Östersunds SK, 14:27.5, 7) Julia Albertsson, Stuguns SK, 14:34.2, 8) Stephanie Jägmo-Elovsson, Dala-Järna IK, 14:35.8, 9) Judith Dolleris, Falu IK, 14:41.9, 10) Lina Andersson, Älvdalens IF SK, 15:01.5, 11) Lina Lagerberg, Älvdalens IF SK, 16:25.1, 12) Lovisa Johansson, Älvdalens IF SK, 17:23.4, 13) Elin Mårtensson, Utrikes Skidklubb, 17:35.0, 14) Linnea Axelsson, Svegs IK, 17:44.6, 15) Maja Malmgren, Ytterhogdals IK, 17:54.0, 16) Engla Larsson, Hedesunda IF, 17:56.5, 17) Emilia Jonasson, Svegs IK, 18:18.8,

H 16, 2,5 + 5 km:1) Hampus Millestu, Utrikes Skidklubb, 20:00.2, 2) Felix Erlander, Norrala SK, 20:00.4, 3) Anton Eriksson, Östersunds SK, 20:10.0, 4) Erik Holmgren, Stuguns SK, 20:10.2, 5) Albert Carling, Falu IK, 20:26.8, 6) Tobias Engberg, Mörsils IF, 20:34.7, 7) Felix Hill, Svegs IK, 21:20.8, 8) Tobias Olsson, Åsarna IK, 21:53.2,

D 16, 2,5 + 5 km:1) Johanna Albertsson, Stuguns SK, 21:21.9, 2) Frida Peterson, Älvdalens IF SK, 21:58.2, 3) Jonna Marsch, Näsvikens IK, 23:16.9,

H 15, 2,5 + 5 km:1) Adam Westman, Alnö SK, 19:32.6, 2) Samuel Björn, Rembo IK, 20:04.8, 3) Felix Forsberg, Järpens SK, 20:05.9, 4) Måns Olsson, Mörsils IF, 20:40.3, 5) Zackarias Björn, Rembo IK, 20:41.8, 6) Timor Sandberg, Jättendals IF, 22:05.9, 7) Andreas Hjelm, Östersunds SK, 22:18.2, 8) Richard Engholm, Stöde IF, 23:23.8, 9) Jon Zachrisson, Svegs IK, 23:27.0, 10) Oskar Edh, Järpens SK, 24:55.1,

D 15, 2,5 + 5 km:1) Elin Backén, Svegs IK, 22:39.0, 2) Alina Bruksås Nybjörk, Alnö SK, 23:07.1, 3) Patricia Ivansson, Offerdals SK, 24:20.0, 4) Sanna Ångström, Duveds IF, 24:41.8, 5) Magdalena Mixter Schönningsson, Spikbodarnas IK, 26:06.9, 6) Thea Gisselman, Rehns BK, 31:32.4, 7) Alva Lejonclou, Idre SK, 37:16.9,

H 14, 2,5 + 5 km:1) Jesper Persson, Åsarna IK, 18:50.6, 2) Erik Engelin, Offerdals SK, 19:33.3, 3) Anton Björk, Orsa SK, 21:29.7, 4) Emil Logård, Delsbo IF, 21:40.2, 5) Linus Berglund, Järpens SK, 21:50.8, 6) Harald Carling, Falu IK, 22:27.8, 7) William Selander, Spikbodarnas IK, 22:45.6, 8) Malte Stefansson, Oxbergs IF, 23:18.5, 9) Henrik Millestu, Utrikes Skidklubb, 23:19.6, 10) Elias Finnström, Jättendals IF, 23:22.9, 11) Kasper Wiken, Åsarna IK, 23:30.1, 12) Måns Eriksson, Spikbodarnas IK, 27:07.7,

H 21-, 2,5 + 10 km:1) Victor Hallquist, Åsarna IK, 30:50.0, 2) David Larsson, Finnskoga IF, 30:57.9, 3) Mattias Bångman, Offerdals SK, 31:18.3, 4) Fredrik Hansson, Lillhärdals IF, 32:22.4,

D 21-, 2,5 + 10 km:1) Evelina Bångman, Offerdals SK, 33:51.5, 2) Lisa K Svensson, Åsarna IK, 34:11.8, 3) Sara Nordstrand, Hudiksvalls IF, 34:19.0, 4) Katarina Olsson, Fränsta IK, 37:14.6,

H 19-20, 2,5 + 10 km:

D 19-20, 2,5 + 10 km:1) Johanna Bergman, Svegs IK, 42:16.6, 2) Amanda Torgrimsson, I 21 IF, 44:00.6,

H 17-18, 2,5 + 10 km:

D 17-18, 2,5 + 5 km:1) Linnea Jonsson, Jättendals IF, 26:09.0,

H 0-8, 1 km) Marwin Andersson, Svegs IK, Marius Brandfjell, Funäsdalens IF, Axel Bütikofer, Hybo AIK, Wilmer Hoflin, Funäsdalens IF, Isidor Jelk, Idre SK, Marius Jelk, Idre SK, Härje Karlgren Grindborg, Svegs IK, Isac Kellgren, Lillhärdals IF, Gustav Lindé, Jättendals IF, Oskar Lovén, Ånge SK, Ture Mannelqvist, Vårby IK, Jonas Matyyuk, Svegs IK, Eddie Nermoen, Lillhärdals IF, Anton Nordgren, Åsarna IK, Viktor Nordgren, Åsarna IK, Arwe Olskims, Delsbo IF, Alfred Pedersen, Åsarna IK, Jåvva Rensberg, Lofsdalens SK, Liam Zidek, Lillhärdals IF,

D 0-8, 1 km) Enya Daabach, Åsarna IK, Irma Fundin, Svegs IK, Ida Gradin, Stöde IF, Wilma Helmersson, Svegs IK, Lilja Hoflin, Funäsdalens IF, Stella Ingvarsson, Svegs IK, Amelia Lejonklo, Idre SK, Märta Mannelqvist, Vårby IK, Alvina Millestu, Utrikes Skidklubb, Nelly Mirårs, Ytterhogdals IK, Elin Olsson, Lillhärdals IF, Ottilia Pedersen, Åsarna IK, Milly Pettersson, Ytterhogdals IK, Ellen Rydhult, Svegs IK, Ellen Vesterström, Svegs IK, Ida Österman, Svegs IK, Villemo Österman, Svegs IK,