Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

PRO Körfältet

Annons

möttes till medlemsmöte 14 mars – en solig lördag ute och en musikaliskt fantastisk eftermiddag inne.  Dagen till ära sköttes samlingsmusiken av föreningens egna dragspelare: Gillis Eriksson och Åke Johansson med bland annat ”Nidälven”,  ”Hammarforsens brus” och ”Kostervalsen”.  Ordförande Eric Fors öppnade dagens möte med att hälsa  dagens informatörer Agneta Andersson och Anette Svensson om projektet ”Det sociala innehållet för äldre” och 80-talet medlemmar hälsades välkomna.  Åtta nya medlemmar hälsades välkomna i föreningen med en applåd.  Agneta och Anette välkomnades upp på scenen och Agneta  beskrev projektet och arbetet med   ökade mötesplatser i kommunen med  det sociala innehållet för äldre: gemenskap, meningsfullare  liv, fysisk  aktivitet, rätt mat och framför allt godare och doftande mat.  Anette  pratade om anhörigstöd och att det 1 juli i år kommer en lag om rätten till anhörigstöd.  Föreläsarna avtackades med Lillsjöhögsbröd och applåd. Ordförande tog upp Gysingedagen 3 juni och möjlighet till bussresa till föreningens fina kursgård och folkhögskola.  Han kallade fram sina Kärankompisar: Gunnar Huss och Verner Sjölander och Gunnar fick order att framföra sin egen  dikt: ”Var rädda om varandra”.  Under tiden bytte ordförande kavajen mot dragspelet och musikunderhållningen bjöd på: ”Karl Philips vals”. Toppen för kroppen är gammal dans och ett gammalt dragspel.  Efter kaffepausen sjöng Käran.  Gillis och Åke avslutade med vals när sex par visade sin valsskicklighet. Åke framförde sin komposition: ”Morsans vals” och hjärtliga och långa applåder avslutade den gedigna musikunderhållningen. Ordförande bevisade att det inte är några problem med ordförandeskapet och dragspelandet, som skedde med bravur.  Lotteridragning och Lillsjöhögsbröd spreds ut över rummet av Östen och Gillis till turförföljda vinnare.  Ordförande avslutade mötet med att tacka arbetsgruppen, lotteriansvariga alla underhållare och tillönskade alla närvarande en trivsam fortsättning på dagen – med  några Aristoteles ord:  Vänskap är en själ, som tagit bostad i två kroppar.