Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Flera åkare gör säsongspremiär i världscupen – här är hela helgens skidtrupper

Landslagets trupper till världscuptävlingarna i Davos och Lillehammer har spikats.
Då hittar vi både debutanter och premiäråkare i laget.
– Om det flyter på fortsatt bra för Charlotte Kalla kommer även hon att tävla i Lillehammer, säger förbundskapten Rikard Grip.

Annons

Maria Rydqvist, gör världscuppremiär för säsongen.

Tio damer och elva herrar har tagits ut till helgens tävlingar i Davos och Lillehammer.

– Vi lämnar Lillehammer med fem pallplatser och en bra känsla av att vi är på gång, säger förbundskapten Rikard Grip i ett pressmeddelande.

I truppen har vi några som blir extra intressanta att hålla ögonen på. Älvdalens Maria Rydqvist och Hudiksvalls Evelina Settlin gör säsongspremiär i landslaget – och Axel Ekström från Garphyttan gör världscupdebut för blågult.

Intressant är också att Charlotte Kalla kan komma till tävlan igen efter sina hjärtproblem. Men hon avstår Davos.

–  Det är inga problem med hjärtat. Men vi vill få henne på banan nu och vi väljer Lillehammer före Davos mest för att Davos kräver acklimatisering till hög höjd, säger hennes tränare Magnus Ingesson till TT.

Landslaget till världscupen i Davos 10–11 december

Damer sprint: Hanna Falk, Ulricehamn IF, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Stina Nilsson, IFK Mora SK, Jonna Sundling, IFK Umeå, Linn Sömskar, IFK Umeå, Jennie Öberg, Piteå Elit.

Damer distans: Anna Haag, Anna&Emil sportklubb, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Maria Rydqvist, Älvdalens IF, Evelina Settlin, Hudiksvalls IF, Jonna Sundling, IFK Umeå, Emma Wikén, Åsarna IK.

Herrar sprint: Johan Edin, IFK Mora SK, Calle Halfvarsson, Sågmyra SK, Markus Hellner, Gellivare skidallians, Emil Jönsson, Anna&Emil sportklubb, Teodor Peterson, IFK Umeå , Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK.

Herrar distans: Jens Burman, Åsarna IK, Axel Ekström, Garphyttans IF, Marcus Hellner, Gellivare skidallians, Martin Johansson, IFK Mora SK, Johan Olsson, Stockviks SF, Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF.

Laget till Skandinaviska cupen i Lillehammer 9–11 december:

Damer: Sofia Henriksson, Piteå Elit, Elin Mohlin, Åsarna IK, Maria Nordström, Ulricehamn IF, Anna Dyvik, Falun-Borlänge SK, Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK. Juniorer: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF, Moa Olsson, Falun-Borlänge SK.

Herrar: Carl Quicklund, Östersunds SK, Simon Andersson, Falun-Borlänge SK, Karl-Johan Westberg, Borås SK, Anders Svanebo, Stockviks SF, Viktor Thorn, Ulricehamn IF. Juniorer: Erik Rosjö, IF Hallby SOK, Jonas Eriksson, Falun-Bolränge SK.

Mer läsning

Annons