Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla som kvalificerat sig till sprinten i Bruksvallarna – från juniorerna till Stina Nilsson

Tävlingarna i Bruksvallarna avslutas med sprint. Här är listan på alla som kvalificerat sig från prologen. Och inte oväntat är det Stina Nilsson och Hanna Falk som ligger i topp i damklassen. Finalerna beräknas starta 11.40

Annons

Herrar juniorer:

1. Jo Svinsaas, Rindal IL

2. Jacob Nystedt, Hudiksvalls IF

3. Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK

4. Vegard Stav, Flaa IL

5. Adrian Skar, Jonsvatnet IL

6. Adam Persson, IF Hallby SOK

7. Markus Johansson, Zinkgruvans IF

8. Felix Forsberg, Järpens IF

9. Anders Roos, Östersunds SK

10. Amund Hoel, Frogner IL

11. Vegard Vaarheim, Fjelloernen IL

12. Anders Nyaas, Tynset IF

13. Eivind Kjennerud, Sande Sportsklubb

14. Sivert Stoerseth, Malvik IL

15. Eric Rosjö, IF Hallby SOK

16. Geir Kristian Hoaas, Laanke, IL

17. Jonathan Norder, IF Hallby SOK

18. Axel Aflodal, Sundbybergs IK

19. Toernes Bjoernar Holm, IL Toern

20. Marius Melhus, Henning Skilag

21. Sigurd Roenning, Vikersund IF

22. Elias Andersson, Landsbro IF

23. Isak Augustsson, Mora SK

24. Johan Herbert, Sundbybergs IK

25. Martin Lindkvist, Mora SK

26. Vebiorn Midttun, Byneset IL

27. Ossian Rosenberg, Duveds IF

28. Gabriel Strid, Sunne SLF

29. Leo Johansson, Skillingaryds FK

30. Eric Jansson, Tranemo IF

Damer, juniorer (kvalificerade utan placeringssangivelse):

Moa Lundgren, IFK Umeå

Victoria Julie Berg, Leksvik IL

Johanna Andersson

Maia Eriksson

Synne Reitan, Stören SK

Vendela Blom, Stocksviks SF

Wilma Jönsson, Östersunds SK

Emma Larsson, Mora SK

Josefina Sundman, Åsarna IK

Olivia Alm, Strömnäs GIF

Hanna Fritz, Filipstads SF

Tilda Johansson, Duveds IF

Tua Dahlgren, Spikbodarnas IK

Gabriella Pålsson, Utrikes SK

Amelia Furunäs, Malungs IF

Sigrid Flataas Aune, Steinkjer Skl

Sofie Oskarsson, SK Leksand

Ella Halvarsson, Mora SK

Frida Karlsson

Signe Rosenberg, Duveds IF

Ida Palmberg, Högbo GOIF

Elin Theander, Malungs IF

Vilde Austad, Inderöy IL

Ingdrid Hallquist, Åsarna IK

Lone Johansen, Melhus IL

Louise Lindström, Högbo GOIF

Eleonora Olsmats, Sundbybergs IK

Katrin Sjödén, Älvdalens IF

Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK

Fanny Johansson

Damer seniorer:

1. Stina Nilsson, Mora SK

2. Jennie Öberg, Piteå Elit

3. Hanna Falk, Ulricehamns IF

4. Elin Mohlin, Åsarna IK

5. Linn Sömskar, IFK Umeå

6. Evelina Settlin, Hudiksvalls IF

7. Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK

8. Maria Nordström, Ulricehamns IF

9. Anna Haag, Anna&Emil Sportklubb

10. Anna Dyvik, Falun Borlänge SK

11. Jonna Sundling, IFK Umeå

12. Ane Appelkvist Stenseth, Grong IL

13. Helene Söderlund, Mora SK

14. Clara Auland, Sävast Ski Team IF

15. Frida Erkers, Mora SK

16. Ida Indahl, Offerdals SK

17. Moa Molander Kristiansen, Åsarna IK

18. Emelie Cedervärn, Ulricehamns IF

19. Laila Kveli, Lierne IL

20. Mia Eriksson

21. Elina Rönnlund, IFK Umeå

22. Jenny Solin, Sollefteå Skidor

23. Jackline Lockner, Hudiksvalls IF

24. Lovisa Modig, Sävast Ski Team IF

25. Urszula Letocha, KS Sniezka Karpacz

26. Annika Löfström, Årsunda IF

27. Frida Hallquist, Åsarna IK

28. Cajsa Martinsson, Östersunds SK

29. Sandra Olsson, Malungs IF

30. Sofie Elebro, IFK Umeå

Herrar seniorer:

1. Calle Halfvarsson, Sågmyra SK

2. Hiroyuki Miyazawa, Japan

3. Carl Quicklund, Östersunds SK

4. Johan Edin, Mora SK

5. Oskar Svensson, Falun Borlänge SK

6. Maciej Starega, UKS Rawa Siedlce

7. Karl-Johan Dyvik, Falun Borlänge SK

8. Teodor Peterson, IFK Umeå

9. Viktor Thorn, Ulricehamns IF

10. Simon Persson, IFK Umeå

11. Erik Silfver, IFK Umeå

12. Gustav Nordström, Borås SK

13. Simon Andersson, Falun Borlänge SK

14. Gustav Eriksson, Falun Borlänge SK

15. Thomas Ekren, Norge

16. Ludek Seller, Tjeckien

17. Pontus Hermansson, SK Bore

18. Karl-Johan Westberg, Borås SK

19. Max Novak, Offerdals SK

20. Pawel Klisz, Polen

21. Peter Mlynar, Slovakien

22. Anton Persson, SK Bore

23. Sivert Groetan Eriksen, Norge

24. Robin Norum, IFK Umeå

25. Anton Lindblad, Hudiksvalls IF

26. Oskar Kardin, Östersunds SK

27. Tomoki Sato, Japan

28. Emil Johansson

29. Johan Häggström

30. Gilberto Panisi, Falun Borlänge SK

Mer läsning

Annons