Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är söndagens resultat från Scandic cup och Intersport cup

I skuggan av Världscupen har vi haft fina tävlingar på nationell nivå i Boden. Här är söndagens resultat från Intersport och Scandic Cup.

Annons

Damer, 10 km fristil, masstart:

1) Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK, 27:03.2.

2) Sofia Henriksson, Piteå Elit SK, +2.4.

3) Helene Söderlund, IFK Mora SK, +4.6.

4) Lisa Vinsa, Piteå Elit SK, +16.8.

5) Elin Mohlin, Åsarna IK, +16.9.

6) Heini Hokkanen, Kangasniemen Kalske, +17.6.

7) Moa Molander Kristiansen, Åsarna IK, +18.6

8) Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF+20.8.

9) Frida Hallquist, Åsarna IK, +21.5.

10) Emilia Lindstedt, Falun Borlänge SK, +22.8.

Damer 19–20, 5 km fristil, intervallstart:

1) Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF, 13:07.7.

2) Emma Larsson, IFK Mora SK, +1:09.1.

3) Matilda Jönsson, Gellivare Skidallians IK, +1:10.7.

4) Moa Lundgren, IFK Umeå, +1:11.7.

5) Moa Olsson, Falun Borlänge SK, +1:16.9.

6) Maja Majbäck, Jukkasjärvi IF, +1:18.2.

7) Johanna Andersson, Falu IK, +1:20.5.

8) Alicia Persson, Stockviks SF, +1:28.5.

9) Josefina Sundman, Åsarna IK, +1:29.1.

10) Wilma Jönsson, Östersunds SK, +1:38.7.

Damer 17–18, 5 km fristil, intervallstart:

1) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 14:08.7.

2) Ebba Larsson, Gellivare Skidallians IK, +8.7.

3) Louise Lindström, Högbo GIF, +22.7.

4) Kristina Axelsson, Sya SK, +30.6.

5) Katrin Sjödén, Älvdalens IF SK, +41.3.

6) Ida Palmberg, Högbo GIF, +46.4.

7) Olivia Alm, Strömnäs GIF, +46.6.

8) Lisa Jonsson, Sävedalens AIK, +52.6.

9) Stine Lise Truu, Järpens SK, +1:01.7.

10) Elvira Öberg, Hemmingsmarks Skidklubb, +1:02.5.

Herrar, 15 km fristil, masstart:

1) Gustav Eriksson, Falun Borlänge SK, 35:40.8.

2) Johan Häggström, Piteå Elit SK, +1.7.

3) Viktor Thorn, Ulricehamns IF, +1.8.

4) Karl-Johan Westberg, Borås SK, +2.

5) Robin Norum, IFK Umeå, +3.7.

6) Björn Sandström, Piteå Elit, +4.

7) Anders Svanebo, Stockviks SF, +5.1

8) Simon Andersson, Falun Borlänge SK, +6.

9) Daniel Svensson, IFK Mora SK, +9.9.

10) Anders Jonsson, Stockviks SF, +13.2.

Herrar 19-20, 10 km fristil, intervallstart:

1) Eric Rosjö, IF Halby SOK, 25:00.8.

2) Anton Elvseth, Lierne Il, +22.9.

3) Adam Persson, IF Halby SOK, +36.3.

4) Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK, +39.4.

5) Jonas Eriksson, Falun Borlänge SK, +54.2.

6) Gustaf Berglund, Storvreta IK, +1:07.1.

7) John Leander, Åsarna IK, +1:10.8.

8) Isak Augustsson, IFK Mora SK, +1:12.1.

9) Carl Schogster, IFK Umeå, +1:12.7.

10) Felix Erlander, Hudiksvalls IF, +1:14.6.

Herrar 17–18, 10 km fristil, intervallstart:

1) Ossian Rosenberg, Duveds IF, 25:39.2.

2) Johan Herbert, Sundbybergs IK, +23.8.

3) Erik Engelin, Offerdals SK, +39.2.

4) Elias Andersson, Landsbro IF SK, +48.6.

5) Simon Karlsson, IFK Umeå, +49.

6) Filip Rosjö, IF Halby SOK, +58.2.

7) Axel Aflodal, Sundbybergs IK, +59.5.

8) Felix Forsberg, Järpens SK, +1:07.7.

9) Anton Laine, Kalix SK, +1:10.4.

10) Jesper Persson, Åsarna IK, +1:13.5.

Mer läsning

Annons