Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Spelschemat till svenska cupen klart – här är ditt lags premiärmotståndare

Det är en bit kvar tills allsvenskan drar igång igen.
Men abstinensen kanske stillas något när svenska cupen börjar i februari.
Nu har spelschemat till gruppspelsmatcherna släppts.

Gruppspelet i svenska cupen avgörs i februari och mars. För alla fotbollstörstande supportrar har nu spelschemat fastställts.

Nedan kan ni se vilka datum som gäller för just ditt lag.

Grupp 1:

Malmö FF-Dalkurd (söndag 18 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen

Brommapojkarna-Gefle IF (söndag 18 februari 17:00)

Gefle IF-Malmö FF (söndag 25 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll

Brommapojkarna-Dalkurd (söndag 25 februari 15:00) 

Dalkurd-Gefle IF (söndag 4 mars 17:00) 

Malmö FF-Brommapojkarna (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 2

AIK-Syrianska FC (lördag 17 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll

IK Oddevold-Halmstad (lördag 17 februari 14:00) 

IK Oddevold-AIK (lördag 24 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll

Halmstad-Syrianska FC (lördag 24 februari 16:00) 

Syrianska FC-IK Oddevold (söndag 4 mars 15:00) 

AIK-Halmstad (söndag 4 mars 15:00)

Grupp 3:

Jönköpings Södra-IK Frej (söndag 18 februari 15:00)

Djurgården-Degerfors (måndag 19 februari 19:00) - sänds på C More Fotboll

IK Frej-Djurgården (lördag 24 februari 12:00) - sänds på C More Fotboll

Jönköpings Södra-Degerfors (söndag 25 februari 17:00)

Degerfors-IK Frej (lördag 3 mars 14:00) 

Djurgården-Jönköpings Södra (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 4:

BK Häcken-IFK Värnamo (söndag 18 februari 17:00)

Gif Sundsvall-Norrby (lördag 17 februari 16:00) 

Norrby-BK Häcken (söndag  25 februari 15:00)

Gif Sundsvall-IFK Värnamo (lördag 24 februari 14:00) 

IFK Värnamo-Norrby (lördag 3 mars 16:00) 

BK Häcken-Gif Sundsvall (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 5:

Östersund-Trelleborgs FF (fredag 9 februari 19:00)

Kalmar FF-Åtvidabergs FF (lördag 17 februari 14:00)

Åtvidabergs FF-Östersund (måndag 26 februari 19:00) 

Kalmar FF-Trelleborgs FF (söndag 25 februari 17:00) 

Trelleborgs FF-Åtvidabergs FF (lördag 3 mars 14:00) 

Östersund-Kalmar FF (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 6:

IFK Norrköping-Helsingborg (lördag 17 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll

Tvååkers IF-Örebro (söndag 18 februari 15:00) 

Tvååkers IF-IFK Norrköping (lördag 24 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll

Örebro-Helsingborg (lördag 24 februari 14:00) 

Helsingborg-Tvååkers IF (lördag 3 mars 16:00) 

IFK Norrköping-Örebro (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 7:

IK Sirius-Östers IF (lördag 17 februari 16:00) 

IFK Göteborg-Varbergs Bois (lördag 17 februari 16:00) 

Varbergs Bois-IK Sirius (söndag 25 februari 15:00) 

IFK Göteborg-Östers IF (lördag 24 februari 14:00) 

Östers IF-Varbergs Bois (söndag 4 mars 17:00) 

IK Sirius-IFK Göteborg (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 8:

Vasalund-Hammarby (söndag 18 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll

Elfsborg-Gais (måndag 19 februari 19:00)

Vasalund-Elfsborg (söndag 25 februari 17:00) 

Hammarby-Gais (söndag 25 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen

Gais-Vasalund (söndag 4 mars 15:00) 

Elfsborg-Hammarby (söndag 4 mars 15:00)