Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lyckad DM-helg i bordtennis – 15-åriga Tinna Nilsson placerade sig i 9/9 matcher

DM i bordtennis har avgjorts i Ås. Bäst gick det för Tinna Nilsson som imponerade på alla, inklusive sig själv.
– Det har gått bra förr men det har aldrig gått såhär bra, säger hon.

Annons

Distriktsmästerskapen i bordtennis 2016 arrangerades gemensamt av Östersunds GIF och Ås IF i Jämtkraftshallen i veckan som gått.

Totalt blev ÖGIF bästa förening med 20,5 DM-tecken. Hemmaföreningen i Jämtkraftshallen, Ås IF, tog näst flest med 8,5 och Strömsund tog ett.

Tinna Nilsson, ÖGIF tog hela sex stycken DM-tecken på egen hand. Klubbkamraterna Alexandra Bergquist och Magnus Olofsson tog fem var och Filip Sandström tre.

ARKIVBILD: Tinna Nilsson.

Ifjol vann Tinna Nilsson F14-klassen och nu blev hon DM-turneringens bästa spelare.

– Jag placerade mig i alla nio starter. Det var väldigt skönt. Jag har jobbat ganska hårt på sista tiden och det är kul att det ger resultat, säger Nilsson.

Hon har spelat i 4,5 år har siktet högt.

– En dröm vore ju landslaget och ett delmål jag har är att komma med i juniorlandslaget, säger Nilsson.

Det fanns en hel del att glädjas åt, framför allt på damsidan, för Ås IF. Sandra Helander tog hem klassen damer elit före klubbkamraten Moa Pettersson. På herrsidan var det Magnus Olofsson som knep förstaplaceringen och Joakim Nilsson, också han från ÖGIF, blev tvåa.

I damdubbeln tog Alexandra Bergquist och Tinna Nilsson förstaplatsen före Ås-laget Ros Hoshiar och Moa Pettersson efter 11-3, 14-12 och 11-7 i finalen. Anton Hemlin, Ås IF och Magnus Olofsson, ÖGIF, tog herrdubbeln före ÖGIF-laget Tomas Nilsson och Lars-Ove Sjajn.

Trots en viss ÖGIF-dominans var det Moa Pettersson och Rikard Folkesson, Ås, som tog hem mixed-dubbeln.

Det blev en lyckad tillställning med 90 spelare.

Skulle du säga att bordtennisen är på uppsving i länet?

– Nja, vi var lite fler i år än ifjol men det är ett ganska jämt deltagande, säger Lars-Göran Norman.

– Det höll på att dö ut men nu har vi så många som vill prova att vi inte ens kan ta emot alla. Det är speciellt roligt att vi fått mer tjejer. Vi har inte varit så många så det har varit svårt att utvecklas när man hela tiden möter samma motstånd men nu börjar det komma fler, säger Nilsson.

Lars Göran Norman menar att det finns gott om bordtennistalanger i länet.

– Vi har allt några namn. Om de skulle anmäla sig till Norrlandsmästerskapen senare i år tror jag att många av dem skulle komma i topp men tyvärr tror jag inte att så många kommer att anmäla sig. Den låg visst dumt till i tiden har jag hört.

– Det är syn för jag tror många av dem skulle ha en bra chans där, säger Norman.

Nilsson har inte riktigt bestämt sig om hon ska dit eller inte:

– Jag vet inte om jag ska dit ännu, jag tror det, men vi får se, säger hon.

Om hon inte ska dit så hoppas hon på att komma med i en rikstävling där topp tolv tävlar, alltså det tolv bästa 15-åriga tjejerna i Sverige ställs mot varandra.

– Just nu är jag reserv men jag hoppas verkligen att jag ska komma med, säger hon.

RESULTAT DM BORDTENNIS JÄMTLAND-HÄRJEDALEN 2016

Jämtkrafthallen, Ås, 9 samt 11-13 november

DM-KLASSER

Damer Elit

1 SandraHelander, Ås IF

2 MoaPettersson, Ås IF

3 TinnaNilsson, Östersunds GIF

4 CamillaEdfeldt, Östersunds GIF

Final SandraHelander - Moa Pettersson 11-6, 11-7, 5-11, 8-11, 7-11, 13-11, 11-9

Semi SandraHelander - Tinna Nilsson 8-11, 11-6, 11-5, 7-11, 11-4, 12-10

Semi MoaPettersson - Camilla Edfeldt 11-6, 11-5, 11-7, 4-11, 11-9

Damer dubbel

1 AlexandraBergquist/Tinna Nilsson, Östersunds GIF

2 RosHoshiar/Moa Pettersson, Ås IF

3 JuliaEriksson/Sandra Helander, Ås IF

4 CamillaEdfeldt/Angelina Tengström Helmersson, Östersunds GIF

Final A Bergquist/T Nilsson - R Hoshiar/M Pettersson 11-3, 14-12, 11-7

Semi A Bergquist/T Nilsson - J Eriksson/S Helander 11-9, 11-9, 11-4

Semi RHoshiar/M Pettersson - C Edfeldt/A Tengström Helmersson 6-11, 11-6, 8-11, 11-7,11-4

Damer lag

Ås IF – Östersunds GIF 5-3

Julia Eriksson – Camilla Edfeldt 9-11,6-11, 6-11

Sandra Helander – Tinna Nilsson 13-11,12-10, 7-11, 7-11, 11-1

Moa Pettersson – Alexandra Bergquist 11-8,11-4, 7-11, 11-7

Julia Eriksson – Tinna Nilsson 11-7,10-12, 8-11, 11-9, 3-11

Moa Pettersson – Camilla Edfeldt 11-7,11-8, 6-11, 9-11, 11-5

Sandra Helander – Alexandra Bergquist 12-10,11-8, 11-5

Moa Pettersson – Tinna Nilsson 8-11,11-9, 10-12, 7-11

Julia Eriksson – Alexandra Bergquist 8-11,15-17, 11-9, 12-10

Herrar Elit

1 Magnus Olofsson, Östersunds GIF

2 Joakim Nilsson, Östersunds GIF

3 NiklasTengblad, Ås IF

4 Anton Hemlin, Ås IF

Final Magnus Olofsson - Joakim Nilsson 11-5, 11-9, 11-2, 13-15, 11-5

Semi Magnus Olofsson - Niklas Tengblad 12-10, 11-4, 11-3, 11-9

Semi Joakim Nilsson - Anton Hemlin 11-4, 6-11, 16-14, 12-10, 3-11, 11-9

Herrar dubbel

1 Anton Hemlin/Magnus Olofsson, Ås IF/Östersunds GIF

2 Tomas Nilsson/Lars-Ove Sjajn, Östersunds GIF

3 Rikard Folkesson/Niklas Tengblad, Ås IF

4 Andreas Andersson/Peter Lindvåg, Ås IF

Final A Hemlin/M Olofsson - T Nilsson/L-O Sjajn 11-7, 10-12, 11-7, 11-2

Semi A Hemlin/M Olofsson - R Folkesson/N Tengblad 16-14, 7-11, 11-4, 12-14, 11-7

Semi T Nilsson/L-O Sjajn - A Andersson/P Lindvåg 11-7, 7-11, 11-9, 11-9

Herrar lag

Östersunds GIF – Ås IF 5-2

Filip Sandström – Andreas Andersson 8-11,5-11, 6-11

Tomas Nilsson – Anton Hemlin 11-9,11-7, 11-5

Magnus Olofsson – Rikard Folkesson 11-7,11-6, 11-9

Filip Sandström – Anton Hemlin 5-11,12-10, 6-11, 6-11

Magnus Olofsson – Andreas Andersson 10-12,11-9, 11-13, 7-11, 11-6

Tomas Nilsson – Rikard Folkesson 11-6,10-12, 11-9, 11-6

Magnus Olofsson – Anton Hemlin 10-12,11-4, 4-11, 12-10, 11-8

Mixed dubbel

1 Moa Pettersson/Rikard Folkesson, Ås IF

2 Camilla Edfeldt/Joakim Nilsson, Östersunds GIF

3 Tinna Nilsson/Magnus Olofsson, Östersunds GIF

4 Sandra Helander/Anton Hemlin, Ås IF

Final M Pettersson/R Folkesson - C Edfeldt/J Nilsson 11-7, 11-9, 11-8

Semi M Pettersson/R Folkesson - T Nilsson/M Olofsson 11-7, 11-8, 11-7

Semi C Edfeldt/J Nilsson - S Helander/A Hemlin 11-8, 11-8, 7-11, 11-8

Damer juniorer 20

1 Tinna Nilsson, Östersunds GIF 2-1,5-3

2 Julia Eriksson, Ås IF 2-1,3-3

3 Alexandra Bergquist, Östersunds GIF 2-1,3-5

4 Malin Raftheim, Ås IF 0-3

Damer juniorer dubbel 20

1 Alexandra Bergquist/Tinna Nilsson, Östersunds GIF

2 Julia Eriksson/Malin Raftheim, Ås IF

3 Terese Godevärn/Victoria Söderberg, Ås IF/Östersunds GIF

4 Moa Berglund/Jennie Landahl, Östersunds GIF

Final A Bergquist/T Nilsson - J Eriksson/M Raftheim 11-4, 11-3, 11-9

Semi A Bergquist/T Nilsson - T Godevärn/V Söderberg 11-2, 11-5, 11-5

Semi J Eriksson/M Raftheim - M Berglund/J Landahl 11-4, 11-4, 11-5

Herrar juniorer 20

1 NiklasTengblad, Ås IF

2 Filip Sandström, Östersunds GIF

3 Oliver Leijon, Östersunds GIF

4 Nils Holmlund, Ås IF

5 Aron Westin, Ås IF

6 Filip Holmstrand, Ås IF

Final NiklasTengblad - Filip Sandström 16-14, 11-8, 11-5

Semi NiklasTengblad - Oliver Leijon 11-6, 13-11, 11-8

Semi Filip Sandström - Nils Holmlund 11-7, 11-5, 13-11

1/4 Oliver Leijon - Aron Westin 11-4, 11-1, 11-4

1/4 Nils Holmlund - Filip Holmstrand 11-7, 15-13, 11-8

Herrar juniorer dubbel 20

1 Filip Sandström/Niklas Tengblad, Östersunds GIF/Ås IF

2 Jonatan Söderberg/Anton Ängesgård, Östersunds GIF

3 Oliver Leijon/Nils Terneblad, Östersunds GIF

4 Nils Holmlund/Filip Holmstrand, ÅsIF

Final F Sandström/N Tengblad - J Söderberg/A Ängesgård 11-4, 11-5, 6-11, 11-3

Semi F Sandström/N Tengblad - O Leijon/N Terneblad 11-3, 11-7, 11-7

Semi J Söderberg/A Ängesgård - N Holmlund/F Holmstrand 11-9, 11-8, 11-8

Damer juniorer 17

1 Alexandra Bergquist, Östersunds GIF 4-0

2 Tinna Nilsson, Östersunds GIF 3-1

3 Tova Wikström,Strömsunds BTK 2-2

4 Julia Eriksson, Ås IF 1-3

5 Ros Hoshiar, Ås IF 0-4

Damer juniorer 17 lag

Östersunds GIF – Ås IF 5-3

Alexandra Bergquist – Julia Eriksson 11-3,11-7, 11-6

Vakant – Ros Hoshiar woHoshiar

Tinna Nilsson – Malin Raftheim 11-2,11-6, 11-6

Alexandra Bergquist – Ros Hoshiar 7-11,12-10, 10-12, 7-11

Tinna Nilsson – Julia Eriksson 11-3,11-8, 14-12

Vakant –Malin Raftheim woRaftheim

Tinna Nilsson – Ros Hoshiar 1-11,11-6, 8-11, 11-8, 11-2

Alexandra Bergquist – Malin Raftheim 11-5,11-6, 8-11, 11-1

Herrar juniorer 17

1 Filip Sandström, Östersunds GIF 3-0

2 Joel Olofsson, Ås IF 2-1

3 Viktor Eriksson, Östersunds GIF 1-2

4 Elov Ekman, Östersunds GIF 0-3

Flickor 15

1 Tinna Nilsson, Östersunds GIF

2 Alexandra Bergquist, Östersunds GIF

3 Agnes Werme, Häggenås SK

4 Tova Wikström, Strömsunds BTK

Final Tinna Nilsson - Alexandra Bergquist 11-9, 13-11, 11-6

Semi Tinna Nilsson - Agnes Werme 11-4, 11-2, 11-2

Semi Alexandra Bergquist - Tova Wikström 11-6, 6-11, 11-7, 11-5

Flickor 15 lag

Östersunds GIF – Ås IF 5-1

Alexandra Bergquist – Irma Johansson 11-3,11-6, 11-5

Tinna Nilsson – Tova Ålander 11-1,11-3, 11-9

AngelinaTengström Helmersson – Klara Roos 6-11,6-11, 10-12

Tinna Nilsson – Irma Johansson 11-3,11-8, 11-2

Alexandra Bergquist – Klara Roos 6-11,11-3, 11-4, 11-6

AngelinaTengström Helmersson – Tova Ålander 11-9,11-5, 11-9

Pojkar 15

1 Jonatan Söderberg, Östersunds GIF

2 Anton Ängesgård, Östersunds GIF

3 Joel Olofsson, Ås IF

4 Nils Holmlund, Ås IF

5 Filip Holmstrand, Ås IF

6 Hugo Eriksson, Ås IF

7 Oliver Maycock, Ås IF

8 Viktor Eriksson, Östersunds GIF

Final Jonatan Söderberg - Anton Ängesgård 8-11, 11-9, 11-8, 11-9

Semi Jonatan Söderberg - Joel Olofsson 11-4, 11-5, 11-6

Semi Anton Ängesgård - Nils Holmlund 11-6, 11-8, 13-11

1/4 Jonatan Söderberg - Filip Holmstrand 11-6, 11-7, 11-5

1/4 Anton Ängesgård - Hugo Eriksson 11-4, 6-11, 9-11, 11-4, 11-5

1/4 Joel Olofsson - Oliver Maycock 11-7, 9-11, 11-8, 9-11, 11-6

1/4 Nils Holmlund - Viktor Eriksson 11-6, 14-12, 11-6

Pojkar 15 lag

Östersunds GIF – Ås IF 5-3

Anton Ängesgård – Joel Olofsson 11-7,11-5, 11-5

Viktor Eriksson – Nils Holmlund 5-11,7-11, 6-11

Jonatan Söderberg – Filip Holmstrand 11-7,11-4, 8-11, 11-2

Anton Ängesgård – Nils Holmlund 11-8,11-9, 3-11, 8-11, 11-2

Jonatan Söderberg – Joel Olofsson 11-6,11-5, 11-8

Viktor Eriksson – Filip Holmstrand 13-11,9-11, 11-9, 9-11, 10-12

Jonatan Söderberg – Nils Holmlund 11-7,7-11, 11-6, 7-11, 6-11

Anton Ängesgård – Filip Holmstrand 11-4,11-4, 11-5

Flickor 14

1 Malin Raftheim, Ås IF

2 AngelinaTengström Helmersson, Östersunds GIF

3 Maja Lindholm, Häggenås SK

4 Irma Johansson, Ås IF

Final Malin Raftheim - Angelina Tengström Helmersson 11-1, 11-5, 11-9

Semi Malin Raftheim - Maja Lindholm 11-2, 11-3, 14-12

Semi Angelina Tengström Helmersson - Irma Johansson 11-6, 15-13, 11-8

Pojkar 14

1 Anton Ängesgård, Östersunds GIF

2 Oliver Leijon, Östersunds GIF

3 Jonatan Söderberg, Östersunds GIF

4 Nils Holmlund, Ås IF

5 Filip Holmstrand, Ås IF

6 Hugo Eriksson, Ås IF

7 Alex Rundström, Östersunds GIF

8 Nils Terneblad, Östersunds GIF

9 Gabriel Roos, Östersunds GIF

10 Isak Ottosson, Östersunds GIF

Final Anton Ängesgård - Oliver Leijon 5-11, 11-7, 11-8, 11-7

Semi Anton Ängesgård - Jonatan Söderberg 12-10, 11-9, 11-8

Semi Oliver Leijon - Nils Holmlund 12-14, 11-5, 11-5, 11-7

1/4 Anton Ängesgård - Filip Holmstrand 14-12, 11-5, 11-6

1/4 Oliver Leijon - Hugo Eriksson 11-5, 11-6, 11-4

1/4 Jonatan Söderberg - Alex Rundström 11-7, 11-8, 11-0

1/4 Nils Holmlund - Nils Terneblad 11-6, 11-8, 11-9

1/8 Filip Holmstrand - Gabriel Roos9-11, 11-8, 11-3, 11-7

1/8 Nils Terneblad - Isak Ottosson6-11, 11-4, 9-11, 11-2, 11-4

Flickor 12

1 Malin Raftheim, Ås IF

2 AngelinaTengström Helmersson, Östersunds GIF

3 Moa Berglund, Östersunds GIF

4 Jennie Landahl, Östersunds GIF

Final Malin Raftheim - Angelina Tengström Helmersson 11-6, 11-5, 11-6

Semi Malin Raftheim - Moa Berglund 11-2, 11-9, 11-6

Semi Angelina Tengström Helmersson - Jennie Landahl 11-8, 11-4, 11-5

Pojkar 12

1 OliverLeijon, Östersunds GIF

2 NilsTerneblad, Östersunds GIF

3 FabianStrindberg, Östersunds GIF

4 IsakOttosson, Östersunds GIF

5 Aron Westin, Ås IF

6 Gabriel Roos, Östersunds GIF

7 MalteTerneblad, Östersunds GIF

8 EdvinWerme, Häggenås SK

9 Viggo Eriksson, Ås IF

10 Theo Vestberg, Ås IF

Final OliverLeijon - Nils Terneblad 11-7, 11-3, 9-11, 12-10

Semi OliverLeijon - Fabian Strindberg 11-8, 11-2, 11-7

Semi Nils Terneblad - Isak Ottosson11-2, 11-7, 14-16, 11-7

1/4 Oliver Leijon - Aron Westin11-9, 11-7, 11-1

1/4 Nils Terneblad - Gabriel Roos11-2, 11-4, 12-10

1/4 FabianStrindberg - Malte Terneblad 11-7, 11-5, 11-4

1/4 IsakOttosson - Edvin Werme 11-6, 11-6, 11-9

1/8 FabianStrindberg - Viggo Eriksson 11-3, 11-6, 11-6

1/8 EdvinWerme - Theo Vestberg 11-9, 11-9, 11-6

Flickor 11 (Pingisiaden)

1 AngelinaTengström Helmersson, Östersunds GIF

2 MoaBerglund, Östersunds GIF

3 JennieLandahl, Östersunds GIF

4 AnjaGryckdal, Ås IF

FinalAngelina Tengström Helmersson - Moa Berglund 11-5, 11-1, 11-6

SemiAngelina Tengström Helmersson - Jennie Landahl 11-6, 11-4, 11-4

Semi MoaBerglund - Anja Gryckdal 11-7, 11-2, 11-4

Pojkar 11 (Pingisiaden)

1 OliverLeijon, Östersunds GIF

2 NilsTerneblad, Östersunds GIF

3 EdvinWerme, Häggenås SK

4 FabianStrindberg, Östersunds GIF

5 CarlJacobsson, Östersunds GIF

6 Robin Svensson, Östersunds GIF

7 Aron Westin, Ås IF

8 IsakOttosson, Östersunds GIF

9 JesperOlsson, Östersunds GIF

10 OlleJohansson, Ås IF

Final OliverLeijon - Nils Terneblad 7-11, 12-10, 11-9, 11-4

Semi OliverLeijon - Edvin Werme 11-4, 11-5, 11-9

Semi NilsTerneblad - Fabian Strindberg 11-5, 12-14, 11-1, 11-3

1/4 OliverLeijon - Carl Jacobsson 11-5, 11-4, 11-2

1/4 Nils Terneblad - Robin Svensson11-5, 11-3, 11-1

1/4 Edvin Werme - Aron Westin 7-11,11-7, 11-7, 12-10

1/4 Fabian Strindberg - IsakOttosson 11-9, 12-14, 11-6, 11-8

1/8 Aron Westin - Jesper Olsson11-9, 6-11, 11-7, 11-8

1/8 IsakOttosson - Olle Johansson 13-11, 11-7, 11-8

Herrar 40

1 MagnusOlofsson, Östersunds GIF

2 AndreasAndersson, Ås IF

3 ConnyGradin, Ås IF

4 TomasLöfstrand, Östersunds GIF

Final MagnusOlofsson - Andreas Andersson 11-4, 11-7, 11-8

Semi Magnus Olofsson - Conny Gradin11-5, 11-8, 11-9

Semi AndreasAndersson - Tomas Löfstrand 11-8, 9-11, 11-2, 11-5

Herrar dubbel 40

1 AndreasAndersson/Magnus Olofsson, Ås IF/Östersunds GIF

2 TomasNilsson/Lars-Ove Sjajn, Östersunds GIF

3 TomasLöfstrand/Niclas Ängesgård, Östersunds GIF

4 GunnarAbrahamsson/Daniel Wikström, Strömsunds BTK

Final A Andersson/M Olofsson - TNilsson/L-O Sjajn 11-7, 11-5, 9-11, 11-8

Semi AAndersson/M Olofsson - T Löfstrand/N Ängesgård 12-10, 11-4, 11-5

Semi T Nilsson/L-O Sjajn - GAbrahamsson/D Wikström 11-7, 11-6, 9-11, 12-10

Herrar 40 lag

Östersunds GIF – Ås IF 5-2

TorgnyOttosson – Andreas Andersson 13-11,4-11, 4-11, 2-11

TomasLöfstrand – Mikael Kempe 11-9,11-7, 9-11, 4-11, 11-4

NiclasÄngesgård – Magnus Nybom 11-9,10-12, 11-4, 3-11, 12-10

TorgnyOttosson – Mikael Kempe 8-11,11-13, 11-6, 11-4, 11-7

NiclasÄngesgård – Andreas Andersson 7-11,5-11, 5-11

TomasLöfstrand – Magnus Nybom 11-9,5-11, 11-6, 11-8

NiclasÄngesgård – Mikael Kempe 11-6,11-8, 11-7

Herrar 50

1 TomasNilsson, Östersunds GIF

2 MagnusNybom, Ås IF

3 SörenRhodin, Strömsunds BTK

4 TomasHolmstrand, Ås IF

Final Tomas Nilsson - Magnus Nybom11-4, 11-6, 11-1

Semi Tomas Nilsson - Sören Rhodin11-5, 13-11, 11-2

Semi MagnusNybom - Tomas Holmstrand 11-13, 11-3, 9-11, 12-10, 11-4

Herrar dubbel 50

1 TomasHolmstrand/Magnus Nybom, Ås IF

2 GunnarAbrahamsson/Sören Rhodin, Strömsunds BTK

3 Robert Ingvarsson/Roland Olsen, ÅsIF

Final T Holmstrand/M Nybom - GAbrahamsson/S Rhodin 13-11, 11-7, 11-8

Semi G Abrahamsson/S Rhodin - RIngvarsson/R Olsen 11-5, 11-5, 11-3

Herrar 60

1 SörenRhodin, Strömsunds BTK

2 RobertIngvarsson, Ås IF

Final SörenRhodin - Robert Ingvarsson 11-6, 11-6, 11-2

EXTRAKLASSER, EJ DM

Herrar 3

1 NiklasTengblad, Ås IF

2 ChristerModin, Strömsunds BTK

3 Conny Gradin, Ås IF

4 Rikard Folkesson, Ås IF

Final Niklas Tengblad - ChristerModin 11-5, 11-4, 11-4

Semi NiklasTengblad - Conny Gradin 11-9, 11-7, 11-9

Semi ChristerModin - Rikard Folkesson 10-12, 11-9, 11-8, 9-11, 11-7

Damer 3

1 JuliaEriksson, Ås IF

2 AngelinaTengström Helmersson, Östersunds GIF

3 VictoriaSöderberg, Östersunds GIF

4 TereseGodevärn, Ås IF

Final JuliaEriksson - Angelina Tengström Helmersson 11-8, 11-6, 11-6

Semi JuliaEriksson - Victoria Söderberg 11-4, 11-0, 11-7

Semi AngelinaTengström Helmersson - Terese Godevärn 11-2, 11-5, 13-11

Herrar 5

1 NiclasÄngesgård, Östersunds GIF

2 NilsHolmlund, Ås IF

3 FilipHolmstrand, Ås IF

4 Jonatan Söderberg,Östersunds GIF

Final Niclas Ängesgård - NilsHolmlund 11-2, 11-5, 11-7

Semi NiclasÄngesgård - Filip Holmstrand 11-5, 11-5, 11-1

Semi NilsHolmlund - Jonatan Söderberg 12-10, 8-11, 15-13, 8-11, 11-8

Damer 5

1 MichelleLeijon, Östersunds GIF

2 VictoriaSöderberg, Östersunds GIF

3 Terese Godevärn, Ås IF

4 Anja Gryckdal, Ås IF

Final MichelleLeijon - Victoria Söderberg 11-9, 11-8, 11-5

Semi MichelleLeijon - Terese Godevärn 14-12, 11-6, 11-7

Semi VictoriaSöderberg - Anja Gryckdal 11-4, 11-6, 5-11, 11-6

Herrar 7

1 Nils Terneblad, Östersunds GIF

2 Filip Holmstrand, Ås IF

3 Aron Westin, Ås IF

4 ViktorEriksson, Östersunds GIF

5 HugoEriksson, Ås IF

6 FabianStrindberg, Östersunds GIF

7 MalteTerneblad, Östersunds GIF

8 Roland Olsen, Ås IF

Final Nils Terneblad - FilipHolmstrand 6-11, 11-7, 11-9, 11-5

Semi Nils Terneblad - Aron Westin11-6, 11-2, 11-4

Semi FilipHolmstrand - Viktor Eriksson 7-11, 11-8, 11-9, 11-7

1/4 NilsTerneblad - Hugo Eriksson 11-1, 11-8, 11-6

1/4 FilipHolmstrand - Fabian Strindberg 14-12, 11-13, 11-7, 11-5

1/4 AronWestin - Malte Terneblad 7-11, 11-9, 11-9, 11-8

1/4 ViktorEriksson - Roland Olsen 11-9, 11-5, 11-7

Flickor 11 B-slutspel

1 EllaHandler, Häggenås SK

2 MichelleLeijon, Östersunds GIF

3 LillySvensson, Östersunds GIF

4 EsterViklund, Brunflo IF

Final EllaHandler - Michelle Leijon 11-5, 10-12, 11-9, 11-9

Semi EllaHandler - Lilly Svensson 11-2, 7-11, 8-11, 13-11, 11-4

Semi MichelleLeijon - Ester Viklund 11-8, 11-3, 11-8

Pojkar 11 B-slutspel

1 HugoSöderberg, Östersunds GIF

2 Simon Blucher, Östersunds GIF

3 Viggo Eriksson, Ås IF

4 HannesMonvall, Häggenås SK

Final HugoSöderberg - Simon Blucher 11-6, 11-8, 11-4

Semi HugoSöderberg - Viggo Eriksson 11-7, 8-11, 11-7, 8-11, 11-8

Semi SimonBlucher - Hannes Monvall 13-11, 11-5, 11-4

Mer läsning

Annons