Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Se samtliga resultat från Norrlandsmästerskapen här

Första dagen av Norrlandsmästerskapen, som hålls i Krokom, är över. Här ser du samtliga resultat från lördagens tävlingar.

Annons

M 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 0,0 3/9

1 Ludwig Olofsson 98 Boden FI 11.73

2 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 11.77

3 Filip Sigurd 98 Timrå AIF 12.41

4 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 14.03 14,027

5 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 14.03 14,029

M 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 62.89

M 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Tesfaldet Negash 82 IFK Umeå 4:08.39

2 Andreas Roos 96 Trångsvikens IF 4:10.34

3 Aklilu Habtom 97 Brännans FF 4:11.50

4 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå 4:16.36

5 Tobias Olsson 98 Åsarna IK 4:30.62

6 Oskar Bäckström 97 IFK Umeå 4:47.12

7 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 4:56.60

8 Johan Norberg 61 Trångsvikens IF 5:01.44

M Häck400m 91 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 60.67

M Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Anton Sjöström 97 IFK Umeå

Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK

M Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 383

M Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Eric Hallquist 96 Östersunds GIF

Elias Högström 97 Sundsvalls FI

Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK

M Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF 13,43 -0,6

2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 13,20 -0,1

3 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 11,71 0,0

M Kula 7.26 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 12,93

2 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 12,80

3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 12,05

4 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 9,20

M Diskus 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tor Lindberg 95 IFK Umeå

Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF

Mattias Nilsson 96 Umedalens IF

Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK

M Slägga 7.26 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 47,75

2 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 37,25

3 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 36,58

M Spjut 800 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mattias Nilsson 96 Umedalens IF

Hannes Forslund 00 Piteå IF

Arthur Kankaanpää 82 IFK Umeå

P19 Spjut 800 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Anton Sjöström 97 IFK Umeå

P17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Försök heat: 1 -0,7 3/9

1 William Thor 00 Strands IF 11.71 Q

2 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 11.89 q

3 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 12.53 q

4 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 12.73 q

5 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 12.92 q

Försök heat: 2 -0,1 3/9

1 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 11.79 Q 11,783

2 Viktor Thor 00 Strands IF 11.79 q 11,787

3 Anton Estlind 00 Sundsvalls FI 13.21 q

4 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 15.50

- Johan Stenlund 99 Östersunds GIF DQ

Final -0,2 3/9

1 Viktor Thor 00 Strands IF 11.64 11,787

2 William Thor 00 Strands IF 11.71

3 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 11.73

4 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 11.80 11,783

5 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 12.34

6 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 12.86

7 Anton Estlind 00 Sundsvalls FI 13.18

8 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 14.04

P17 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Jesper Persson 00 Åsarna IK 57.53

2 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 58.31

3 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 59.49

4 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 60.74

P17 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Jesper Persson 00 Åsarna IK 4:37.72

2 Gustav Edström 00 Luleå Friidrott 4:40.83

P17 Häck300m 84 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Erik Orrell 99 Östersunds GIF 41.65

2 David Olsson 99 Timrå AIF 42.97

3 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 44.19

P17 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 166

2 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 153

P17 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nils Persson 00 Sundsvalls FI

Jens Wikström 99 IFK Strömsund

Anton Estlind 00 Sundsvalls FI

Markus Jansson 99 Söderhamns IF

Emil Sandström 00 Söderhamns IF

William Thor 00 Strands IF

Viktor Thor 00 Strands IF

Emil Fröberg 99 Brännans FF

P17Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WilliamThor 00 Strands IF X

P17 Kula 5.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Viktor Thor 00 Strands IF

Lukas Hamrin 99 Timrå AIF

Lukas Lindholm 00 Sundsvalls FI

Hannes Forslund 00 Piteå IF

Otto Sundell 00 Söderhamns IF

William Thor 00 Strands IF

WilliamLindberg 99 Skellefteå AIK

Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalens IF

P17Diskus 1.5 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lukas Hamrin 99 Timrå AIF

Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalens IF

William Thor 00 Strands IF

Johan Åkerlund 99 Timrå AIF

William Lindberg 99 Skellefteå AIK

Otto Sundell 00 Söderhamns IF

Hannes Forslund 00 Piteå IF

Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF

P17 Slägga 5.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 40,91

2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 28,55

P17 Spjut 700 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 56,61

2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 47,41

3 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 42,23

4 Viktor Thor 00 Strands IF 41,24

5 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 31,05

6 Lukas Lindholm 00 Sundsvalls FI 20,86

P15 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final -0,3 3/9

1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 9.36

2 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 10.41

3 Olle Forss 01 Marieby GoIF 10.56

4 Alfred Berglöf 01 Strands IF 10.80

5 Emil Arntsén 01 Östersunds GIF 11.17

6 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 11.30

7 Jonathan Näslund 01 Östersunds GIF 12.13

P15 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Alfred Berglöf 01 Strands IF 2:34.66

P15 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT

P15 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 313

2 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 218

P15 Längd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 6,58 0,1

2 Alfred Berglöf 01 Strands IF 5,21 0,0

3 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 4,98 0,0

4 Jonathan Näslund 01 Östersunds GIF 4,55 0,0

5 Emil Arntsén 01 Östersunds GIF 4,52 0,0

P15Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Alfred Berglöf 01 Strands IF

P15 Kula 4.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Rasmus Hellberg 01 Piteå IF 11,39

2 Emil Ryrland 02 Östersunds GIF 10,10

3 Olle Forss 01 Marieby GoIF 10,04

4 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 7,84

P15Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Rasmus Hellberg 01 Piteå IF

Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF

P15 Slägga 4.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Rasmus Hellberg 01 Piteå IF 38,51

2 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 18,33

P15 Spjut 600 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF

Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT

Emil Arntsén 01 Östersunds GIF

Jonathan Näslund 01 Östersunds GIF

P14 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final -0,3 3/9

1 Lukas Sällström 02 IFK Umeå 9.70

2 Anton Perez 02 IFK Umeå 9.78

3 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 10.50

4 Ihab Alrikabi 02 Brännans FF 10.76

5 David Ardnor 02 IFK Umeå 10.81

6 Olle Bång 02 Umedalens IF 11.34

- Isak Olofsson 02 IFK Umeå DQ

ErikSandström 02 Söderhamns IF DQ

P14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Gustav Pålsson 02 Hammerdals IF 2:10.93

2 Isak Olofsson 02 IFK Umeå 2:14.17

3 Ihab Alrikabi 02 Brännans FF 2:27.00

4 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 2:31.16

5 Jacob Esak 02 IFK Umeå 2:32.44

6 David Ardnor 02 IFK Umeå 2:33.65

7 Olof Persson 02 Strands IF 2:42.91

- Abdulla Omar 02 Haparanda SKT DQ

P14 Häck300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 55.47

P14 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olle Bång 02 Umedalens IF 153 2:0

2 Lukas Sällström 02 IFK Umeå 153

3 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 144

4 Olof Persson 02 Strands IF 136 1:0

5 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 136 2:1

P14 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Abdulla Omar 02 Haparanda SKT

P14 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ihab Alrikabi 02 Brännans FF

Erik Sandström 02 Söderhamns IF

Olle Bång 02 Umedalens IF

Lukas Sällström 02 IFK Umeå

Per Sjöstedt 02 Brännans FF

Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK

Daniel Andersson 02 Brännans FF

P14 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 9,17 0,0

P14 Kula 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Olle Bång 02 Umedalens IF

Abdulla Omar 02 Haparanda SKT

Emil Ryrland 02 Östersunds GIF

Isak Olofsson 02 IFK Umeå

P14Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Emil Ryrland 02 Östersunds GIF

P14 Spjut 600 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 31,77

2 Anton Perez 02 IFK Umeå 30,91

3 Olle Bång 02 Umedalens IF 29,96

4 David Ardnor 02 IFK Umeå 18,29

P13 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat: 1 -0,5 3/9

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 8.05 Q

2 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8.42 q

3 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 9.06 q

4 Albin Löfgren 03 Östersunds GIF 9.24

5 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 9.41

6 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 9.43

Försök heat: 2 -0,7 3/9

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 7.99 Q

2 Linus Olofsson 03 Boden FI 8.59 q

3 Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF 8.69 q 8,683

4 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 8.69 q 8,684

5 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 8.99 q

Final -0,7 3/9

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 7.93

2 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 7.95

3 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8.22

4 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 8.66

5 Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF 8.72

6 Linus Olofsson 03 Boden FI 8.74

7 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 9.02

8 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 9.11

P13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 1:43.83

2 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 1:45.62

3 Melker Albertsson 03 Brännans FF 1:48.93

4 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 1:50.19

P13 Häck200m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 0,5 3/9

1 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 31.68

2 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 33.04

P13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Emil Orell 03 IFK Strömsund

Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK

Albin Löfgren 03 Östersunds GIF

Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK

Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott

Viktor Lantz 03 Bollnäs FIK

Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI

Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK

Rasmus Ullström 03 Brännans FF

Theo Nilsson 03 Umedalens IF

P13 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Viktor Lantz 03 Bollnäs FIK 263

2 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 253

3 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 163

P13 Längd zon 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 5,47 0,0

2 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 5,32 0,1

3 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 5,06 0,0

4 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 4,88 0,6

5 Linus Olofsson 03 Boden FI 4,64 1,3

6 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 4,56 0,0

7 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 4,48 0,0

8 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 4,33 1,0

9 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 4,32 1,1

10 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 4,27 0,0

11 Albin Löfgren 03 Östersunds GIF 4,22 0,0

12 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 4,01 -0,4

13 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 3,78 -0,3

P13Tresteg zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Rasmus Ullström 03 Brännans FF

Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK

Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK

Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott

P13 Kula 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Melker Albertsson 03 Brännans FF 10,30

2 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 9,85

3 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 9,10

4 Linus Olofsson 03 Boden FI 8,40

5 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8,30

6 Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK 8,01

P13Diskus 0.6 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Linus Olofsson 03 Boden FI

Melker Albertsson 03 Brännans FF

Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK

Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott

Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK

Pontus Nilsson 03 Timrå AIF

P13 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 32,62

2 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 30,66

3 Melker Albertsson 03 Brännans FF 28,61

P13 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pontus Nilsson 03 Timrå AIF

Melker Albertsson 03 Brännans FF

Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott

Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK

LinusOlofsson 03 Boden FI

Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK

Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI

K 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final -0,5 3/9

1 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 12.88

2 Anna Engelin 98 Östersunds GIF 13.00

3 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 13.12

4 Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK 13.87

K 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Anna Engelin 98 Östersunds GIF 59.30

2 Frida Wallström IFKUmeå 60.24

3 Matilda Brännström 98 Umedalens IF 61.93

K 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Fanny Dusabimana 93 IFK Umeå 4:58.84

2 Kesannat Tanasek 96 Brännans FF 5:47.37

3 Lydia Håkansson 98 Östersunds GIF 5:49.34

K Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 163

2 Lina Näslund 98 Östersunds GIF 148 1:0

3 Stina Westin 98 Östersunds GIF 148 2:0

K Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Frida Jonsson 98 Östersunds GIF

Hanna Hirvelä 87 Trångsvikens IF

K Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stina Westin 98 Östersunds GIF

Madeleine Dalberg 97 Piteå IF

Lina Näslund 98 Östersunds GIF

Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK

K Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Stina Westin 98 Östersunds GIF 10,51 0,0

2 Lina Näslund 98 Östersunds GIF 10,47 0,0

K Kula 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF

Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK

K Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Leonora Einarsson 03 Brännans FF

K Spjut 600 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF 37,25

2 Amanda Rask 02 IF Vingarna 36,82

3 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 35,14

4 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 32,08

F17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final -0,2 3/9

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 13.19

2 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 13.40

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 13.45

4 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 13.71

5 Mirjam Skog 00 Umedalens IF 14.12

6 Ida Hedkvist 00 Piteå IF 14.90

- Olivia Köhler 17 Gällivare SK DQ

F17 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Omgång 1 heat: 1 3/9

1 Hanna Näslund 00 Trångsvikens IF 59.60

2 Maria Novak 00 Trångsvikens IF 62.93

F17 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Thea Norlund 00 Skellefteå AIK 5:03.42

2 Ebba Olsson 99 Umedalens IF 5:11.71

3 Jennifer Wikström 99 Umedalens IF 5:15.30

4 Sandra Wikström 99 Umedalens IF 5:19.22

5 Ida Esperi 00 Haparanda SKT 5:46.83

F17 Häck300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF 47.33

2 Thea Norlund 00 Skellefteå AIK 47.99

3 Saga Backeström 99 Umedalens IF 48.44

4 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 50.60

5 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 52.50

F17 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 148 1:0

2 Saga Backeström 99 Umedalens IF 148 2:0

3 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 138

F17 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cecilia Kenttälä 00 Haparanda SKT

Hanna Viklund 99 Umedalens IF

F17 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Karolina Svensson 99 Marieby GoIF

Saga Backeström 99 Umedalens IF

Cecilia Kenttälä 00 Haparanda SKT

Mirjam Skog 00 Umedalens IF

Sofie Sundqvist 00 Bollnäs FIK

Isabell Björnfot 00 Umedalens IF

Therese Hedlund 00 Boden FI

Moa Jern 00 Strands IF

Evelina Backeström 99 Umedalens IF

Ida Hedkvist 00 Piteå IF

Linnea Ånger 00 Söderhamns IF

Olivia Köhler 17 Gällivare SK

F17 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs FIK 10,63 0,0

2 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 10,53 0,0

3 Therese Hedlund 00 Boden FI 9,12 0,0

4 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 8,70 0,0

F17 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Olivia Köhler 17 Gällivare SK

Moa Jern 00 Strands IF

Linnea Ånger 00 Söderhamns IF

Anna Nogolova 99 Umedalens IF

Therese Hedlund 00 Boden FI

Isabell Björnfot 00 Umedalens IF

Elin Backlund 99 Marieby GoIF

Ida Forss 99 Marieby GoIF

Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF

F17Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Maria Granrud Aune 99 Marieby GoIF

Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK

Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK

Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK

Ida Hedkvist 00 Piteå IF

Ida Forss 99 Marieby GoIF

Emelie Gerdsdorff 99 Timrå AIF

Therese Hedlund 00 Boden FI

F17 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emelie Gerdsdorff 99 Timrå AIF 49,34

2 Maria Granrud Aune 99 Marieby GoIF 46,32

3 Ida Forss 99 Marieby GoIF 42,10

4 Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK 35,32

5 Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK 34,98

6 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 28,23

F17 Spjut 500 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Madeleine Ahlström 00 Luleå Friidrott 38,46

2 Anna Nogolova 99 Umedalens IF 36,74

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 28,84

4 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 27,70

5 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 27,59

6 Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK 17,71

7 Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK 15,43

F15 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final -0,5 3/9

1 Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF 10.71

2 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 10.92

3 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 11.10

4 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 11.19

5 Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK 11.29

6 Sofia Rudolfsson 01 IFK Umeå 11.93

7 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 12.00

F15 Häck300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 51.91

- Feben Tewelde 01 Järvsö IF DQ

F15 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ellen Bojang 01 Gällivare SK

Klara Grönlund 01 Östersunds GIF

F15 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 218

F15 Längd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 4,86 0,0

2 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 4,75 0,0

3 Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF 4,55 0,0

4 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 4,37 0,0

5 Ellen Bojang 01 Gällivare SK 4,33 0,0

6 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 4,27 0,0

7 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 4,20 0,0

8 Sofia Rudolfsson 01 IFK Umeå 3,96 0,0

9 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 3,42 0,0

10 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 3,08 0,0

- Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK X

F15Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Klara Grönlund 01 Östersunds GIF

Ellen Bojang 01 Gällivare SK

Feben Tewelde 01 Järvsö IF

Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK

JuliaJonsson 01 Bollnäs FIK

Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK

F15 Kula 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 10,48

2 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 10,25

3 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 10,08

4 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 9,15

5 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 8,20

6 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 7,64

7 Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK 7,31

8 My Terhelä 01 Haparanda SKT 6,66

9 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 6,21

F15Diskus 0,75 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK

Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK

Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF

Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK

Klara Larsson 01 Bollnäs FIK

My Terhelä 01 Haparanda SKT

Moa Backlund 01 Marieby GoIF

Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF

F15 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Isabelle Wiberg Eriksson 01 IFK Strömsund 37,66

2 Moa Backlund 01 Marieby GoIF 37,17

3 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 31,32

4 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 31,08

5 My Terhelä 01 Haparanda SKT 23,08

6 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 21,65

F15 Spjut 500 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF

Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK

Klara Larsson 01 Bollnäs FIK

My Terhelä 01 Haparanda SKT

Feben Tewelde 01 Järvsö IF

Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK

Nora Swartz 01 Östersunds GIF

Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF

Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK

F14 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat: 1 -0,6 3/9

1 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 11.16 Q

2 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 11.65 q

3 Kerstin Persson 02 Vemhåns IK 11.75 q

4 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 11.89 q

5 Hanna Grahn 02 Boden FI 12.07

6 Sabina Sundström 02 Iggesunds SK 12.77

7 Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK 12.94

Försök heat: 2 -0,2 3/9

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10.70 Q

2 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 10.81 q

3 Erika Gustavsson 02 Boden FI 11.57 q

4 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 11.90 q

5 Teodora Nokolic-Djordjevic 02 TimråAIF 12.24

6 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 12.56

7 Mira Åslin 02 Iggesunds SK 13.32

- Thea Carlgren 02 Brännans FF DQ

Final -1,2 3/9

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10.69

2 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 10.91

3 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 11.25

4 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 11.47

5 Erika Gustavsson 02 Boden FI 11.72

6 Kerstin Persson 02 Vemhåns IK 11.95 11,944

7 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 11.95 11,950

8 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 12.11

F14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 2:32.32

2 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 2:39.71

3 Frida Nordström 02 Brännans FF 2:39.75

4 Anna Novak 02 Trångsvikens IF 2:39.82

5 Teodora Nokolic-Djordjevic 02 TimråAIF 2:59.71

6 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 3:00.48

7 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 3:20.48

F14 Häck300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 51.73

2 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 55.81

3 Hanna Grahn 02 Boden FI 62.91

4 Julia Nilsson 02 Boden FI 93.27

F14 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 150 2:0

2 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 150 3:0

3 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 147

4 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 144

5 Ellen Modin 02 Vemhåns IK 138

6 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 133

- Emelie Edlund 02 Timrå AIF X

FridaNordström 02 Brännans FF X

F14 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Julia Nilsson 02 Boden FI

Alina Voukila 02 Haparanda SKT

Olivia Bojang 02 Haparanda SKT

F14 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sabina Sundström 02 Iggesunds SK

Hanna Grahn 02 Boden FI

Erika Gustavsson 02 Boden FI

Vendela Öst 02 Bollnäs FIK

Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK

Thea Carlgren 02 Brännans FF

Melissa Andersson 02 IFK Umeå

Frida Nordström 02 Brännans FF

Mira Åslin 02 Iggesunds SK

Sissi Jansson 02 Brännans FF

Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK

Sunny Björkèn 02 Piteå IF

Olivia Bojang 02 Haparanda SKT

Julia Owén 02 Östersunds GIF

Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF

Pernilla Norgren 02 Umedalens IF

Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott

Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott

Teodora Nokolic-Djordjevic 02 Timrå AIF

Hanna Elfström 02 Strands IF

F14 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10,30 0,0

2 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 9,31 0,0

3 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 9,26 0,0

4 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 9,16 0,1

5 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 8,06 0,0

6 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 7,63 0,0

7 Sabina Sundström 02 Iggesunds SK 7,58 0,0

8 Frida Nordström 02 Brännans FF 7,43 0,0

9 Mira Åslin 02 Iggesunds SK 6,53 0,0

- Sissi Jansson 02 Brännans FF X

F14 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Amanda Rask 02 IF Vingarna

Lova Stenberg 02 IFK Umeå

Lina Arousell 02 Iggesunds SK

Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott

Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF

Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott

Hanna Elfström 02 Strands IF

Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK

Vilma Makslahti 02 Luleå Friidrott

Erika Gustavsson 02 Boden FI

Ellen Modin 02 Vemhåns IK

F14Diskus 0,75 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sunny Björkèn 02 Piteå IF

Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott

Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF

Amanda Rask 02 IF Vingarna

Elin Granlöf 02 Timrå AIF

Felicia Wiberg Eriksson 02 IFK Strömsund

Hanna Elfström 02 Strands IF

Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK

Julia Nilsson 02 Boden FI

Lina Arousell 02 Iggesunds SK

F14 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 35,78

2 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 24,68

3 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 24,59

4 Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK 22,94

5 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 21,13

6 Erika Gustavsson 02 Boden FI 17,92

7 Elin Granlöf 02 Timrå AIF 15,44

F14 Spjut 500 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amanda Rask 02 IF Vingarna 37,95

2 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 34,96

3 Erika Gustavsson 02 Boden FI 21,41

4 Lova Stenberg 02 IFK Umeå 19,87

5 Teodora Nokolic-Djordjevic 02 TimråAIF 17,01

6 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 14,94

7 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 13,61

8 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 10,95

9 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 10,22

F13 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 0,3 3/9

1 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 8.70 Q

2 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8.97 q

3 Vera Risberg 03 Timrå AIF 8.99 q

4 Hilda Hammargård 03 Vemhåns IK 9.05

5 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 9.14

6 Nellie Senbom 03 Boden FI 9.17

Final -0,3 3/9

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 8.55 Q

2 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 8.72 q

3 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 8.81 q

4 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 8.95 q

5 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 9.44

6 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 9.56

- Louise Johansson 03 IFK Umeå ejstart

Final -0,7 3/9

1 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 8.79 Q

2 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 9.00

3 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 9.08

4 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 9.43

5 Nina Lindholm 03 Trångsvikens IF 9.50

- Hilda Harila 03 Haparanda SKT ej start

Final -0,7 3/9

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 8.67

2 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 8.69

3 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 8.74

4 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 8.77

5 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 8.81

6 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8.99

7 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 9.02

8 Vera Risberg 03 Timrå AIF 9.05

F13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 3/9

1 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 1:48.69

2 My Rundgren 03 Tväråselets AIF 1:49.13

3 Malin Borgström 03 Sundsvalls FI 1:52.82

4 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 1:52.90

5 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 1:58.93

6 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 2:02.83

7 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 2:16.49

- Louise Johansson 03 IFK Umeå ejstart

F13 Häck 200m 68 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Final 0,0

1 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 32.38

2 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 32.80

3 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 48.29

F13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hilda Harila 03 Haparanda SKT

Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF

Meja Lindberg 03 Östersunds GIF

Moa Erenbrand 03 Strands IF

Nellie Senbom 03 Boden FI

Emilia Werner 03 Östersunds GIF

Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott

Vilma Karlsson 03 Gällivare SK

Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT

Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK

Engla Grafström 03 Sundsvalls FI

F13 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 233

2 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 218

3 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 183

F13 Längd zon 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 4,90 0,8

2 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 4,86 0,0

3 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 4,61 0,0

4 Ida Westin 03 Östersunds GIF 4,56 0,0

5 Hilda Hammargård 03 Vemhåns IK 4,49 0,2

6 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 4,47 0,0

7 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 4,31 1,1

8 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 4,29 0,0

9 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 4,27 0,0

10 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 4,25 0,0

11 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 4,21 0,0 4,18 0,0

12 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 4,21 0,0 4,15 0,9

13 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 4,13 0,0

14 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 4,12 0,0

15 Nellie Senbom 03 Boden FI 4,11 0,0

16 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 4,10 0,0

17 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 4,00 0,0

18 Linnea Thor 03 Strands IF 3,99 0,0

19 Nina Lindholm 03 Trångsvikens IF 3,96 0,0

20 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 3,92 0,0

21 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 3,75 0,0

22 Elin Åslin 03 Timrå AIF 3,57 0,0

23 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 3,56 0,0

F13Tresteg zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Alice Simu 03 Skellefteå AIK

Josefin Lindström 03 Timrå AIF

Nina Lindholm 03 Trångsvikens IF

Moa Mannberg 03 Umedalens IF

Zara Norén 03 Bollnäs FIK

Meja Lindberg 03 Östersunds GIF

Emilia Werner 03 Östersunds GIF

Melissa Granberg 03 Gällivare SK

Linnea Thor 03 Strands IF

Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK

Elvira Revelj 03 Vemhåns IK

Ida Westin 03 Östersunds GIF

F13 Kula 2.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 11,62

2 Moa Erenbrand 03 Strands IF 10,90

3 Leonora Einarsson 03 Brännans FF 9,80 =

ZaraNorén 03 Bollnäs FIK 9,80 =

5 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 9,63

6 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 9,58

7 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 8,54 =

IngridLundkvist 03 Brännans FF 8,54 =

9 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 8,40

10 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8,09

11 Nellie Senbom 03 Boden FI 8,06

12 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 7,72

13 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 7,49

14 Linnea Thor 03 Strands IF 6,98

15 Elin Åslin 03 Timrå AIF 6,86

16 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 6,20

Mer läsning

Annons