Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Tiotusentals kronor har försvunnit från förening i Ragunda

Den 12 mars anmälde en förening i Ragunda en grov förskingring efter att det gjorts överföringar från föreningens konto till ett privat konto mellan oktober och december 2017. Det är oklart exakt vilka summor det handlar om men föreningen vill nu ha 66 500 kronor i ersättning, enligt anmälan till polisen.

Polisen har i nuläget en misstänkt person som har anknytning till föreningen.

– Den misstänkta personen har haft tillgång till att hantera föreningens pengar och har sedan fört över pengarna till ett privat konto, säger Cecilia Modin vid polisen.

Pengarna har förts över någon gång mellan oktober och sista december 2017.

I sin polisanmälan lämnar föreningen ett ersättningsanspråk om totalt 66 500 kronor.