Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Willén bäst på 25-mannahelg

Länsklubbarna slog ihop sina påsar i ett gemensamt lag vid den stora 25-mannastafetten i Stockholm i lördags och slutade 278 av nära 400 lag.

Annons

Jämtland/Härjedalens OF, hade även en inlånad löpare från IK Gandvik. Ida Willén, Östersunds OK, som var drivande bakom 25-mannaresan, inledde på första sträckan med lagets bästa placering, 178, och gjorde sedan också den bästa prestationen vid medeldistanstävlingen i söndags. Willén var där tolva i D21-2.

Länsresultaten från helgen:

25-manna, Handen

Stafetten (388 lag): 1) Lidingö 1, 5.26.19, 2) Södertälje-Nykvarn 1, 5.26.31, 3) Hiidenkiertäjät 1, 5.27.52, 4) Paimion Rasti 1, 5.29.11, 5) Kalevan Rasti 1, 5.29.25, 278) Jämtland-Härjedalen/Gandvik (Ida Willén, Patrik Brorsson, Maja Willén/Ulrika Willén/Nike Norrman/Monika Ågren, Oskar Dahlin/Gry Dahlgren/Alva Eriksson/Karin Walltin, Håkan Carnland/Sven Norrman/Roger Krohn/Roger Ek, Måns Eriksson/Niclas Lidström/Alexandra Eklund/Tom Brantheim, Malin Sjöblom/Hans Ågren/Erik Willén/Mats Lundqvist, Ida Dahlgren, Frida Krohn, Anders Carnland), 9.22.36.

Medeldistans, D21-2, 4 350 m (64): 1) Andrea Westerdahl, Tullinge SK, 40.53, 12) Ida Willén, Östersunds OK, 49.56.

H21-2, 4 650 m (99): 1) Sigve Vågsnes, Oppsal Orientering, 33.18, 92) Anders Carnland, Frösö IF, 1.30.12.

D16, 3 175 m (120): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 27.37, 80) Frida Krohn, Östersunds OK, 50.01.

D14, 2 925 m (110): 1) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 23.59, 47) Ida Dahlgren, Östersunds OK, 41.22, 50) Maja Willén, do, 42.27.

H14, 3 175 m (132): 1) Emil Auselius, Bredaryds SOK, 25.25, 65) Måns Eriksson, Östersunds OK, 41.26.

D10, 2 350 m (40): 1) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, 19.14, 12) Alva Eriksson, Östersunds OK, 29.50, 34) Gry Dahlgren, do, 49.04.

D40, 3 350 m (80): 1) Hanne Sandstad, Freidig, 27.47, 15) Malin Sjöblom, Östersunds OK, 38.49.

D45, 3 150 m (102): 1) Gro Sandstad Eidsmo, Freidig, 32.01, 65) Inger Dahlgren, Östersunds OK, 53.41, 77) Ulrika Willén, do, 1.04.10.

H45-1, 3 650 m (99): 1) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, 26.41, 69) Roger Krohn, Fältjägarnas IF, 49.56.

H50, 3 650 m (148): 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 26.55, 89) Mats Lundqvist, Östersunds OK, 45.48, 133) Hans Ågren, Brunflo IF, 1.07.25.

H55, 3 350 m (116): 1) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 28.51, 41) Håkan Carnland, Frösö IF, 47.02.

D60, 2 675 m (27): 1) Inger Onsbring, Eskilstuna OL, 33.25, 25) Karin Walltin, Östersunds OK, 1.43.54.

H65, 2 925 m (65): 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagens OL, 29.13, 53) Tom Brantheim, Östersunds OK, 1.11.56.

U2, 2 150 m (19): 1) Svante Sandvik, Attunda OK, 21.33, 7) Hilda Sjöblom, Östersunds OK, 31.07.