Annons
Vidare till op.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Willén bäst på 25-mannahelg

Länsklubbarna slog ihop sina påsar i ett gemensamt lag vid den stora 25-mannastafetten i Stockholm i lördags och slutade 278 av nära 400 lag.

Jämtland/Härjedalens OF, hade även en inlånad löpare från IK Gandvik. Ida Willén, Östersunds OK, som var drivande bakom 25-mannaresan, inledde på första sträckan med lagets bästa placering, 178, och gjorde sedan också den bästa prestationen vid medeldistanstävlingen i söndags. Willén var där tolva i D21-2.

Länsresultaten från helgen:

25-manna, Handen

Stafetten (388 lag): 1) Lidingö 1, 5.26.19, 2) Södertälje-Nykvarn 1, 5.26.31, 3) Hiidenkiertäjät 1, 5.27.52, 4) Paimion Rasti 1, 5.29.11, 5) Kalevan Rasti 1, 5.29.25, 278) Jämtland-Härjedalen/Gandvik (Ida Willén, Patrik Brorsson, Maja Willén/Ulrika Willén/Nike Norrman/Monika Ågren, Oskar Dahlin/Gry Dahlgren/Alva Eriksson/Karin Walltin, Håkan Carnland/Sven Norrman/Roger Krohn/Roger Ek, Måns Eriksson/Niclas Lidström/Alexandra Eklund/Tom Brantheim, Malin Sjöblom/Hans Ågren/Erik Willén/Mats Lundqvist, Ida Dahlgren, Frida Krohn, Anders Carnland), 9.22.36.

Medeldistans, D21-2, 4 350 m (64): 1) Andrea Westerdahl, Tullinge SK, 40.53, 12) Ida Willén, Östersunds OK, 49.56.

H21-2, 4 650 m (99): 1) Sigve Vågsnes, Oppsal Orientering, 33.18, 92) Anders Carnland, Frösö IF, 1.30.12.

D16, 3 175 m (120): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 27.37, 80) Frida Krohn, Östersunds OK, 50.01.

D14, 2 925 m (110): 1) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 23.59, 47) Ida Dahlgren, Östersunds OK, 41.22, 50) Maja Willén, do, 42.27.

H14, 3 175 m (132): 1) Emil Auselius, Bredaryds SOK, 25.25, 65) Måns Eriksson, Östersunds OK, 41.26.

D10, 2 350 m (40): 1) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, 19.14, 12) Alva Eriksson, Östersunds OK, 29.50, 34) Gry Dahlgren, do, 49.04.

D40, 3 350 m (80): 1) Hanne Sandstad, Freidig, 27.47, 15) Malin Sjöblom, Östersunds OK, 38.49.

D45, 3 150 m (102): 1) Gro Sandstad Eidsmo, Freidig, 32.01, 65) Inger Dahlgren, Östersunds OK, 53.41, 77) Ulrika Willén, do, 1.04.10.

H45-1, 3 650 m (99): 1) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, 26.41, 69) Roger Krohn, Fältjägarnas IF, 49.56.

H50, 3 650 m (148): 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 26.55, 89) Mats Lundqvist, Östersunds OK, 45.48, 133) Hans Ågren, Brunflo IF, 1.07.25.

H55, 3 350 m (116): 1) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 28.51, 41) Håkan Carnland, Frösö IF, 47.02.

D60, 2 675 m (27): 1) Inger Onsbring, Eskilstuna OL, 33.25, 25) Karin Walltin, Östersunds OK, 1.43.54.

H65, 2 925 m (65): 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagens OL, 29.13, 53) Tom Brantheim, Östersunds OK, 1.11.56.

U2, 2 150 m (19): 1) Svante Sandvik, Attunda OK, 21.33, 7) Hilda Sjöblom, Östersunds OK, 31.07.